Lapsenne tulee koulusta kotiin intoa puhkuen ja hinkuen. Olen Jumalan lapsi ja uskon Jumalaan.
Hän on uskontotuntien hikari ja näyttää siltä,että uskonto on todella hänen mieleen.
Miten reagoi ateisti vanhempi?
Hän on uskontotuntien hikari ja näyttää siltä,että uskonto on todella hänen mieleen.
Miten reagoi ateisti vanhempi?
Vastaukset 69
Vanhimmat
Tiesittekö että koulussa opetetaan ET:tä vaihtoehtona ussantunneille. Kuvitteelliset lapseni (joita vielä ei ole olemassa) eivät tule osallistumaan uskonnon opetukseen. Eri uskonnoista on hyvä olla perillä, ja on kerrottava rehellisesti kaikista maailman eri uskonnoista, ja selitettävä miksi ne ovat monille ihmisille tärkeitä valheita. Uskontoja saa koittaa sitten kun on tarpeeksi vanha. Lapsen keho ja mieli eivät kykene käsittelemään kaikkia asioita siten kuten aikuisen, joten seksi, viina, tupakka ja uskonto ovat lapsilta kiellettyjä asioita ainakin minun kuvitteellisessa perheessä. Vanhemman tehtävä on suojella lasta haitallisilta asioilta ja vaikutteilta.
PS. Otsikko oli vain jekku, mitäs tykkäsitte pikku pilasta :)
vaan kuka sanoo että lapset ovat niitä joita hakattaisiin./
..eikä tappamallakaan. Suuri on se uskovien joukko, joka on komennettu teloituskomppanioitten eteen riviin ja sanottu; jos kiellät Jeesuksen, säästät henkesi.
Eivät kieltäneet, laukaussarjat puhuivat kuolettavaa kieltä.
Siinä toteutuu Sana, jonka Jeesus itse puhui; "teitä tapetaan minun nimeni tähden".
Unohdit kertoa kolikon kääntöpuolesta eli ristiretkistä. Miekka kurkulla, jos kiellät jeesuksen, kuolet.
On se muisti valikoiva, mutta minä autan mielelläni muistamaan nämä pikku yksityiskohdat jotka tuppaa unohtumaan.
tappamalla se uskokin haihtuu. Saman tien kun aivotoiminta loppuu.
...eivät olleetkaan uudestisyntyneitä kristittyjä, tet puhuvat puolestaan, evankeliumi on rauhan ja rakkauden sanoma, ei väkivaaltaa.
Kun puhun kristityistä, puhun Raamatullisesti uudestsyntyneistä ihmisistä, en nimikristityistä.
Ei Jumala käskenyt miekalla sanaa levittämään, vaan saarnaamalla, luepas kirjoituksia, enenkuin alat ajatuksia tuomaan esille.
,,elämä lopu ruumiin kuolemaan, henkeä ei voi tappaa. Sen on todistaneet kuoleman kokeneet, jopa tuntien ajan, ateistitkin. :=)
T;Jumalanhullu
Ei minun. Ja pitänee muistuttaa, että biologit ovat kanssani samaa mieltä.
Osaatko muuten sanoa (ihan asiasta sivuun) miten saisi näppäimistön toimimaan ilman väkivaltaa. Kovin on jäykän oloista. En ole ainoa, joka tätä käyttää, ja joku on ilmeisesti takonut tätä kovemmilla otteilla.
..ei voi tunnistaa, tutkia henkeä.
Näppäimistölle olisi ehkä hyvä auton kaasuttimen puhdistusaine, joka poistaa liat, kosteuden, karstata ja häviää, kuivaa nopeasti itsestään.
Merkki on: KENT, spreipullon kyljessä on merkki: ONE SHOT. Purkin alapäässä tunnus: UN 1950.
Se on kallis tuote, samalla rahallla saat pari uutta näppäimistöä, mutta jos joiltain saat pari suihketta lainaksi. ;)
päinvastaista menetelmää: "Usko menee lapseen
hakkaamalla TM". Meni myös usko ristiretkien aikana
aikuisillekin...
"evankeliumi on rauhan ja rakkauden sanoma, ei väkivaaltaa"
Mutta evankeliumeissa ei olekkaan kuin puolet raamatusta.
"Ei Jumala käskenyt miekalla sanaa levittämään, vaan saarnaamalla, luepas kirjoituksia, enenkuin alat ajatuksia tuomaan esille."
Lähetyskäsky: "Menkää ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni..."
Eipä tuossa lähetyskäskyssä sanota, että "menkää ja kertokaa" vaan nimenomaan käsketään tekemään ihmisistä kristittyjä. Kyllä tuon voi hyvin tulkita oikeutukseksi miekkalähetykselle ja niin monet kristityt ovat tulkinneetkin.
