Tuoreimmassa SEISKASSA oli vihjaus, että hiihtäjä Mika Myllylä olisi tullut uskoon. Mies kun oli nähty "tulkitsevan virsiä vanhoillislestadiolaisten seurassa".
Mika Myllylä USKOON?
veisasi vanhoillislestaadio...
152091
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
eikös juopottelu oo syntiä vanh.lestaadiolaisuudessa?
Et tiedä oikein mitään. Olet vajavainen :-))))
mutta uskovaiset kun EI HYVÄKSY avioeroa, alkoholinkäyttöä eivätkä urheilua (siis kilpaurheilua). EI VOI OLLA esim. urheiluseuran jäsen. EI KATSOA TV:tä. EI EHKÄISYÄ, meikkaamista jne. jne.
luitko niin... Uskoa voi ilman kirkkoja, lahkoja ja raamattua. Meillä suomalaislla oli oma uskonto, mutta tanskalaiset ruotsalaiset sekä venäläiset, hakkavasit kalloihimme juutalaisuskonnon.
Edelliseen viestiin kommentoin sen verran, että nämä on asioita joita me emme HALUA tehdä - ei ole mitään ehdottomia kieltoja. Mutta jokaisella on oikeus tehdä parannus. Mm. Kinnulan kolmoissurmaaja on nykyään jälleen uskomassa - hänhän toki olikin meikäläisestä kodista - eikä keneltäkään kielletä parannusta, jos sen haluaisi tehdä. MM on kokenut kovia, ja suuri ilon ja kiitoksen aihe on jos hän on löytänyt nyt elävän uskon! Haapajärvellähän on paljon meitä vanhoillislestadiolaisia, kuten Nivalassakin...
Juutalaisusko ei tunnusta Jeesus Kristusta vapahtajana, joten suomalaisten kalloon eivät naapurit todellakaan ole JUUTALAISUSKOA takoneet, vaan KRISTINUSKON. :DD
Vaikka tunnen Kinnulan hyvin, en oo koskaan kuullu mistään KOLMOISSURMAAJASTA? Voisitko vähän tarkentaa?
Siis EI voi olla jäsen (=EROTETAAN) mikäli JÄÄ KIINNI esim. seuraavista "synneistä":
- käyttää ehkäisyä tai MUITA päihteitä kuin tupakkaa, kahvia/teetä tai LÄÄKKEITÄ
- käyttää ehkäisyä
- on eronnut
- elää AVOLIITOSSA
- jne. jne.
kuin sinulla, HEH HEE! Jeesus oli juutalanen ja raamatussa, juutalaisten kirjassa, hänestä kerrotaan. Miekoilla hakkasivat "juutit" sitä suomalaisten päihin. Jos ei uponnut, niin kaula poikki. Eloonjääneet olivat uskovinaan ja noin se läksi leviämään. Verellä ja miekalla, on juutalisuus meille tuotu.
Kiva kun mullekin kerroit!
T. vanhoillislestadiolainen, joka on terveydellisistä syistä käyttänyt ehkäisyä noin vuoden ajan... Ei ketään "eroteta": joka lähtee, lähtee omasta halustaan, ja se on aina suuri murheen aihe muille uskovaisille. Ja nykyään moni uskovainenkin perhe hajoaa, kun jompi kumpi puolisoista luopuu uskosta. Jos toinen tahtoo erota, minkä sille voi. Ei se toisen puolison uskoa vie.
nykypäivän juutalaiset eivät usko Kristukseen vapahtajana, vaan odottavat edelleen omaa vapahtajaansa. Eli 2000 vuotta sitten juutalaiset olivat "Jumalan valittu kansa", mutta suurin osa heistä hylkäsi Jumalan kun eivät uskoneet Jeesukseen Jumalan poikana, ja näin ollen kristinusko syntyi Uuden liiton (Uusi testamentti) myötä. Ja kristinusko tuotiin Suomeen miekalla - kyllä vain. Siitä on kuitenkin satoja vuosia, eikä nykyään kristinuskoa levitetä enää pakkosyötöllä.
tappoi tyttöystävänsä, tämän uuden miesystävän sekä sivullisen ravintolassa. Siis kolmoissurmaaja.
...tarkoititko ettei lääkkeitäkään saisi muka käyttää?
sehän onkin mukava kuulla, että surmaaja on taas palannut teidän uskovien leiriin saamaan olalle taputuksia ja synninpäästöjä.
Kukas lohduttaa surevia omaisia?
Hävetkää!! Anteeksianto tappajalle mutta ei tavalliselle ihmiselle jostain pienemmästä rikkeestä (tyyliin tv:n katselu) vaan erotetaan lahkosta (ei todellakaan tapahdu omasta halusta, vaan painostetaan herra-puhemiesten toimesta).
Miettikääpä vähän.
onneksi nykyään yhä useammat lestis perheen lapset alkavat ajatella omilla aivoillaan.
ei tarvi joka sunnuntai kokoontua sinne tupakka-piiriin heidänkään, vaan voivat alkaa ajatella omilla aivoilla ja käyttää ihan omaa moraalia muiden (MIESTEN) sanelemien sääntöjen sijaan.
http://www.uskojaurheilu.fi/2008/urheilija_show.php?newsid=133