Hiukan pettynyt olo. Meitä Luterilaiseen kirkkoon pettyneitä on runsaasti.
Monet meistä ovat kokeneet Nokia Mission Luterilaisena herätysliikkeenä,
jossa on ymmärretty evankelioimistyön merkitys paremmin kuin kirkossamme.
Nyt kuitenkin johtajamme Markku Koivisto on kääntänyt selkänsä meille.
Markku Koivisto hakee piispan paikkaa, tämäkö on kaiken vaivan palkka,
näinkö väharvoista meidän työmme ja uhrauksemme ovat hänen mielestään.
Ensin meillä oli hajaannusta kastekysymyksen vuoksi ja sitten oli rahavaikeuksia.
Nyt asiat ovat vielä hullummin, johtajamme Markku Koivisto on palaamassa takaisin kirkon
virkaan, tällä kertaa oikein piispaksi.
Houkuttelavatko Egyptin mehevät lihapadat niin paljon, että hän on valmis kääntämään selkänsä
laumalleen. Mitä tekevät lampaat nyt, he ovat paniikissa, itse kukin juoksee sinne minne pääsee,
lauma hajaantuu. Lauman johtajatkin karkaavat.
Monet meistä ovat kokeneet Nokia Mission Luterilaisena herätysliikkeenä,
jossa on ymmärretty evankelioimistyön merkitys paremmin kuin kirkossamme.
Nyt kuitenkin johtajamme Markku Koivisto on kääntänyt selkänsä meille.
Markku Koivisto hakee piispan paikkaa, tämäkö on kaiken vaivan palkka,
näinkö väharvoista meidän työmme ja uhrauksemme ovat hänen mielestään.
Ensin meillä oli hajaannusta kastekysymyksen vuoksi ja sitten oli rahavaikeuksia.
Nyt asiat ovat vielä hullummin, johtajamme Markku Koivisto on palaamassa takaisin kirkon
virkaan, tällä kertaa oikein piispaksi.
Houkuttelavatko Egyptin mehevät lihapadat niin paljon, että hän on valmis kääntämään selkänsä
laumalleen. Mitä tekevät lampaat nyt, he ovat paniikissa, itse kukin juoksee sinne minne pääsee,
lauma hajaantuu. Lauman johtajatkin karkaavat.
Vastaukset 16
Vanhimmat
valitaan piispaksi, vastoin paikallistyökokemusta, ja jollain Koivistolla nyt ei ole mahkuja edes nimeksi, vaikka näennäisesti niin esitetään
ei silti sillä naisehdokkaallakaan
noin perinteisesti ajatellen tuomiokirkkosrk:n krahra tai sitten se yksi toinen kokenut olisi voinut olla vahvoilla, mutta hei! tämänhnä onkin poliittista
iankaikkisen elämän odotuksessasi ihmisiin, olet pelkkä surkea pelleilijä uskontiellä.
Mutta jos olet pannut toivosi iankaikkisen elämän odotuksessasi yksin Jumalan Poikaan, Jeesukseen Kristukseen, sinulla ei ole eikä tule hätäpäivää siinä, että kirkon johtaja M. Koivisto hylkää seurakuntansa aineellisen hyvinvoinnin seurauksena. Rahalla luterilainen kirkko on ennenkin tukkinut yltiökarismaattisuuden kirkon piirissä.
Ja tämän kun pidät aina mielessäsi, että Jeesus ei hylkää sinua milloinkaan, niin sinä menestyt kaikilla teilläsi - pitäessäsi tunnollisesti myös evankeliumin ilosanoman Kristuksesta esillä kaikenaikaa.
Tosin lisäisin, että Jumalan lapsellakin tulisi olla "koti".
Rakas Markku !! Näin se on !! Aamen !!Olkaa siunattuja sielläpäin !!!!!!!!! : )
Jos ajetaan ?? Niin katotaan Raamattu mitä se sanoo tästä? ---> Ap. t. 5:38
Ja nyt minä sanon teille: pysykää erillänne näistä miehistä ja antakaa heidän olla; sillä jos tämä hanke eli tämä teko on ihmisistä, niin se tyhjään raukeaa;
kuulua suuren Babyloniin, jona tulee tuhoutumaan?
Nokia Mission tarkoitus on alunperinkin ollut ja on edelleen varustaa uskovia ihmisiä lopunajan, tämän ajan, herätystä varten. Tunnen muutamia ihmisiä, jotka ovat käyneet Nokia Mission koulutukset, saaneet siellä opetusta, eheytyneet sielullisista haavoista, vahvistuneet hengellisesti, ja saaneet erilaisia armolahjoja omaa palvelutehtäväänsä varten Kristuksen ruumiissa.
Näiden ihmisten palvelutehtävä on heidän omissa paikallisseurakunnissaan, siellä paikkakunnalla missä he asuvat. Kun on ensin itse saanut raamatullista opetusta, saanut eheytyä ja vahvistua ja saanut Jumalalta tarvittavat varustukset omaa palvelutehtäväänsä varten, voi alkaa varustamaan toisia, siellä missä Herra on tarkoittanut kunkin meidän toimivan ja vievän evankeliumia eteen päin.