"Sen on todistaneet kuoleman kokeneet, jopa tuntien ajan, ateistitkin."
No eivätpä näköjään kuolleet kun kerran palasivat kertomaan. Vai elävätkö ne nyt sitten sitä teidän kuuluttamaa kuoleman jälkeistä elämää ihan täällä maan päällä? ;D
"evankeliumi on rauhan ja rakkauden sanoma, ei väkivaaltaa."
Samaa saarnaavat islamin pääjehut koraanista, mutta koko ajan iltasatunsa liian tosissaan ottavat intoilijat pommittavat lähi-idässä vääräuskoisia.
Kaikkien uskontojen kirjoitukset on tehty tahallaan niin moniulotteisiksi, että kulloisetkin pomot voivat "Sanaa" väännellä omiin tarkoituksiinsa...
Ehkä hommmaan sellaisen suihkeen. Olen jo tähän näppikseen tottunut.
Muuten niin. Biologia ei voi tunnistaa henkeä, eikä mikään muukaan tieteenala. Tätä mieltä minä olen ja se minulle suotakoon.
"Kaikkien uskontojen kirjoitukset on tehty tahallaan niin moniulotteisiksi, että kulloisetkin pomot voivat "Sanaa" väännellä omiin tarkoituksiinsa.."
Eivät ne välttämättä olisi vaikeita tulkita, jos niitä noudatettaisiin sanatarkasti, eikä tulkittaisi. Tosin jos noudatat 2000 vuotta sitten paimenia varten kirjoitetun elämänohjekirjasen sanomaa sanatarkasti, niin kyllähän sen arvaa miten siinä käy. Häkki heilahtaa alta aikayksikön.
Sitten kun tästä uskosta ei kuitenkaan osata luopua ja kirjasta täytyy vain palvoa, niin on pakko alkaa vääntämään sen sisältöä sellaiseen muotoon, että sitä noudattamalla ei rikkoisi kovin montaa nyky-yhteiskunnan lakia. Koska raamatun versio on edelleen 1.1 eli edellinen päivitys tuli joskus vuoden 300 tienoilla, niin jokainen voi miettiä paljonko vääntämistä tarvitaan.
Evlutkut ovat nyt saaneet sisällön väännettyä jonkinlaiseen muotoon ja seurauksena "Jesse diggaa sua"-kampanja. Melko säälittävää.
sinulle suodaan, kaikki on vapaaehtoista.
joka tapettiin raa´asti, mutta eipä usko lähtenyt, vaan Hänen Sanansa on levittäytynyt yli 2000 v.aikana ympäri maailmaa ja valtaa alaa edelleen. Usko ei todella lähde pakottamalla pois.
Eivät juutalaisetkaan keskitysleireillä uskostaan luopuneet, päinvastoin.
"Isäni, isäni, miksi minut hylkäsit?", joten kuollessaan hän oli ateisti.
loppuu aivotoiminta. Ja uskominen jumalolentoihin siinä samalla. En minä pakottamisesta mitään puhunut, vaan kuolemisesta.
Ehkä ottaisin jotain kautta selville, kenen vaikutusta se on. Jokin syyhän siihen täytyy olla.
Todella vaikea kysymys.
Ottaisin selville kuka on aivopessyt lapseni ja ryhtyisin toimenpiteisiin.
Olen miettimälä miettinyt,enkä ole löytänyt Jeesuksen opetuksista, siis UT:n opeista mitään lapsia vahingoittavaa.
Sen sijaan antamassasi esimerkissä vivahtaa jo vahvasti jonkinlainen opettaneen hlön paatos. Tärkeämpää kuin keskustelu Jumalan/PHengen/Jeesuksen olemassaolosta onkin erilaisten ylilyöntien kitkeminen uskonnon opetuksesta. Mielestäni(kokemusta on)pahimpia ovat juuri eri lahkolaiset ja pari kotimaista vahvaa uskontokuntaa ev.lut.kirkon ulkopuolelta.Eiköhän peruskoulunkin opettajat toimi em uskonnon opetuksesta annettujen ohjeiden mukaan. Varsinainen uskontomme läpikäynti kuulunee rippikouluun.Ei Jeesuksen opeissa ole pahaa kenellekään, elleivät ihmiset "lyö löylyä" sen päälle.
