Picasso 1.8i 16v SX Moitteita, kehuja!!!???

Sitikoista mitään tietämätön kokeili Xsara Picassoa vm-00. Ei hullumpi ollenkaan. Mutta nyt sitten autoa tarkempaan tuntevat kertokaas onko tällainen ihan järkevä käyttöauto? Vai onko hirmuisesti jotain vikoja tms. Entä sitikat yleensä onko kalliita huollot, remontit jne?
123236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

jos jakopään hihnan vaihto edessä niin se muistaakseni on aika arvokas tohon koneeseen...
selvitä se millon tehty ja mitä maksaa.

Äänestä
  • Niin se on muihinkin merkkeihin KALLIS.Ainakin kun kyseessä hihna ei ketju.

    Äänestä

  • Picasso-02 kirjoitti:

    Niin se on muihinkin merkkeihin KALLIS.Ainakin kun kyseessä hihna ei ketju.

    No ei se nyt muihin välttämättä kallis ole. Veljen Poloon vaihdoin itse, maksoi 7e. Picassoon en vaihda työn hankaluuden takia.

    Äänestä

  • Picasso-02 kirjoitti:

    Niin se on muihinkin merkkeihin KALLIS.Ainakin kun kyseessä hihna ei ketju.

    Pikkukorjaamossa tais olla n 600e hihnan vaihto tähän 1,8.Isotöinen kuulemma.

    Äänestä

Viattomin tila-auto. Hyvät tilat, varusteet. Tarjontaa on myös hieman uudemmissa ja hinta on aika lähellä sitä vm. 2000. Jakohihnan vaihto maksaa jonkin verran sadantonnin välein, eli selvitä ainakin se.

Äänestä
  • Moi, millä perusteella viattomin tila-auto? Viime talvena matkustin vanha koppaisessa picasso HDI taksissa, uklkona pakkasta yli 20 astetta. Citikka nitisi ja natisi kuin riivattu, mittaristossa loisti engine faulty tms. varoitusteksti, jarrut pitivät hirveää mekkalaa. Ei vakuuttanut citikan talvi-ominaisuudet!

    Äänestä

  • JMMK kirjoitti:

    Moi, millä perusteella viattomin tila-auto? Viime talvena matkustin vanha koppaisessa picasso HDI taksissa, uklkona pakkasta yli 20 astetta. Citikka nitisi ja natisi kuin riivattu, mittaristossa loisti engine faulty tms. varoitusteksti, jarrut pitivät hirveää mekkalaa. Ei vakuuttanut citikan talvi-ominaisuudet!

    Tilastojen mukaan viattomin.

    Äänestä

  • JMMK kirjoitti:

    Moi, millä perusteella viattomin tila-auto? Viime talvena matkustin vanha koppaisessa picasso HDI taksissa, uklkona pakkasta yli 20 astetta. Citikka nitisi ja natisi kuin riivattu, mittaristossa loisti engine faulty tms. varoitusteksti, jarrut pitivät hirveää mekkalaa. Ei vakuuttanut citikan talvi-ominaisuudet!

    helvetti kun tulikin hommattua tuollainen pikasso ja heti joutu tekemää remonttia. rokkikoneesta ei kuulunu kun nuo nuorisokanavat ja niitähän ei kestä sikakaan vinkumatta. no ei kun remontin tekoon ja vaihtamaan radion piiska kun edellinen omistaja oli tärvellyt sen pesukoneissa.. ja helvetti sentään kun oli kallis orkkiksena veholassa koivuhaassa ,maksoi jalkoineen 9 euroo. se jalka on tuolla hanskalokerossa kun vika oli vaan siinä piiskassa. eikä ne viat siihen lopu. saakeli sentään , toinen rek.kilven poltin on palanu . ei oo kestäny vasta kun 5-6 vuotta. kyllä pitää olla sitten huonoa laatua. no pitää lohduttautua sillä,ettei ainakaan akun navat ole kestohomeessa kuten noissa riisikupeissa.
    ai niin . on siinä hiukan positiivistakin , EI NITISE EIKÄ NATISE eikä vilkuttele mitään häirikkövaloja vaikka on jo tuollainen vanha romu. vuodelta 2002. ja millonkahanse pamahtaa lopullisesti kun on jo 210000 kilometriä revitelty. no lohduttaudutaan sillä ettei perseessä näy sinistä sauhua kuten useimmissa riisikupeissa eikä pellit repsota. eikä kolise ja jumal. öljytkin on pysyny koneessa ( eikä oo mitään mopilia ) eikä muuten tuu. pitää olla kunnon oljyt eikä mopilit.on siinä vielä yks vika kun ei taho tankki pysyä edes vajaana vaan tuo pa mittari pyrkii aina vaan näyttämään vähemmän ja vähemmän ja tietokone väittää että pääset tuolla vaan sen ja sen kilometrimäärän. karmeita nu sitikkaviat

    Äänestä

Kolmas picasso menossa, nyt C4 GrandPicasso. Ei moitteen sijaa, vie perille ja tuo jopa takaisin.
Moni käyttöinen ja luotettava.

Äänestä

Onkos tuo -00 ensimmäinen vuosi kuin Picassoa Suomesta sai? Itse muistelin että -01 olisi ollut ensimmäinen mutta muistin näköjään väärin. 100000km välein on jakohihnan vaihto joka vuosihuollon kanssa yhdessä maksoi 600e. Tavallisesti vuosihuolto on ollut 250e joten 350e kai se hinnanvaihto sitten oli. Ongelmaton ja mukava auto tuo Picasso 3v kokemuksen perusteella.

Äänestä
  • Picasso esiteltiin -99 joulukuussa, ilmeisesti rekisteröinti aloitettu 00.

    Äänestä

Nyt on pari vuotta ajettu tuollaisella 1,6 koneisella Picassolla ja mitään vikoja ei ole ilmaantunut.
Auto yllätti myös hyvällä ajettavuudellaan myös talvella. Kannatti ostaa pikkuauton hinnalla melkoisen tilava Picasso. Mukavaa on myös auton hiljaisuus, joten radiokin kuuluu ajettaessa kunnolla. Eipä näillänäkymin luovuttaisi ihan helposti Picassosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuntematon kirjoitti:

Sitikoista mitään tietämätön kokeili Xsara Picassoa vm-00. Ei hullumpi ollenkaan. Mutta nyt sitten autoa tarkempaan tuntevat kertokaas onko tällainen ihan järkevä käyttöauto? Vai onko hirmuisesti jotain vikoja tms. Entä sitikat yleensä onko kalliita huollot, remontit jne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu