Jumala on anteeksiantavainen ja rakastava jumala.
Joka kuitenkin heittää sinut, syntisen paskan ikuiseen kadotukseen jos teet virheitä.
Joka kuitenkin heittää sinut, syntisen paskan ikuiseen kadotukseen jos teet virheitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei virheistä kadotukseen joudu.
Mistä siis joutuu kadotukseen? Vai eikö joudu ollenkaan?
... oppi perustunee Johanneksen evankeliumiin lukuun 3 jakeeseen 16.
Kun käännät kiellot myönteiseksi ja myönnöt kielteiseksi saanet vastauksen.
Miten niin heittää? Raamatussahan nimenomaan sanotaan jotain tyyliin uskosta vanhurskas saa elää. En tarkkaan muista, menikö juuri noilla sanoin, mutta ideana joka tapauksessa, että pelastuksen saa, jos uskoo. Virheet siis nimenomaan annetaan anteeksi. Jeesushan on sovittanut kristinuskon mukaan meidän kaikkien synnit jo etukäteen. Ainoastaan tuo yksi virhe (olla uskomatta) johtaa kadotukseen.
En ota kantaan, onko reilua vaatia uskomaan. Kristityn näkökulmasta kuitenkin kaikki virheet annetaan anteeksi, kunhan uskoo. Miettisit vähän, mitä kirjoitat.
minkä uskon ristiriita lienee tai muuta mutta kaikissa niissä uskoissa on se mahdollisuus päästä johonkin kivaan paikkaan tai sitten tulee turpaan.. jommin/kummin ja yleensä kaikki on menossa siihen turpaan ottavaan suuntaan..
"Kristityn näkökulmasta kuitenkin kaikki virheet annetaan anteeksi, kunhan uskoo. Miettisit vähän, mitä kirjoitat."
tähän otan sen verran kantaa että, sanoillasi tuomitset jonkun ja joudut itse sinne pahaan paikkaan.. kannattiko? en edelleenkään usko ja sitä et voi muuksi muuttaa mutta toivon että sinut "kadotetaan" pelkkien tekstiesi takia jotka tuomitsevat muut jonnekin..
oliko vielä jotain muuta?
Ei se mikään virhe ole että ei usko! Jumala kun loi minut sellaiseksi etten osaa uskoa, niin minkäs teet? Se on Jumalan suunnitelma etten usko. Eikä Jumalan suunnitelmassa ole virheitä!
"Virheet siis nimenomaan annetaan anteeksi... Ainoastaan tuo yksi virhe (olla uskomatta) johtaa kadotukseen."
- Siis virheestä joutuu kadotukseen. Sitähän aloittaja juuri sanoikin.
Sinä sanoit, että ei joudu, paitsi yhdestä virheestä. Virhe kai se on sekin, eikö?
En välttämättä käyttäisi sanaa virhe kuvaamaan ei-uskomista. Kadotukseen joutuu, jos ei usko. Se on ihan vapaa valinta. Ei ketään sinne taivaaseen pakoteta!
Mitenkäs entinen ukkoparka, oli koko "alkuikänsä" uskossa, viimeiset 10 vuotta niin pahasti dementoitunut ettei muistanut koskaan edes olleensa uskossa. Taisi ateistiparka joutua kadotukseen ? Mutta niin kait ne luojan luomat ovat kohtaloonsa tyytyviä...
"En välttämättä käyttäisi sanaa virhe kuvaamaan ei-uskomista. Kadotukseen joutuu, jos ei usko."
- Mitä sanaa käyttäisit kuvaamaan väärää tekoa, josta tulee rangaistus. Ainoa virhe on se, että ei kykene järkensä vastaiseen taikauskoon, ja niin tulee kadotusta. Joo.