Jonkinlaista uskonpuhdistusta siis kristittyjen kirkkojen piirissä tarvittaisiin. Tällä palstalla näkee selvästi,kuinka ainakin ateisteilla on valtavasti aivan väärää ja kieroutunutta tietoa ev.lut. uskonnosta. Se kieroutuminen pitäisi meidän ns kristittyjen pestä pois omista vaatteistamme. Ehkä asiaa koko kristikunnassa myös auttaisi asiallisen informaation ja saatavuuden lisääminen itsekunkin lahkon tai kirkkokunnan toiminnasta ja Raamatun tulkinnasta.
Asiallista infoa kunnon ateistikin kuuntelee, oletan.
..että evlut jotain erinomaista, ainutlaatuista, ainoata oikeaa, pahasti olet metsään lentänyt. Jo se ajatus lahkoista menee metsään. Evlut on myöskin lahko, kaikki kristityt ovat lahkolaisia. Apostoli Paavalia nimitettiin Nasaretin lahkon päämieheksi. Kaikki muut ovat siis lahkolaisia, paitsi juutalaiset. Lahkolaisuutta on myöskin ateismi.
Nim. ei juutalainen, lahkolainen kylläkin.
mattoa alta ja se asian ydin hukkuu. En väitä ev.lut olevan kovin´erikoista ja ainoaa oikeaa. Ongelma jota yritin tuoda esiin, on että paatoksellista julistusta ja yltiöpäistä uskolla aivopesua en kristittynäkään voi hyväksyä. Ei ollut tarkoitus lähteä lokaan polkemaan kaikkia lahkoja. Tietänet kuitenkin itsekin, että pakkosyöttöä tapahtuu ja siitä en pidä. Pyydän anteeksi jos liikaa yleistin! Täällä kun ei kovin persoonakohtaisuuksiinkaan auta mennä teksteissä.
Ei ole reilua peliä sekään, että kertoillaan uskontojen uhreiksi joutuneista Suomenmaassa.Mielestäni kristikansalla pitäisi olla yhteiselin, joka pyrkisi ennaltaehkäisemään sellaisia.Tämä palsta peilaa ateistien ajatuksia ja on ikävä lukea, että kritittyjen päänmenoksi yleistetään muutamien Kr-ryhmien ylilyönnit.
on oikealla tiellä. Olisin iloinen.
Saatanallinen Viha lapsia kohti. Jehovalaisten tapojen muka, myös kuuluu täys jäätyminen ja ulosheittäminen semmoinen lapsi elämästä.
Vanhempien hermoromahdus seuraa Täys känni huuto raivo ja avioero.
Yhteivoimilla yrittäis ensin aivopestä pienen viaton lapsen...
Jos ei muuta autta niin varmaan ateisti ottais kiviä ja sanoisi lapsille silmä silmästä ! Tässä saat maista oma uskonto? Rakkaudettomia ootte ateistit!
Missä teidän oikeustaju ja vapaus on mistä huudatte ja tojtottatte meille?Missä on nyt suvaitsevuus ja pitäis hyväxyä kaikkea? Näyttä siltä että vain ateismi saa hyväxyä muut kuolkoon? Myös omia lapsia jos he uskaltaa otta Jeesus vastaan?
tuosta vuodatuksestasi paljoakaan ymmärtänyt, mutta kova henki on näköjään päällä!
Ei tuossa mitään tarvitse tehdä. Jättää vaan ostamatta joulu- ja syntymäpäivälahjat.
Jos kuuluu kitinää, niin sanoo vaan että pyydä jumalalta kun kerran olet hänen etkä minun lapsi.
Jos kasvatus on mennyt oikein, omaehtoisen ajattelun osalta siin, niin lapsenusko kyllä katoaa vähintään yläaste/lukio iässä.
Jos kasvatus taas on mennyt pieleen, niin silloin on vaan parempi että jääkin uskikseksi. Toimii hyvänä varoittavana esimerkkinä Aksun & Savonarolan malliin ja siten edistää ateismia.
Kiristys, heh.
Säälittävä kirjoittaja.
MOT.
Sanotko sitten lisää kun olet herra somebody.
sain tottua siihen, että lapset piiskattiin ojaturppaalla,kun ei ollut metsää edes piiskavärkiksi...
ottamaan yhteyttä opettajaan ja käydään varmasti pitkä ja valaiseva keskustelu näistä "jumalista" ja jos hän pystyy perustelemaan ja TODISTAMAAN kaiken tuon paskan todeksi niin sitten kait sitä voi opetusta jatkaa. muussa tapauksessa voimme vain todeta että valheita ei pidä eikö tarvitse opettaa.
myös lapselle täytyy sen jälkeen selvittää että ope valehteli.
niin kummallista, että Suomen koululaitoksen opetussuunnitelmaan on sisällytetty järjestelmällinen valehteleminen. Yhdeksän vuotta huuhaata! Kummallista, mutta totta.
mutta mulla on vara tapella vähän vastaankin asiassa. vaikka oikeusteitse. mielestäni koulu ja opetushallitus(vai mikä vittu se onkaan) on velvollinen todistamaan opetuksensa todenperäisyyden ennen kuin sillä on oikeus sitä opettaa totuutena.
noottia valtion ja kirkon erosta kansanedustajille? Minä olen ja laitan vastedeskin, paitsi Päivi Räsäselle, se olisi ajan haaskausta. Lait säädetään eduskunnassa ja edustajiin pitää ottaa yhteyttä. Ehkä joku herää.
