Tapparan pelitaso !!!!

Dappara

Eilen tuli takkiin Saipalta 3-2, lauantaina Tappara voitti hpk:n 10-1. Sarjataulukossa nämä vastustajat ovat peräkkäin sijoilla 11. ja 12. eli liigan tyvipäässä. Kun katsoo tapparan pelejä koko kaudella, niin tapparalla on 3 ottelun voittoputki pisin ja 2 ottelun tappioputki lyhyin. Voittoja on tullut kärkijoukkueilta ja tappioita häntäpään joukkueita vastaan paljon. Pitkiä voittoputkia ja varmaa pelaamista ei ole tappara pystynyt esittämään, mutta kääntöpuolla ei ole esittänyt pitkiä tappioputkiakaan. Sijoitus runkosarjassa tällähetkellä on kelvollinen 6.

Mistä siis johtuu tällainen ailahtelevaisuus? Iseasiassa sama ailahtelevaisuus näkyi jo viimekaudella ja pahinta viimekaudella oli se, että kestävää tasonparannusta ei pystytty rakentamaan playoffeihin. Uskon että syy on valmennusjohdossa, Urama on loistava valmentaja, mutta häneltä puuttuu taito saada tiukassa paikassa joukkueen kurssi käännettyä kuten esim. Shedden, Summanen, Rautakorpi tai Jalonen pystyvät tekemään. Samoin Uramalta puuttuu tietty kurinalaisuus joukkueesta, hyvä valmentaja ei hyväksyisi tällaista lepsuilua. Urama on liian kiltti kääntämään kurssia ja tarvitsisi rinnalleen kovanluokan käskijän joka kuitenkin pelaa Uraman kanssa yhteen ja Uraman pelikirjalla. Vai onko Urama kehittyvä valmentaja ja pystyy parantamaan näitä heikkouksiaan pudotuspeleihin mentäessä.

1

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jack_torrance

      ''Eilen tuli takkiin Saipalta 3-2, lauantaina Tappara voitti hpk:n 10-1. Sarjataulukossa nämä vastustajat ovat peräkkäin sijoilla 11. ja 12. eli liigan tyvipäässä. Kun katsoo tapparan pelejä koko kaudella, niin tapparalla on 3 ottelun voittoputki pisin ja 2 ottelun tappioputki lyhyin. Voittoja on tullut kärkijoukkueilta ja tappioita häntäpään joukkueita vastaan paljon.''

      Kerho ei pelannut ollenkaan, SaiPa peliä en nähnyt,
      mutta uskon että Mälkiän joukot eivät kotipeliä
      taistelematta häviä. Häntäpään joukkueita vastaan
      on aina ollut pienoista asenneongelmaa, varsinkin
      vierasotteluissa. Voittoputkia ei ole tullut, mutta tasainen suorittaminen on ollut ihailtavaa,
      aina löytyy ratkaisuhalukas kenttä pelistä toiseen.

      ''Mistä siis johtuu tällainen ailahtelevaisuus?''

      Mielestäni tällä kaudella ei ole ollut suurempaa
      ailahtelua peliotteissa, on kuitenkin fakta että
      hyväkin joukkue sortuu ajoittain pelaamaan vastustajan peliä. Yksi kovaa taklaava pelaaja voisi olla se tarvittava sytyttäjä jolloin muu joukkue huomaisi että pitää alkaa pelata.
      Urama oli vielä viime kaudella uusi nouseva kyky,
      hän luotti ehkä liikaa Tapparan kovaan materiaaliin, tällä kaudella peli on ollut huomattavasti suoraviivaisempaa ja organisoidumpaa, taito tulee näin hyödynnettyä paremmin. Uskon että tällä kaudella ei taistelematta neljän parhaan joukosta pudota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      110
      5182
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      267
      2140
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1736
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1210
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      994
    Aihe