Aikamme kristillisyys etsii juuri sellaista hengellisyyttä, josta Jeesus itse kieltäytyi. Menneiden aikojen pyhien elämä Jeesuksessa on korvattu nykyaikaisella elämällä Pyhässä Hengessä. Ennen tämä koettiin samaksi asiaksi. Nykyään Pyhästä Hengestä etsitään jotakin sellaista, mitä yksin Jeesuksesta ei "saada irti". Siksi ristin heikkous on jätetty ja menty etsimään hengellisiä "ylösnousemuksen" voimia
http://koti.mbnet.fi/hulk/lainaukset/jumaluus_nieminen.html
kirjoitus löytyy sivustolta:
http://koti.mbnet.fi/hulk/
http://koti.mbnet.fi/hulk/lainaukset/jumaluus_nieminen.html
kirjoitus löytyy sivustolta:
http://koti.mbnet.fi/hulk/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kävin noilla katkeruuden hengessä kirjoitetuilla pilkkasivustoilla.
Petri Malk ei ole sivustojensa artikkeleista päätellen täyttynyt Pyhällä Hengellä, vielä.
Jouko nieminen on katkera entinen, joka levitää katkeruudessa valheitaan, toistaiseksi.
mutta juuri tuosta on monissa ns. karsimaattisissa kokouksissa kyse. Kurkotetaan ylemmä kuin Sana antaa lupaa.
* Ei kaiketi karismaattisuus ole paha asia, mutta ei se anna valttuuksia mennä aikojen edelle, tavoitellakseen sitä, joka ei kuulu vielä maanpäälliselle seurakunalle. Seurakunnalla on ylösnousemus voima Pyhän Hengen kautta, mutta sitä ei ole annettu hekumointia ja sitä varten, että olismme ikään kuin jo perillä, ja siksi laulaismme voittolauja?
* Emme ole perillä, siksi Pyhä Henki pitää käyttää siihen, mihin Jeesus sen antoi, ja mitävarten se on vuodatettu, kaiken lihan ylle.
* Pyhä Henki annettiin voimaksi todistaa Jeesusta Kristusta. Ei lihamme naurettavaksi, ei lihallisten elostelun huumaksi, joka esiintyy mitä merkillisimmillä tavoilla nykyään, mm:ssa nokiamissionissa, kieriskellään, potkitaan, mölytään, puhutaan valekielillä, on mitä ilmeisemmpää lihalista menoa.
* Sensijaan Jeesus antoi sen voimaksi todistaa ristiin naulittua Jeeusta. "Katso, Jumalan karitsa, joka pois ottaa maailman synnin."
* Paavali halusi tuntea Jeesuksen nimeomaan ristiinnaulittuna, ylösnouseena, synnin olemuksen voittaneena, jonka kautta jokainen joka tahtoo, voi tulla Jumalan luo, mutta ei vielä taivaassa, vaan elämään täällä maan alhoissa, ja jos mahdollista, Pyhällä Hengellä täytettynä, Jeesusta Kristusta varten, Hänen palvelsutaan varten, sielujen voittamista varten, voidaksemme rakastaa seurakuntaa ja sen jäseniä, joista yhteenllittyen olemme Kristuksen ruumis. Mutta maan päällä toistaiseksi, siksi emme pyri kokemuksissamme yölsnousemus ja kirkastus kokemuksiin, joka odottaa meitä vasta taivaassa, missä usko lakkaa ja näkeminen alkaa, eli täydellisyys.
* Ei siis pidä mennä ylösoton jälkeiseen aikaan tässä ajassa, eli tavoitella, niikuin "arkikalusto" sanoi, ylönousemus kokemuksia, ikään kuin jo olisimme valmiit ja voittaneet itsessämme, vaikka Kristuksessa olemme voittajia, niin voiton seppeltä emme ole vielä saaneet, se annetaan vasta, kun maaliin on päästy, eli kun Kristus tulee, ja saamme armon päästä siihen mukaan, kun Jeesus tempaa omansa yläilmoihin. Silloion vasta on aika, jolloin voimme itsessämmekin olla voittajia, Kristuksen ansion tähden.
.........