"Uskoa älkää sammuttako!"
Sinä haluaisit valtaan ? Uskovat keskitysleireille ja atet rynkyn kans vahtiin?
Teidän joukossanne on niin paljon holtitonta väkeä, etä ne tosiaan voivat saada aikaan jotain veiläkin hullumpaa, kuin tappamiset ja ammuskelut nykyään.
Sinä olet johtajatyyppi. Mieti tarkoin, mihin valtasi käytät!
olla johtamassa, silloin kun sanat eivät enää riitä?
kunhan et vaadi muita kustantamaan uskosi rekvisiittaa ja vaadi lapsia aivopestäväksi jumalharhaasi yhteiskunnan varoin.
Miksi ateistit haluaisivat diktatuuria? Minkäänlaista.
Minä rauhaa rakastavana, ihmisoikeuksia, tasa-arvoa, eläinten oikeuksia luonnonsuojelua puolustavana, en voi millään tajuta miksi sinä liität tuon kauhuskenaariosi siihen, että uskonnottomat ihmiset haluavat valtion ja kirkon eroa ja todellista demokratiaa ja uskonnonvapautta.
Voi sinua pösilöä!
Koulussa ei ateistit osallistu uskontotunneille.Mutta kyllähän lapsi jossain vaiheessa kuulee uskonnoista.Vertaisin kysymystä joulupukkiin,lapsenusko saa säilyä,kunnes hän ratkaisee itse kysymyksen.
että lapselle saa valehdella 9 vuotta päiväkoti sitä ennen ja sitten hän voi ihan itse "ratkaista" kysymyksen. Vai näin sinä ajattelet. Hmmh.
tämä ateisti on osallistunut uskontotunneille. :) Ehkä nykyään se on jo helpompaa olla pois tai elämänkatsomusoppia sitten tilalle.
Mutta ei mulle isompia traumoja jäänyt uskontotunneista.Olin jo niin daiju lapsena,etten tajunnu et ope puhuu tosissaan :)Luulin niitä tarinoiksi miehestä nimeltä Jeesus.
En osannu missään vaiheessa ajatella niitä uskontotunnin oppeja totena. Ehkä sekin jotain vaikutti,että isä kotona aina sanoi uskonnon olevan täyttä paskaa ja rahastusta. :(
(huokaus)
lähde tyrmäämään lapsen intoa ja ajatuksia. Sehän nimittäin on jokseenkin syvältä, että lapselle alkaisi sanella miten hänen on ajateltava.
Enpä tuota pitäisi kovin vaarallisena asiana. Oma roolini olisi se, että parhaani mukaan yrittäisin pitää huolta siitä, että lapseni saisi monipuolisen kuvan kaikista meitä ympäröivistä elämän ilmiöistä, myös uskonnoista, siis muistakin kuin kristinuskosta. En säästäisi vaivojani keskustella näistä kysymyksistä.
Tärkeintä olisi se, että lapseni oppisi käyttämään omia aivojaan, ajattelemaan itse ja vetämään elämästä omia johtopäätöksiä.
Jos lapseni kaikesta huolimatta päättäisi ryhtyä (täysi-ikäisenä) "Jumalan lapseksi", olisi se minulle aivan ok.
>>>Jos lapseni kaikesta huolimatta päättäisi ryhtyä (täysi-ikäisenä) "Jumalan lapseksi", olisi se minulle aivan ok.
kaikki uskovaisetkaan eivät varmasti halua pervoilla sun dildojeesuksilla ja puhallettavilla lampailla.
itse voit syntyä vaikka miljoonakertaa uudestaan jos siltä tuntuu mutta pidä perversiosi omanasi.
aina selität, että uskon voi valita. Eikö se sitten ole ryhtymistä? Vai tarkoitatko, että sinun jumalasi valitsee oman porukkansa?
>>>aina selität, että uskon voi valita. Eikö se sitten ole ryhtymistä? Vai tarkoitatko, että sinun jumalasi valitsee oman porukkansa?
