Minulla on toiminimi jonka kautta teen tietokonehommia. Tarvitsen luonnollisesti nettiyhteyttä. Voinko laittaa nettiyhteyden laskut toiminimen kirjanpitoon ja saada näin alv:n verran nettimaksuista pois (vähennän nettiyhtyden alv:n myyntien alv:stä)? Tarvitseeko liittymä siirtää toiminimen nimiin?
Tmi ja nettiyhteys
------..
1426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
eli tmi on sama asia kuin mitä tarkoittaakin, ns. sinun "julkisuuskuvasi".
tmi:llä toimiessa kaikki on sama asia kuin sinä itse ja henkilökohtainen nimesi ja kaiken mikä liittyy omaan yritystoimintaasi voi laittaa omalla tai tmi nimellä yrityksen eli toiminen kirjanpitoon.
kuiteissa ei tarvitse erikseen siis lukea tmi:n tietoja mikäli tavara tai palvelu on käytetty yritystoimintaan.
näin ainakin verovirastosta itselleni asia aikoinaan kerrottiin ja näin se on toiminut.
eihän esim. diesel kuiteissa lue yritykseni nimeä kun tankkaan omalla pankkikortillani (tmi:ssä kun tuokin voi olla ihan omalla nimelläsi).