Kirkosta eroaminen on puhuttanut eri medioissa viime aikoina hyvinkin paljon. Reaktio on ymmärrettävä, kertoohan se aina jostakin mikäli eroamisprosentti kasvaa aikaisempaan verrattuna.
Jehovantodistajuutta silmällä pitäen Pastori Terho Pursiainen väläytti kuitenkin niin mielenkiintoisen lauseen, että sitä on pakko siteerata:
"Teologian tohtori, pastori Terho Pursiainen muistuttaa, että pitäisi huolehtia ihmisistä eikä kirkosta."
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/01/599806
Mielenkiintoisen toteamuksesta tekee se, että milloin kuulet vt-seuran tai paikallisten 'pastoreiden' (verrataan nyt vaikka seurakunnan vanhimpiin) toteavan jotain vastaavaa?
Jehovantodistajuudessa kun kaikki on toisin, yksilöt ovat olemassa vt-seuralle, ei toisinpäin. Yksilön tulisi aina tehdä vt-seuralleen enemmän ja enemmän. Jos tahti alkaa masentamaan, saatetaan hoidoksi määrätä lisää suorittamista ja osallistumista. Aito yksilön hyvinvointi on hepreaa vt-seuralle.
Vt-seura vs. Ev. lut kirkko
4
376
Vastaukset
- Nana-nam
ja sellaisesta hyväntekeväisyydestä saa olla ylpeä; että välitetään muistakin ihmisistä kuin vain omasta porukasta.
Kirkollisvero ja kolehdit ovat ainoita maksuja tässä maailmassa joista saan hyvän mielen. Ja on myös mukava tietää paljonko kolehtiin kertyy ja mihin se täsmällisesti ottaen menee. Yhtäkään 'lahjoituslipasta' jonka tarkoitus on epämääräinen, ei kirkolla ole.
Olen myös itse saanut kirkolta taloudellista hätäapua kymmenisen vuotta sitten. Olin pudota tuolilta kun diakoni sanoi että 'ei sinun tartte olla edes kirkon jäsen. Kyllä me autetaan'.
Olin silloin kirkon jäsen, mutta asiaa ei tarkistettu mistään eikä aktiivisuuttani ja kirkossakäyntikertoja kuulusteltu.
Tämä käytännön rakkauden osoitus teki lähtemättömän vaikutuksen, ja siitä lähtien olen iloiten maksanut kolehtia ja ollut ylpeä luterilaisesta hyväntekeväisyydestä meillä ja muualla. =)- Markku_Meilo
>>Olin pudota tuolilta kun diakoni sanoi että 'ei sinun tartte olla edes kirkon jäsen. Kyllä me autetaan'.
Tässä on merkittävä ero Luterilaisen kirkon ja Vartiotorniseuran välillä. Vt-seura katsoo, että ainaoaa oikeaa hyväntekeväisyyttä on ihmiskuntaa pian kohtaavan ennenaikaisen tuhon saarnaaminen. - Lisäksi
Markku_Meilo kirjoitti:
>>Olin pudota tuolilta kun diakoni sanoi että 'ei sinun tartte olla edes kirkon jäsen. Kyllä me autetaan'.
Tässä on merkittävä ero Luterilaisen kirkon ja Vartiotorniseuran välillä. Vt-seura katsoo, että ainaoaa oikeaa hyväntekeväisyyttä on ihmiskuntaa pian kohtaavan ennenaikaisen tuhon saarnaaminen.Mutta miksi ,siitä huolimatta, että kun kirkot ja jakeluyhdistykset jakaa leipää kuin NL;llssa ennen vanhaan , niin Leipäjonot kasvavat, tänä vuonna yli -40- pros, virallisen ilm. mukaan; todellisuudessa jonot ovat vuoden aikana kaksink.
Tämä ei ole teoriaa; Käyty on kats. ja kuultu monelta: se on nyt sitä Hyvinvointivaltioo. Ja Siihenkö, että on paljon köyhiä -kerjuujonoissa, Lut, kirkkokin armeliaisuutensa perustaa?
Ja maassa on eduskunnan yksimielisesti aikanaan äänestämä -Toimeentuloturvalaki,( jonka jokainen voi lainata kirjastosta, )jonka teoriassa pitäisi poistaa tarve kaikenl. nälkäjonoilta, Missä on kirkon painostus -lainsäätäjiä kohtaan? Piispojen puheissa tulee esille se , että se on oikeiston nöyrä orja.
Sanoisin, että Uskonnot ovat avustamisessa pelkkiä -tyhjänpantteja.
- eappelina
Tuo Pursiaisen kommentti on hyvä. Se lähtee ns. rakkauden kaksoiskäskystä; minkä te tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää te heille. Ei tässä mitään lahkoja, seuroja tarvita. Sanoohan Jeesuskin; missä kaksi tai kolme kokoontuu minun nimessäni, siellä minä olen. Ns. saleilla käynti on siten aivan turhaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2393660- 573383
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I892837Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482646Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1122387Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352042Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012001Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421865Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1041797Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711149