Nokia Mission tarkoitus on opettaa uskovia katsomaan tässä vaikeassa ja sekavassa ajassa, jossa monenlaiset New Age ja harhaopit riehuvat ja leviävät kulovalkean tavoin, yksin Jeesukseen Kristukseen, Golgatan keskimmäiselle ristille, ja opettaa ihmisiä turvaamaan yksin Jeesuksen armoon, täydelliseen veriuhriin ja Hänen täytettyyn sovitustyöhönsä. Siksi Markku Koivisto saarnaakin Pyhässä Hengessä vahvaa Kristus - keskeistä veren evankeliumia.
Nokia Missio on Jumalasta alkanut hanke, ja se jatkaa toimintaansa, niin kuin tähänkin asti, vaikkakin Heikki Uusikylä sai vakinaisen pastorin viran Parolan Helluntaiseurakunnasta, ja vie siten paremmin herätyksen tulta Hyvinkää- Riihimäki- Loppi- Hämeenlinna akselille. Näillä paikkakunnilla, pienessä Lopen kirkonkylässäkin tarvitaan totisesti herätystä ja halua kääntyä elävän Jumalan puoleen, sillä ainakin Loppi on hengellisesti aika kuollut kunta, sen olen aina siellä käydessäni surukseni huomannut.
Mutta Markku Koivisto piispaksi?
No, jos hanke on Jumalasta, se varmasti toteutuu, ja hänet valitaan tuohon tehtävään, aika näyttää, vain Jumala sen tietää, me emme sitä vielä tässä vaiheessa tiedä. Meidän tehtävä on ainoastaan rukoilla asian puolesta, että Jumalan hyvä tahto tapahtuisi tässäkin asiassa.
Nokia Mission yhteysilta suorana netistä
16.1 nyt keskiviikkona klo 19.00
Puhujana Kari Törmä
aiheena: "Jumalan valtakunta luomisen ja lunastuksen valossa"
Ylistysvastuussa Virva Nieminen
Katsokaa!
NM:n tarkoitus on ollut tyydyttää Markku Koiviston omaa vallanhimoa ja suurrellisia kuvitelmia itsestään. Siitä kertoo myös tämä pyrkiminen piispaksi.
siinä kay aina näin.Usko mielummin Jeesukseen.
Koiviston piispanviran haku on pelkkä julkisuustemppu. Hän saa kovasti paljon ilmaista näkyvyyttä ja saa paistatella marttyyriuden sädekehän pään päällä, kun ei tule valituksi.
onkin julkisuus, hän korostaa itseään joka paikassa ja joka puheessaan ja hänen tyylinsä on olla julkkis ja rahan keruu on tärkeintä ollut alusta asti.
* Miksi hän jäi kirkkoon roikkumaan, kun ja jos sai Jumalalta uuden ilmestyksen, kirkon oppiin nähden?
* Ei olisi pitänyt jäädä vaan mennä uskovien kasteelle ja alkaa uusi elämä Kristuksessa. Nyt sen päähän nousi olla SUURI, ja rakasti luotua enmmän kuin Luojaa, siis kirkkoaan, kun ei raasinut sitä jättää, nyt se on jäänyt siihen ansaan näköjään lopullisesti. Hänhän pettä sillä seuraajansa täysin. Ja piispaksi pyrkimisellään osoittaa piispojen imartelua ja milistelyä, niinkuin jo siinäkin, kun myöntyi vauvakasteen puolelle piispojen uhan alla. Selvästi kieltän olevansa helluntaihenkinen, vaan kirkon kasvatti.
piispan virkaan menettäisitte. Kait niitä nyt muitakin kriteereitä sellaiseen nimitykseen tarvitaan kuin mahdollinen laajahkokin tavallisten kansalaisten kannatus. - Sitäpaitsi, ethän sinäkään, ilmeisen "koivistolainen" ollen, tunnu Koiviston piispuudesta erityisen innostuneelta.
On pistänyt jo niin hyvin rahoiksi, ettei ole enää tarve rahastaa...Sen sijaan piispanvirkaan pyrkiminen sitten osoittaa että mammonan lisäksi mies kaipaa VALTAA... Todennäköisesti tuntee tarvetta"näyttää"niille, joiden takia joutui väistymään Nokian kirkon leivistä...Piispanvirkahan antaisi siihen oivat mahdollisuudet...
ettei hänellä ole mitään mahdollisuuksia.
varmaan ihan oikeasti on. jos tulisi valituksi, olisihan se melkoinen nöyryytys niille, jotka kampesivat miehen nokian ev.lut.seurakunnan leivistä. Ihmettelisin suorastaan, ellei jotain tällaisiakin vaikuttimia olisi taustalla...