Mielestäni autoilijoille pitäisi lätkäistä talveksi ajokieltoa, elleivät ymmärrä mitä pito on, ja miten sitä voi käyttää. Ellei autoa osaa ajaa hallitussa luistossa, on se parempi jättää kotiin.
Esim. etuvetoautoa voi viedä kovaa laittamalla sen aliohjautumaan, ja ohjaamalla kaasulla etupään pitoa ja ajolinjaa.
Esim. etuvetoautoa voi viedä kovaa laittamalla sen aliohjautumaan, ja ohjaamalla kaasulla etupään pitoa ja ajolinjaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko auto ja autoilu sinulle tärkeää?
Miksi autoa pitää viedä luistossa kovaa? Ensin selität pidosta ja sitten se onkin sinulle luistoa.. et taida itsekään ymmärtää.
Kyllä etuvetoista voi viedä luistossa kovaakin, mutta yritäpä muuttaa samalla nopeutta. Vaikka väistää kaistallasi lastaavaa traktoria.
Vaihtoehdot ovat, että joko jatkat luistoa peräkärryn perään tai jarrutat ja jatkat matkaa tangentin suuntaan metsähallituksen puolelle. Maantie ei ole kilparata. Siellä on parasta ajaa ilman luisuja. Se näyttääkin niin typerältä. Kakaroiden leikiltä.
Pitoa käytetään siten että auto ei lähde luisuun. Aika yksinkertaista ja nyt sinäkin sen tiedät.
Jos autoa ei osaa ajaa sen lähtemättä luisuun joka mutkassa, on se parempi jättää kotiin.
Etu-, neli-, ja jopa takavetoisellakin autolla voi ajaa kaarteessa siten että auto ei lähde luisuun. Ajotaitoahan se toki vähän vaatii mutta ehkä sinäkin joskus opit sen.
Se nyt vaan on niin, että liukkaalla pitoa löytyy enemmän, jos auton antaa luisua hieman.
Ellette ymmärrä ajamisen alkeita, älkää lähtekö tientukoiksi.
vai löytyy pitoa enemmän luistossa. Joo, teikäläisistähän saa lukea jokaisena päivänä lehtien kolariuutisissa. Olette luistaen liukuneet milloin ojaan, milloin omakotitalojen pihaan, tai vastaantulijan puskuriin.
Vauhti-veikolle pitäisi kyllä myöntää fysiikan Nobel-palkinto!
Mietitäänpäs uudestaan:
Kun kappale liukuu toisen pinnalla niin mistäköhän se ensisijaisesti johtuu?
No sehän johtuu siitä ettei kappaleiden välillä ole riittävästi kitkaa eli kansankielellä PITOA.
Ymmärsitkö? ei kitkaa = ei pitoa = luisto
Oletkohan koskaan katsonut kilpa-autoilua, taikka itse ajanut autoa? Miksihän nopeimmat ajat tehdään pienessä siistissä luisussa?
Rengas ei ole mikään jäykkä kappale, johon voi soveltaa yksinkertaistettua peruskoulukitkamallia. Faktaa on, että kaikilla renkailla paras pito saadaan pienellä luisulla. Olosuhteista ja renkaista riippuu, kuinka suuri luisumissuhde on paras.
Ajatteles, kun ajat lumella, ethän voisi edes koskea jarruun, ellet hyväksy minkäänlaista luisumista. Luisuminen ei tarkota renkaan lukitsemista taikka hallinnan menetystä!
>> "Oletkohan koskaan katsonut kilpa-autoilua, taikka itse ajanut autoa?"
Katselen kilpa-autoilua ja itse asiassa olen harrastanutkin kartingia useita vuosia joskus pikkupoikana.
Rata-autoilussa yksi perusfakta on se että aina kun rengas menettää otettaan radan pinnasta, menetetään aikaa.
Jos olet katsonut formuloita niin oletkos pistänyt merkille sellaisen asian että jos joltain vähänkin lähtee perä luisuun niin 5 kaveria paukkaa heti ohi?
Ehkä formulakuskit ei sitten vaan osaa ajaa. Mene ja tiedä.
>> "Faktaa on, että kaikilla renkailla paras pito saadaan pienellä luisulla."
Ja mihinkäs faktaan tämä perustuu?
Ja vielä "luisumissuhde"? Kuulostaa kovin tieteelliseltä :)
Yritänpä vielä yhtä esimerkkiä josko edes siitä jotain ymmärtäisit.
Jos teet mutkassa lukkojarrutuksen niin mitä tapahtuu?
Sen sijaan että auto kääntyisi eturenkaiden suuntaan, se jatkaakin suoraan osoittivat eturenkaat mihin tahansa.
Lukkojarrutuksessa renkaat siis luisuivat mutta mihin kummaan se pito karkasi?
Sen sijaan ensimmäisessä tapauksessa ei ollut luisua mutta olikin pitoa? Kumma juttu???
Ehkä se "luisumissuhde" ei ollut oikea?
Pitoa ja aikaa menetetään, kun luisutaan liikaa. Mutta pienellä luisulla pito on paras. Kaikki eivät ymmärrä, että auto luisuu ennen pidon maksimin ylittämistäkin.