Volvo 440 1.6 GLi Kat KÄY KAHDELLA!

Ranskalaishollantilainen.

Eli aika omituista. Kesken ajon(moottori kylmä vielä) rupesi röpöttämään, eikä jaksanut mennä enään kotimäkeä ylös. Tankki oli myös aika tyhjillään, mutta mittari näytti että ainetta vielä oli.

Nooh auto seisoi seuraavaan päivään, jolloin lisäsin pullon jäänestoa ja muutaman litran bensaa. Ei auttanut asiaan sitten millään, vaikka käytti lämpimäksi kahdella pytyllä.

Seuraavana päivänä hain tulpat, ja virranjakajan kannen. Vanhat olivat aika paskasia, mutta mitään ei tapahtunut vaihdon jälkeen. 3:nelle ja 4:lle pytylle kuitenki ilmeni tulevan virta nostelemalla tulpan hattuja, mutta 1:lle ja 2:lle ei muutosta, tulpan hatut irroitettuna.

Eli missä vika voi olla, kun kerran virtaa tulee muillekin pytyille, niin onhan silloin virranjakajankin ja pyörijän oltava kunnossa. Ja uusi virranjakajankansikin läpäisi virtaa? Voisiko olla, että niille kahdelle muulle pytylle ei tulisi bensiiniä? Onkos tämä muuten 1.- vai 4.ruiskumoottori tämä 1.6?

Tuntuisi enään ainoalta loogiselta, että tankista olisi päässyt kondesiovettä niille kahden ensimmäisen pytyn suuttimille, ja jäätynyt se vesi sinne yön aikana? Voisiko olla mahdollista, ja näin ollen vain pytyt 3 ja 4 saisivat bensaa? Ei oikein muuta enää tule mieleen.

Kiittäen asianmukaisista neuvoista, kokemuksista, ja ohjeista...

PS: Voiko mitenkään olla venttiileissä vika, että bensan kulku ei jotenkin toimisi lakkaantuneiden venttiilien takia?

KIITOS

2

614

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ranskalaishollantilainen

      Jakohihna ja rullat vaihdettu n.30tkm sitten, eli en usko että jakokaan olisi hypännyt.

    • Ranskalaishollantilainen

      Lisäyksenä vielä, että sytytysjohdotkin napsahtavat napakasti kiinni molemmista päistä, ja eivät ole hirveän vanhat. Mutta täytynee nekin vielä vaihtaa. Jotenkin vain tuntuisi, että näillä kovilla pakkasilla se olisi jäässä.. vaiiiiiiii???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe