Onko kellään kokemusta tällaisesta?
Meillä on 5:n henkilön pienyritys, pienellä paikkakunnalla, jota pyöritetään jo nyt minimi porukalla.
Työntekijä on oppisopimuksella, oli kaksi viikkoa lomalla jonka aikana oli tiettävästi juopotellut paljon, kävi flunssaisena päivän töissä jonka jälkeen haki sairaslomaa ja on juonut siitä asti. Palkkaa täytyy hänelle maksaa tästä ajasta eikä ole rahaa palkata ketään tilalle. On jo kerran aikaisemmin ollut ns. "juopottelu saikulla".
Mitä tällaisen kanssa voi tehdä?
Meillä on 5:n henkilön pienyritys, pienellä paikkakunnalla, jota pyöritetään jo nyt minimi porukalla.
Työntekijä on oppisopimuksella, oli kaksi viikkoa lomalla jonka aikana oli tiettävästi juopotellut paljon, kävi flunssaisena päivän töissä jonka jälkeen haki sairaslomaa ja on juonut siitä asti. Palkkaa täytyy hänelle maksaa tästä ajasta eikä ole rahaa palkata ketään tilalle. On jo kerran aikaisemmin ollut ns. "juopottelu saikulla".
Mitä tällaisen kanssa voi tehdä?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Viina on viisasten juoma. Tyhmä työtätekee viisas pääsee vähemmällällällää.
jos ei olisi työnantajia niin tuollaiset hylkiöt nukkus kadulla
Olet moraaliton ihminen. Tuollaiset ihmiset syöksisivät maapallon kaaokseen.
Työnantajalla on oikeus puuttua työntekijän alkoholinkäyttöön – työpaikalla. Lainsäädäntö antaa yrityksille kohtuulliset mahdollisuudet sanoa irti päihtyneenä työpaikalla olevan työntekijän.
Käytännössä työntekijä saa yleensä ensin varoituksen tai ehdotuksen harkita hoitoonohjaukseen hakeutumista. Eikä hoitoonohjaus ole peruste irtisanomiselle. Vuonna 2004 Suomessa tehtiin mukaan Suomessa lähes kolmetuhatta hoitoonohjausta.
Koko juttu, josta ylläoleva otettu:
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2007/09/15/Menik%F6+yli+t%F6iss%E4%3F/200722649/322
häntä työssä äläkä irvistele.
uskomaton asenne joillakin. ei pienyritys ole mikään hyväntekeväisyys laitos. ei ole varaa pitää tuollaista työntekijää. ei ole rahaa pitää tuollaista jolle pitää maksaa palkkaa tekemättömästä työstä. muut työntekijät joutuvat tekemään hänen takiaan ylitöitä. kyllä häntä on yritetty tukea, mutta tässä on kiitos.
kyseinen henkillö ryyppää vain vapaalla. tulee ehkä rapuloissa töihin. aina väsynyt. työteho onneton.
Keskity yrittämiseen
Minkäs teet, kun on lääkäri saikkua antanu. Maksa ja niele kiukkus. Ei nykyään tarvii, kun valittaa vitutusta lääkärille, niin heti napsahtaa viikko saikkua, oli vaivaa tahi ei...
Työterveyslääkäri suorastaan tuputtaa tarkastuksissa jonkinnäköstä ahdistusta, tahi vaivaa. Melkein suuttuu, kun sanoo, ettei mua mikään vaivaa.
Nyt on ilta ja firma on kiinni. hauska nähdä että maailmassa on vielä lapsia aikuisen kehossa, siis ihan suomessakin.
Kauanko tätä täytyy sietää? Neidillä palkka juoksee ja meillä työt lisääntyy mutta palkka vähenee.
