Ne jotka ovat alkaneet vertailla adventistien opinkappaleita ja Raamatun sanaa, he ovat huomanneet valheopin.
Jeesus ei koskaan opettanut tulevansa 22.10.1844, johon valheeseen perustuu adventistien opinkohta 24. Jokainen lukija voi sen itse tarkistaa tästä, ja verrata sitä Jeesuksen opetukseen Raamatusta.
http://www.adventtikirkko.fi/opetus/pyhakko.htm
Jumana pyhä sana todistaa näin:
1. Joh. 2:21
En minä ole kirjoittanut teille sentähden, ettette totuutta tiedä, vaan sentähden, että te tiedätte sen ja ettei mikään valhe ole totuudesta.
Jeesus ei koskaan opettanut tulevansa 22.10.1844, johon valheeseen perustuu adventistien opinkohta 24. Jokainen lukija voi sen itse tarkistaa tästä, ja verrata sitä Jeesuksen opetukseen Raamatusta.
http://www.adventtikirkko.fi/opetus/pyhakko.htm
Jumana pyhä sana todistaa näin:
1. Joh. 2:21
En minä ole kirjoittanut teille sentähden, ettette totuutta tiedä, vaan sentähden, että te tiedätte sen ja ettei mikään valhe ole totuudesta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jeesus tuomitsee ulkokultaiset sapatilla keikaroijat
"Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan kumonnut sapattia..."
Tekeytyminen juutalaisiksi.
Ilm. 3:9
Katso, minä annan sinulle saatanan synagoogasta niitä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan valhettelevat;
Teidän profeettanne viekoittelee puhumaan valhetta ja nauttimaan ulkokultaisuudesta.
1. Tim. 4:2
valheenpuhujain ulkokultaisuuden vaikutuksesta, joiden omatunto on poltinraudalla merkitty
ilman nimimerkkiäsi kun tuolla alla kirjoitit juuri tämän saman asian nimimerkkiäsi käyttäen.
Miksi sinä AINA vaahtoat ulkokultaisesta sapatistasi?
en minä sitä tänne nostanut, sen teki joku muu. Mutta hyvä niin, siinä on aivan luettavaa ja pohdittavaa asiaa. Keskustellaan siis siitä.
Opinkappaleihin on tarkoitus tutustua vasta sitten,
kun srk:nan jäsen on alkanut päästä irti ns.
klassisesta ja suoraan Raamattuun perustuvasta
opinkäsityksestä.
Mutta kieltämättä on kiintoiisaa, että mitä kaikkea
oppia sitä löytyykään, kun edistyy adventismissa.
Mitäs ne muut opinkappaleet olivatkaan?
Tuo oli yllätys varmaan monelle advarillekin,
että ihan opinkappaleisiin on yltänyt EGW:n
voitonvuosi, 1800-luvulta asti.
Jumalan pyhä laki ulkokultaisuutta? Hohhoijaa..
Jeesus tulee 22.10.1844, vaan että hän aloitti taivaassa viimeisen vaiheen välitystyössään ennen paluutaan. Te ette tiedä mitään.
totuutta miksikään, että te levitätte sellaista valheoppia, jota Jeesus ei ole opettanut.
Tästä on turhaa väitellä, koska jokainen ihminen maapallolla voi se itse todeta. Raamatun totuus vastaan adventismin opikohta 24. Kirja auki niin sieltä se selviää kaikille.
Jeesus saarnasi Jumalan evankeliumin, ja adventismi keksi oman ihmisoppinsa. Ne ovat kaksi eri asiaa, joihin minulla ei ole osaa eikä arpaa.
hylkäät Jumalan evankeliumin, sen oikean. Teidän oppinne on se ihmisoppi, jota Jeesus ei opettanut.