http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id79652.html
Perjantaina tulee siis kuusi vuotta siitä, kun ensimmäiset vangit suljettiin Kuubassa olevalle USA:n vankileirille.
Kyseisellä ja kyseenalaisella keskitysleirillä on ollut satoja vankeja ja vain yksi on tuomittu.
Kaiken lisäksi USA:lla on todennäköisesti lisää salaisia keskitysleirejä, sillä: "Amnestyn tiedottaja Katie Wood sanoi Sydneyn mielenosoituksen yhteydessä, että Guantánamo on vain jäävuoren huippu. Hänen mukaansa Yhdysvallat on pitänyt satoja muita vankeja terrorismin vastaisen sotansa nimissä Bagramissa Afganistanissa ja useassa salaisessa pidätyskeskuksessa".
Jopa presidentti George Bush on myöntänyt Guantánamon heikentävän Yhdysvaltain mainetta oikeusvaltiona, hehheh. Onko sitä mainetta pitkään aikaan edes ollutkaan? Keksittyjen perusteiden turvin tehty laiton hyökkäys Irakiin oli yksi iso kolhu maineelle ja täysin verrattavissa muinaisiin Mainilan laukauksiin.
Hävetä saavat amerikkalaiset presidentistä alkaen ja myös kaikki kyseistä maata täälläkin ihailevat.
(Kyllä oli muuten nuori jenkkipoikakin parisen vuotta sitten häpeissään, kun kuuli, että USA avusti neukkusotilaita heidän sodassaan Suomea vastaan. Häntä suoraan sanottuna vitutti. Miten täältä voikin vielä löytyä noita USA:n ylistäjiä?)
Guantánamon keskitysleiri 6 v!
4
197
Vastaukset
- vapaa...
Työ vapauttaa - ja vapauttihan se...
Keskitysleiri vapauttaa maailman ajattelemasta oikeudenmukaisuutta.
Miksiköhän vapauden ylistäjät tekevät aina suurimmat rikokset? Olethan varmaankin tietoinen, että Putinin kilpailijana tunnettu pankkiiri Hodorkovski viruu jollain Siperian vankileirillä tekaistujen syytteiden nojalla?
Etkö häpeä ollenkaan niitä lukemattomia venäläisiä vankileirejä, joista muu maailma ei tiedä hölkäsen pölähtävää?
Päivä päivältä kirjoituksesi muistuttavat aina vain enemmän ironmikesin kirjoituksia, joten voisit jo alkaa käyttää sitä vakionikkiäsi, "vaikket olekaan venäläismielinen"...Todistapa se!
"Etkö häpeä ollenkaan niitä lukemattomia venäläisiä vankileirejä, joista muu maailma ei tiedä hölkäsen pölähtävää?"
Jos niistä ei muu maailma mitään tiedä, niin miten sinäkään?
"Päivä päivältä kirjoituksesi muistuttavat aina vain enemmän ironmikesin kirjoituksia, joten voisit jo alkaa käyttää sitä vakionikkiäsi,"
Sinua ne vain nikkiasiat kiinnostavat, minua ei ollenkaan. Sitäpaitsi tämä on minun ainoa vakinikkini ja ollut jo pitkään. Katsele vaikka haulla. Sinulle näyttää tuo ironmikes olevan oikea päänvaiva, oletko jo turvautunut ammattiauttajaan? Suosittelen ainakin.
- Toivottovasti pysyy käytössä
> Hävetä saavat amerikkalaiset presidentistä
> alkaen ja myös kaikki kyseistä maata täälläkin > ihailevat.
Eivät tosiaan saa hävetä, sillä Guantanamo oli hieno juttu ja ainoa mahdollisuus.
Kukaan siellä oleva terroristihan ei edusta sellaista hallitusta, jonka kanssa voitaisiin solmia rauhansopimus. Niinpä heitä ei voi vapauttaa mutta ei toisaalta helposti tuomitakaan, koska kaikki heistä eivät ole edes ehtineet tehdä murhatöitä. Mutta tekevät, jos pääsevät vapaaksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4382437Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek132252Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501445Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821119Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel611038Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131012Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41898- 153895
- 56849
- 79835