Matti Vanhasen puulämmityshuhhailu ja..

...todellisuus...

kaukana toisistaan. Lintupönttönikkari ei ole vaivautunut edes alkeellisempia faktoja selvittämään väitteistään.. Onneksi meillä on sentään tiedemiehiä selvittämässä todellisuutta:

Puunpoltosta tulee enemmän ilmansaasteita kuin liikenteestä
14.1.2008 09:44, päivitetty 14.01. 09:58
Puun polttaminen lisää ilmansaasteita ajoittain jopa liikennettä enemmän. Uuden tutkimuksen mukaan puun pienpolton osuus lisää ilman pienhiukkaspitoisuutta lämmityskauden aikana muita lähteitä enemmän.

Pienhiukkaset ovat yksi pahimmista ihmisen terveyttä uhkaavista ilmanlaatuongelmista.

Ilmatieteen laitos ja Helsingin yliopisto ovat tutkineet mittauksin Helsingin ilman pienhiukkasten lähteitä vuosina 2006-2007 Kumpulassa.

Joulu-, tammi- ja helmikuun aikana puun pienpolton päästöjen vaikutus pienhiukkaspitoisuuksiin oli keskimäärin noin 40 prosenttia. Vastaava luku liikenteen pakokaasujen suorille pienhiukkaspäästöille oli 25 prosenttia.

Liikenteen osuus pysyy koko vuoden vakaana lukuun ottamatta kesän lomakaudesta johtuvaa notkahdusta.

Puun pienpolton osuus on syksylläkin 20 prosentin luokkaa, mutta osuus putoaa nopeasti maaliskuun jälkeen.

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KEPUlia kiinnostaa vain ja ainoastaan maajussien mahdollisimmman korkea ansiotaso. Puiden polttamisessa KEPU on taas nähnyt uuden ansaintamallin ja siinä ei ole mitään väliä tuleeko saasteita enemmän.

      Mannertenvälistä nahjusta Zero-Matti Vanhasta ei muutenkaan ole opittu tuntemaan ajattelijana. Tämä puunpoltto on samanlainen hölmöily kuin etanolin lisääminen bensaan.

      • löylyt! :)

        Suosittelen!

        Savusauna on kaikkein paras. Saunassa ei ole kuuma, mutta höykyä löytyy kun viskaa elämän elixiiriä kiville niin että sihahtaa. Kyllä lähtee löylyä kuin haukia rannoilta! Voi pojat, kuinka se tekee kutaa! Kannattaa kokeilla kotona, jos ette muuten uso! ;)

        Sähkökiuas-Santerit jäävät kuivien löylyjensä kanssa paljosta paitsi kuormittaessaan kantaverkkoa ja lisätessään ydinvoiman tarvetta ydinsaastuttavilla tulisijoillaan! Sekö on sitä ympäristöystävällisyyttä se?

        Nyt minä, viriili herrasmies täältä jostakin korpien kätköistä, suosittelen kaikille saitin city-poitsuille kunnon puulöylyjä joko vesihöyryn tai klapien (maaseudun poikien lyöminä) muodossa!

        Positiivisin mielin kohti kevättä, eiköstä vain?

        t: Teidän (naisten) oma viriili herrasmies täältä jostakin korpien kätköistä!


      • ..ympäristökäsitteet...
        löylyt! :) kirjoitti:

        Suosittelen!

        Savusauna on kaikkein paras. Saunassa ei ole kuuma, mutta höykyä löytyy kun viskaa elämän elixiiriä kiville niin että sihahtaa. Kyllä lähtee löylyä kuin haukia rannoilta! Voi pojat, kuinka se tekee kutaa! Kannattaa kokeilla kotona, jos ette muuten uso! ;)

        Sähkökiuas-Santerit jäävät kuivien löylyjensä kanssa paljosta paitsi kuormittaessaan kantaverkkoa ja lisätessään ydinvoiman tarvetta ydinsaastuttavilla tulisijoillaan! Sekö on sitä ympäristöystävällisyyttä se?

        Nyt minä, viriili herrasmies täältä jostakin korpien kätköistä, suosittelen kaikille saitin city-poitsuille kunnon puulöylyjä joko vesihöyryn tai klapien (maaseudun poikien lyöminä) muodossa!

        Positiivisin mielin kohti kevättä, eiköstä vain?

        t: Teidän (naisten) oma viriili herrasmies täältä jostakin korpien kätköistä!

        kerrasta... Säälittävän yksinkertaisia. Maaseudulla ei muita iloja taida saunan lisäksi ollakaan.. Peräkammarinpoikain keskinäisten leikki lisäksi.