>>kaikki uskovaisetkaan eivät varmasti halua pervoilla sun dildojeesuksilla ja puhallettavilla lampailla.
itse voit syntyä vaikka miljoonakertaa uudestaan jos siltä tuntuu mutta pidä perversiosi omanasi.
mutta ei tuo minun mielestäni mikään valinta ole.
Riippuu varmaankin siitä minkäikäinen lapsi on kyseessä. Jos puhutaan ala-asteelaisesta, otan yhteyttä opettajaan ja... noh, voipi open korvat hiukan pian punoittaa ja opetusministeriö kuulee asiasta kyllä :D
Jos taas vanhemmasta, olen melko rauhallinen, koska oletan tämän olevan vaihe kriittisen ajattelun ja oamn tisen etsinnän alkussa. Anna luettavaa ja keskustelen aiheesta lapsen kanssa, yritän olla mahdollisimman järkevä. Jos lapsella on tarve jumaluskoon, tahdon tietää mistä se tarve on syntynyt. Koen epäonnistuneeni jossain kohtaa vanhemmuutta jos vanhemman turva ja auktoriteetti pyritään lapsen taholta korvaamaan jumalolennolla. Silloin jotain puuttuu.
***
Ottaisin yhteyttä koulun rehtoriin ja sopisin tapaamisen. Pyytäisin ottamaan selvää (ja lastani kertomaan), kuka tällaista aivopesua harjoittaa ja haluaisin puhua ko.henkilön (opettajan?) kanssa myös itse.
*
Lapsemme menee sitten aikoinaan et-opetukseen, ei uskontotunneille. Joten et-hikari saakin tulla :)
Ja jos silloin hamassa tulevaisuudessa tämä kyläpahanen on yhtä uskonnollinen kuin nyt, aion/joudun/haluan minä pitää huolen tietoisesti ja tiukasti siitä, ettei lastani aivopestä yhteenkään lahkoon tai hömpötyksiin mukaan.
Omat päätöksensä asiasta tekee sitten täysi-ikäisenä ja tulee sitä ennen kasvamaan muiden muassa äitinsä kanssa keskustellen tästä aiheesta juurta jaksain, sikäli kuin kiinnostusta on.
Myrkytät siis lapsen mielen jo pienenä?
Onko ateismin tyrkyttäminen pienelle lapselle mielestäsi oikein?
Mitä haittaa kriittisestä suhtautumisesta asioihin voi olla? Ei kai lasta pidä helposti höynäytettäväksi kasvattaa?
Kriittinen suhtautuminen asioihin ei tarvitse olla aivopesua ateismiin.
Lapsi on aina helposti höynäytettävissä ja siksi ateistille helppo saalis. Lapsi luottaa aikuisiin ja varsinkin omiin vanhempiinsa enemmän kuin mihinkään muuhun, siksi lapselle ei pidä valehdella ateistisia valheita.
Tämä palsta on täynnä ateismilla höynäytettyjä, taidat kuulua itsekin siihen joukkoon.
Myrkytän millä?
Sanoinko missään kohtaa tekstissäni, että kasvattaisin lapsestani ateistin?
>>>Onko ateismin tyrkyttäminen pienelle lapselle mielestäsi oikein?
"Lapselle pitää suoda mahdollisuudet tutkia eri elämänkatsomuksia, näkemyksiä ja nähdä maailmaa jne rakentaakseen omansa."
Kunhan se vain ei ole kristinuskoa? Taidan ymmärtää mitä tarkoitat.
ateistiset valheet?
Valheita: mm. Ei ole Jumalaa, kommunismin ihannointi.
Ei jumalia tiettävästi ole ja se taas jos ihannoi kommunismia ei ole valhe, vaan poliittinen vakaumus. Menikö perille?
..on luoda lapselle ne puitteet ja mahdollisuudet tiedon hakemiseen ja saamiseen. Yhden näkemyksen tuputtaminen ei sellaista ole.
>>>Kunhan se vain ei ole kristinuskoa? Taidan ymmärtää mitä tarkoitat.
Samoin kuin Veikko Ennala kirjoitti. Upea hemmo !
hw
ei, kyllä sä ihan mun muksu olet.
Jos muksu vastais tähän; "faija, sä heitit paradoksin"...sit haastaisin muksun tsakkimatsiin.
mahdollisen tsakkimatsin päätyttyä (oli lopputulos mikä tahansa), pyytäisin muksuani viemään uskonnonopettajalle (filosofille) terveisiä.
Reagointini:ihmettelen kovasti sitä että "millon mä oon pillua saanu":)
kokeile kalenteria ;)