Itsellä oli viime vuonna yksi työntekijä joka tuli muutaman kerran krapuloissaan töihin ja oli vielä asiakkaille kehunut krapulasta. Asiakasyrityksen yhteyshenkilö sanoi että ko. henkilö ei tule enään meille töihin ja sanoin irti työntekijän saman tein. Katselin oman alan TES:siä sekä eri lakitekstejä, että voinko lain mukaan irtisanoa työntekijää laillisesti. Meidän kohdalla ainakin lain mukaan ilman varoitustakin pystyi irtisanomaan.
Nämä on aikalailla tapauskohtaisia asioita että ennen kuin alat irtisanomaan niin pitää olla 110% oikeat perusteet ettei vaan mitään tule jälkikäteen.
Mikäli työntekijä on oppisopimuksella, ota yhteyttä tahoon jonka kanssa sopimus on tehty ja kerro/keskustele rehellisesti tilanteesta.
Käske etsiä ko. henkilölle uusi oppisopimuspaikka.
Vaikka henkilö tulisikin piakkoin töihin, on vain ajan kysymys milloin taas jää "sairaslomalle". Kun ei kerran tämäkään ollut ensimmäinen kerta.
Tsemppiä taisteluun!
ja lakien mukaan, tarvittaessa tarkastuttaa näkemyksensä vaikka työnantajaliiton juristilla.
Meillä suurin sairaspoissaolomääriin puututtiin muutamalla toimenpiteellä jotka eivät meidän kustannuksia juurikaan lisänneet. Sairaslomien seurantaa tehostettiin, käytiin keskustelu lääkärin kanssa, kehitettiin raportointia ja otettiin käyttöön työkyvyn arviointi sairasloman päättyessä. Sen lisäksi työterveyshuollon toimipiste siirrettiin hieman kauemmaksi yrityksestä.
Meillä TES karsii krapulalomat pois koska ensimmäiseltä päivältä emme maksa palkkaa. Pidempien tai toistuvien sairaslomien osalta työntekijän kanssa käydään keskustelu hänen edellytyksistään tehdä töitä, tarvittaessa hänet laitetaan lääkäriin arviointiin. Toistuvien lyhyiden pätkien kanssa ollaan tarkkana, varsinkin jos yritetään vedota eri sairauksiin jotta palkanmaksu ei päättyisi. Tarvittaessa pyydetään lääkärin lausunto diagnoosin oikeellisuudesta, tämä on laittanyt lääkärinkin varpailleen diagnoosien kanssa.
Keskustelua sairaslomista ja niiden vaikutuksesta yrityksen toimintaan on käyty avointa keskustelua. On kerrottu miten sairasloma vaikuttaa muiden työtahtiin sekä mitä kustannuksia se aiheuttaa yritykselle. Moni on luullut että Kela maksaa kaiken ja ovat olleet yllättyneitä kun tein laskelmia mitä yksi sairaslomapäivä firmalle maksaa. Toisekseen työntekijöille on tehty selväksi ettei monen kuukauden sairasloman jälkeen ole itsestäänselvää että työtehtävät ovat samoja.
Tänään tuli 5 päivää täyteen "luvatonta" poissaoloa. Ei ole toimittanut mitään sairasloma papereita. Nyt sen saa jo sanoa irti. Uskomatonta pelleilyä suomessa saa harrastaa.
älä yleistä ja se on tuolla asenteella olevalle työnantajlle oikein ja kaikille muillekkin jotka halveeraa työttömiä
Sulta puuttuu ihmistuntemus ja riittävä äly havautsemaan tuollaiset kato ahneella on paskanen loppu hehheehhe ihan sama mut sulle oikein
Kyllä saa poisa olla töistä kun on viinaputki vinna paras lääke on
joudumme vähentämään, tili kouraan 1/2v:n jälkeen uus tilalle.
Aika vaikea sanoa irti ja olla puoli vuotta vajaalla miehityksellä kun nytkin jo mennään minimi porukalla. huom kyseessä 5:n ihmisen firma jossa on kiinteät aukioloajat.
Oppisopimuksen järjestäjän (oliko se työkkäri?) kanssa neuvottelisin. Heillä voi olla jokin valmis malli asian selvittämiseen.