        Ajatellaan yhdessä lämmöllä tuota "maaseudunviiriliä" ja hänen yksinäistä elämää. Laita rupeli-hattu päähän ja mene tuulisena päivänä ulos, kerrankin kepulilla edes toisessa päässä tapahtuu jotakin;-))


      • viriili herrasmiäs
        ..ympäristökäsitteet... kirjoitti:

        kerrasta... Säälittävän yksinkertaisia. Maaseudulla ei muita iloja taida saunan lisäksi ollakaan.. Peräkammarinpoikain keskinäisten leikki lisäksi.

        Ajatellaan yhdessä lämmöllä tuota "maaseudunviiriliä" ja hänen yksinäistä elämää. Laita rupeli-hattu päähän ja mene tuulisena päivänä ulos, kerrankin kepulilla edes toisessa päässä tapahtuu jotakin;-))

        Propellihattu on päässä aina (vappuisin, yo-lakki kellastuu tylsyyttään jossain)!

        Tsernobylistä ei ole punikit vieläkään oppineet mitään?

        EU uskoo tervankin olevan vaarallista ilman eksaktia tutkimusta asiasta!


    • Retoriikka ei lämmitä

      Nyt on vaan niin, että fossiilisten polttoaineiden käyttöä on voimakkaasti supistettava. Ensi viikolla julkistettavat pakolliset määreet tuovat tosiasiat selkeästi esille. Ja niihin meidän on sitouduttava.

      Muuta mahdollisuutta ei ole.

      Uusiutuvien polttoaineiden käyttöä lämmityksessä, liikenteessä ja myös sähkön tuotannossa on voimakkaasti lisättävä.

      Esim. Helsingin kohdalla merilämmön, jäte-energian ja muiden uusiutuvien polttoaineiden käyttöä tullaan kaupunginvaltuuston päätöksellä lisäämään.

      Helsinkiä suurempi Tukholma tuottaa jo suurimman osan lämmöstään monipuolisin keinoin erilaisilla uusiutuvilla energianlähteillä, mm. metsähakkeella.

      Tämä on tosiasiaa länsinaapurista.

      • Asiallisuutta ja tietoa;-))

        realismi ja huoli ympäristöstä astui taas peliin. Heh-heh, maatalouslobbareiden ponnistelut valui hukkaan.. Kepulaisille kova pala - äärettömän kova pala. Rupelihatut taas kepulaisten päähän ja miettimään uusi tukimuotoja. Ho ho hooooooooo

        EU uudistaa suosituksensa biopolttoaineista
        Suosittele

        1 suositus
        Tulosta

        Pdf-versio

        Lähetä kaverille

        Kommentoi


        14.1. 14:49 Euroopan unionin tavoite lisätä reilusti biopolttoaineiden käyttöä on ajautunut vakaviin vaikeuksiin.

        Ympäristökomissaari Stavros Dimasin mukaan on jopa parempi olla saavuttamatta tavoitetta ollenkaan kuin saavuttaa se köyhiä ja ympäristöä vahingoittavalla tavalla.


        Ympäristöjärjestöt ovat varoittaneet, että EU:n tavoite lisätä biopolttoaineiden käyttöä voi johtaa paheneviin ympäristöongelmiin, kun kehitysmaista raivataan metsää polttoaineiden tuotantoa varten. Samalla ruuan hinta voi nousta hallitsemattomasti, jos pelto käytetään energiakasvien tuotantoon viljan sijasta.

        – Olemme nähneet, että biopolttoaineiden aiheuttamat ympäristöongelmat ja sosiaaliset haitat ovat suurempia kuin luulimme. Meidän täytyy siis olla varovaisia, Dimas sanoi BBC:lle.

        EU-maat päättivät viime vuonna nostaa biopolttoaineiden osuuden kymmeneen prosenttiin liikenteen polttoaineista vuoteen 2020 mennessä.

        EU-maat ovat myös päättäneet leikata hiilidioksidipäästöjä viidenneksen vuoden 1990 tasosta vuoteen 2020 mennessä. Lisäksi uusiutuvan energian osuus kaikesta energiantuotannosta on tarkoitus nostaa viidennekseen.

        Komission tarkempi esitys tavoitteiden saavuttamiseksi julkaistaan ensi viikolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      391
      4439
    2. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      17
      4243
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3779
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      114
      2807
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      10
      2457
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2272
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1952
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1928
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1870
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1439
    Aihe