Kansainvälinen Helsinki-Liitto on huolestunut suomalaisten syrjivästä asenteesta oman maan vähemmistöjä (romanit, saamelaiset) ja ulkomaalaisia vastaan.
Erittäin tiukka on viranomaistenkin asenne. Viime vuonna yli 3000 henkilöä haki Suomesta turvpaikkaa, ja sellaisen sai 14 (neljätoista), tosin pitkälti yli sata sai oleskeluluvan.
Erittäin tiukka on viranomaistenkin asenne. Viime vuonna yli 3000 henkilöä haki Suomesta turvpaikkaa, ja sellaisen sai 14 (neljätoista), tosin pitkälti yli sata sai oleskeluluvan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
519 sai oleskeluluvan.
Ota huomioon, että Suomi on yksi niistä alle kymmenestä maasta maailmassa, joka yleensä edes ottaa vastaan kiintiöpakolaisia.
Turvapaikka myönnetään vain sitä todella tarvitseville, tuosta että vain 14 sai turvapaikan, voidaan päätellä että 99% turvapaikkahakemuksista oli perusteettomia. Mitä tämä kertoo Suomeen hakeutuvista turvapaikanhakijoista? Vain 14 heistä oli oikeaa vainoa paenneita.
Pikemminkin voidaan kysyä että mitä se kertoo suomen lainsäädännöstä kun vain 14 turvapaikanhakijaa sai turvapaikan.
siitä, että suuri osa tännepyrkijöistä ei ole pakolaisia;
KOTIMAA YLE24 LAUANTAI
Vaino yhä harvemmin turvapaikan syy
Suurinta osaa Suomeen jäävistä turva-
paikanhakijoista ei ole lähtömaassaan
vainottu, kertoo Ulkomaalaisvirasto.
Alkuvuonna turvapaikan ja oleskelu-
luvan saaneista turvapaikanhakijoista
vain kolmannes tarvitsi suojelua,
Helsingin Sanomat kirjoittaa.
Suurin osa luvan saaneista oli ehtinyt
jo kotiutua Suomeen, joten heitä ei
käännytetty. Vielä vuonna 2000 yli
puolet myönteisen päätöksen saaneista
tarvitsi suojelua.
Enemmistö turvapaikanhakijoista joutuu
kuitenkin yhä poistumaan maasta, koska
heidän jäämiselleen ei ole perusteita.
.
"Pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden vastaanotto (arviomääräraha)"
*60 253 000 euroa!* 358.505.350 mk
Aikas paljon rahaa varataan 14 tyypille ;)
http://www.mol.fi/tyoministerio/3407.htm#0763
Tekstissä arvioitiin turvapaikka annettavaksi noin 500 henkilölle.
---
Lisäksi pakolaiset. Pakolaiset eri asia kuin turvapaikanhakijat.
Älä vääristele asioita. Oleskelulupa "muista syistä" on ihan eri asia kuin turvapaikka.
14 henkilön suojelun takia on ihan älytöntä pyörittää 60 miljoonan euron turvapaikkakoneistoa.
Mistäköhän syrjivä asenne romaneja kohtaan on lähtöisin ? Kun tuntuu siltä että mihin tahansa romanit menevät, heitä "syrjitään" (esim. Tsekeissä kun rakennettiin aita romanilähiön ja valkolaislähiön välille). Onko jokaisen paikan paikallisväestössä vikaa vai onko vikaa kenties romaneissa ?
-Montako romania olet nähnyt töissä ? Mä olen nähnyt yhden. (jos ei tangolaulajia lasketa)
-Luuletko että etniseen taustaan perustuvia tilastoja ei saa tehdä siksi että tilastot voisivat paljastaa esim. romanien, kurdien ja somalien olevan erityisen lainkuuliasta ja työteliästä porukkaa ?