Kirkosta eroaminen on puhuttanut eri medioissa viime aikoina hyvinkin paljon. Reaktio on ymmärrettävä, kertoohan se aina jostakin mikäli eroamisprosentti kasvaa aikaisempaan verrattuna.
Jehovantodistajuutta silmällä pitäen Pastori Terho Pursiainen väläytti kuitenkin niin mielenkiintoisen lauseen, että sitä on pakko siteerata:
"Teologian tohtori, pastori Terho Pursiainen muistuttaa, että pitäisi huolehtia ihmisistä eikä kirkosta."
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/01/599806
Mielenkiintoisen toteamuksesta tekee se, että milloin kuulet vt-seuran tai paikallisten 'pastoreiden' (verrataan nyt vaikka seurakunnan vanhimpiin) toteavan jotain vastaavaa?
Jehovantodistajuudessa kun kaikki on toisin, yksilöt ovat olemassa vt-seuralle, ei toisinpäin. Yksilön tulisi aina tehdä vt-seuralleen enemmän ja enemmän. Jos tahti alkaa masentamaan, saatetaan hoidoksi määrätä lisää suorittamista ja osallistumista. Aito yksilön hyvinvointi on hepreaa vt-seuralle.
Vt-seura vs. Ev. lut kirkko
4
359
Vastaukset
- Nana-nam
ja sellaisesta hyväntekeväisyydestä saa olla ylpeä; että välitetään muistakin ihmisistä kuin vain omasta porukasta.
Kirkollisvero ja kolehdit ovat ainoita maksuja tässä maailmassa joista saan hyvän mielen. Ja on myös mukava tietää paljonko kolehtiin kertyy ja mihin se täsmällisesti ottaen menee. Yhtäkään 'lahjoituslipasta' jonka tarkoitus on epämääräinen, ei kirkolla ole.
Olen myös itse saanut kirkolta taloudellista hätäapua kymmenisen vuotta sitten. Olin pudota tuolilta kun diakoni sanoi että 'ei sinun tartte olla edes kirkon jäsen. Kyllä me autetaan'.
Olin silloin kirkon jäsen, mutta asiaa ei tarkistettu mistään eikä aktiivisuuttani ja kirkossakäyntikertoja kuulusteltu.
Tämä käytännön rakkauden osoitus teki lähtemättömän vaikutuksen, ja siitä lähtien olen iloiten maksanut kolehtia ja ollut ylpeä luterilaisesta hyväntekeväisyydestä meillä ja muualla. =)- Markku_Meilo
>>Olin pudota tuolilta kun diakoni sanoi että 'ei sinun tartte olla edes kirkon jäsen. Kyllä me autetaan'.
Tässä on merkittävä ero Luterilaisen kirkon ja Vartiotorniseuran välillä. Vt-seura katsoo, että ainaoaa oikeaa hyväntekeväisyyttä on ihmiskuntaa pian kohtaavan ennenaikaisen tuhon saarnaaminen. - Lisäksi
Markku_Meilo kirjoitti:
>>Olin pudota tuolilta kun diakoni sanoi että 'ei sinun tartte olla edes kirkon jäsen. Kyllä me autetaan'.
Tässä on merkittävä ero Luterilaisen kirkon ja Vartiotorniseuran välillä. Vt-seura katsoo, että ainaoaa oikeaa hyväntekeväisyyttä on ihmiskuntaa pian kohtaavan ennenaikaisen tuhon saarnaaminen.Mutta miksi ,siitä huolimatta, että kun kirkot ja jakeluyhdistykset jakaa leipää kuin NL;llssa ennen vanhaan , niin Leipäjonot kasvavat, tänä vuonna yli -40- pros, virallisen ilm. mukaan; todellisuudessa jonot ovat vuoden aikana kaksink.
Tämä ei ole teoriaa; Käyty on kats. ja kuultu monelta: se on nyt sitä Hyvinvointivaltioo. Ja Siihenkö, että on paljon köyhiä -kerjuujonoissa, Lut, kirkkokin armeliaisuutensa perustaa?
Ja maassa on eduskunnan yksimielisesti aikanaan äänestämä -Toimeentuloturvalaki,( jonka jokainen voi lainata kirjastosta, )jonka teoriassa pitäisi poistaa tarve kaikenl. nälkäjonoilta, Missä on kirkon painostus -lainsäätäjiä kohtaan? Piispojen puheissa tulee esille se , että se on oikeiston nöyrä orja.
Sanoisin, että Uskonnot ovat avustamisessa pelkkiä -tyhjänpantteja.
- eappelina
Tuo Pursiaisen kommentti on hyvä. Se lähtee ns. rakkauden kaksoiskäskystä; minkä te tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää te heille. Ei tässä mitään lahkoja, seuroja tarvita. Sanoohan Jeesuskin; missä kaksi tai kolme kokoontuu minun nimessäni, siellä minä olen. Ns. saleilla käynti on siten aivan turhaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080