Ahvenanmaan itsehallinnon väärinkäsitys

Rkp:n kanta?

Käsite "itsehallinto" on monelle ihmiselle vieras ja se ymmärretään täysin väärin Ahvenanmaan yhteydessä.

Ahvenanmaan suomen kielen vastaista politiikkaa puolustellaan sillä, että "Ahvenanmaalla on itsehallinto". Jos joku ulkopuolinen taho, esim. Helsinki, pakottaa Ahvenanmaata syrjimään suomenkielisiä niin eihän Ahvenanmaalla ole silloin itsehallintoa! Itsehallinto tarkoittaa sitä, että Ahvenanmaa ihan itse voi päättää syrjiikö suomenkielisiä ahvenanmaalaisia vai ei. He ovat ruotsinkielisinä päättäneet siis ihan itse syrjiä suomenkielisiä.

Itsehallinto oikeuttaa siihen, kun itsehallinto määritellään ruotsalaisittain. Se ei kuitenkaan oikeuta väittämään, että itsehallinto pakottaa Ahvenanmaan syrjimään suomenkielisiä ahvenanmaalaisia. Itsehallinto oikeuttaisi myös suvaitsevaisuuteen, mutta sitä vaihtoehtoa Ahvenanmaan ruotsinkieliset eivät halua. Näin ollen Ahvenanmaasta on tehty ahvenanmaalaisten toimesta Suomen rajojen sisäpuolelle virallisesti rasistinen yhteisö. Ahvenanmaan ruotsinkielisten mielestä laillinen rasismi on hyväksyttyä rasismia. Ahvenanmaalaiset jopa ylpeilevät sillä!

Se kuinka itsehallinto ymmärretään aivan eri tavoin ruotsinkielisessä kulttuurissa käy todisteeksi siitä, että suomenkielinen ja ruotsinkielinen kulttuuri eroavat toisistaan kuin yö ja päivä.

2

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomalainen suomenmaalainen

      Ahvenanmaan itsehallintoa käytetään keppihevosena ruotsi kielen levittämiseksi suomalaisten harmiksi. Miten suomalaiset poliitikot ovat olleet (ja ovat edelleen)niin tyhmiä ja täysin RKP:n vietävissä.. 1920-luvulla olisi ollut yksinkertaisempaa perustaa Ahvenanmaa-ministerin paikka ja jättää suomalaiset rauhaan tuolta ruotsin pakkosyötöltä. Liittäkää Närpiö hallinnollisesti Ahvenanmaahan.. jättäkää meidät suomalaiset rauhaan ! TE ETTE OLE SUOMALAISIA, te olette suomenmaalaisia !

      • Olen suomalainen, samoin kuin useimmat muutkin Ahvenmaalla asuvat, onhan täällä tosin jonkun verran muidenkin maiden kansalaisia, mutta suurin osa on todellakin ihan SUOMALAISIA, joiden äidinkieli on ruotsi (minun äidinkieleni tosin on suomi, meitä on n. 5% ahvenanmaalaisista).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1683
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1103
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1076
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1013
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe