Sairaan laihoilta ovi kiinni vai ei (?)

Maanantaina 7.1.2008 Keskisuomalaisessa oli juttu syömishäiriöistä ja siitä, miten asiaan tulisi puuttua. Minua ja koulukaveriani kiinnostaisi saada vielä lisätietoa, miten pitkälle syömishäiriöisten annetaan mennä, ennen kuin asiaan puututaan ja onko syömishäiriöisille porttikiellon antaminen kuntosalille oikea ratkaisu. Tarvitsisimme materiaalia koulutehtävää varten.
41020
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

HBL:ssä (Huvudstadsbladet) oli kanssa aika iso juttu tuosta että liian laihojen ihmisten kuntoiluun puututaan saleilla jos sellaisia näkyy. Tais olla 10 tai 11.1 tullut lehti. Siinä sanottiin että kuntokeskuksen henkilökunta pyrkii sitten puhumaan tämän liian laihan henkilön kanssa, tai he harkitsevat kuntoilun vähentämistä.

Toisaalta hyvä, että puututaan, mutta kyllä anat osaa varmaan löytää itsensä myös lenkkipoluilta jossein juoksumatolle pääse. Kuitenkin jokaisen oma asia mitä tekee.

Äänestä

Eikös anorektikoita juuri hoideta lihaskuntotreenin avulla? Missäs siis sitä harjoitat, jos ei kuntosalit avaa ovia. Kotona se on tylsempää. Terv. anorektikko, joka yrittää nostaa painoa painoja nostelemalla.

Äänestä
  • Jos ei salille pääse, niin ostaa painot kotiin! ei ne hirveesti maksa :) motivoi vaan tarpeeks itteään niin ei oo tylsää!
    Oon itse urheilulukiossa ja harrastan sen kautta urheilua päivittäin, niin sillai on monipuoliset mahollisuudet tehdä mitä haluaa kun pääsee salille, uimaan jne..

    Äänestä

  • minävaaaaa kirjoitti:

    Jos ei salille pääse, niin ostaa painot kotiin! ei ne hirveesti maksa :) motivoi vaan tarpeeks itteään niin ei oo tylsää!
    Oon itse urheilulukiossa ja harrastan sen kautta urheilua päivittäin, niin sillai on monipuoliset mahollisuudet tehdä mitä haluaa kun pääsee salille, uimaan jne..

    yleensä ne laihimmat tytöt saleilla,joilla enää nahka luitten päällä eivät nostele niitä puntteja vaan jumppaavat monta jumppaa(kuluttavaa)putkeen tai ovat stepperillä/kuntopyörässä jne kohtuuttomia aikoja jotta kuluisi energiaa.kyllä ne pistää silmään joilla oikeasti ongelmia painon kanssa,pienimmätki vaatteet roikkuu ja selkäranka nikaat tulee ihon läpi seisoessaki..kerrassaan sairaan näköistä.
    nimim.itsekki harrastanut tuota kun oli sairas

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimetön123 kirjoitti:

Maanantaina 7.1.2008 Keskisuomalaisessa oli juttu syömishäiriöistä ja siitä, miten asiaan tulisi puuttua. Minua ja koulukaveriani kiinnostaisi saada vielä lisätietoa, miten pitkälle syömishäiriöisten annetaan mennä, ennen kuin asiaan puututaan ja onko syömishäiriöisille porttikiellon antaminen kuntosalille oikea ratkaisu. Tarvitsisimme materiaalia koulutehtävää varten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu