Jos kerran on oikeus erota kirkosta niin miksei sitten valtiosta. Ihmisen pitäisi periaattessa olla vapaaksi syntynyt. Valtio on ihmisten luoma instituutio. Ajatus saattaa kuulostaa joidenkin mielestä oudolta, mutta ihmisellä tulisi mielestäni olla oikeus erota valtiosta samoin kuin on oikeus erota kirkostakin. Valtiosta eronnut ei muuttaisi pois maastaan vaan olisi eräänlainen tarkkailijajäsen ja eläisi ja tekisi töitä kuin muutkin yhteiskunnan jäsenet. Mutta hänen ei tarvitsisi käydä peruskoulua eikä suorittaa asepalvelusta. Hän välttyisi tietysti myös kaikista veroista. Valtiosta eronnut ei tietenkään saisi käyttää yhteiskunnan tukia ja subventoituja palveluita vaan olisi pärjättävä omillaan.
Miksei myös valtiosta
voisi erota
14562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minusta lapset pitäisi liittää automaattisesti urheiluseuroihin, joihin vanhemmat kuuluvat eikä heitä pitäisi päästää sieltä ennenkuin täyttävät 18 vuotta. Tilastollisesti urheiluseuraan kuuluvat elävät pitempään ja ovat terveempiä kuin muu väestö!
ette voi erota valtiosta. VEROT ON PAKKO MAKSAA VAI HALUATTEKO VANKILAAN?
TE ANNETTE MEILLE RAHANNE MEILLE VIRKAMIEHILLE TAI ITKETTE JA ANNATTE!
teinkö itseni selväksi?
pärjättävä todella omillasi.
Ei saisi käyttää teitä, terveyspalveluita, mitään yleisiä kulkuneuvoja, joita yhteiskunta tukee, et saisi öljyä, sähköä, etkä kertakaikkiaan pystyisi elämään, koska et omasta kodistasi (joka siis olisi ikioma, ei aravalainoitettu vuokra-asunto esim.)voisi minnekään lähteä.
Eihän nämä kunnalliset terveyspalvelut enää toimi muutenkaan. Ja teiden käytöstä ollessa kyse voisi valtiosta eronnut mahdollisesti maksaa tienkäyttömaksua jos pidemmälle lähtisi. Kyllä näihin ongelmiin ratkaisut löytyy kun vähän mietitään ja suunnitellaan tätä ideaa. Suomessa on muuten maailman kallein julkinen liikenne.
miten niin ei olisi öljyä?
kyllä markkinataloudessa on öljyä, autoja, asuntoja, yms
ne vaan eivät ole valtion
-Terveyspalveluita saa myös yksityisiltä.
-Tiet tekee yksityiset yritykset.
-Yleisiä kulkuyhteyspalveluja järjestävät myös yksityiset yrittäjä
-Suomen valtio ei valmista öljyä.
-Kaikki sähköyhtiöt eivät ole valtion omistuksessa.
Itse olen ainakin pärjäillyt omillani, toisin kuin valtio. Olen 20-vuotta maksanut veroja kymmeniä tuhansia euroja vuodessa, valtio on netto saaja, ainakin minun tapauksessa.
Euroakaan ei ole yritykseni valtiolta tukea saanut, vaikka olen sitä muutamaan otteeseen investointeihin anonut.
Ja muuten, Suomessa on näitä "tarkkailijoita" kymmeniä tuhansia.
Pakolaiset harvoin veroja maksavat, mutta hyödyntävät tehokkaasti veronmaksajien ja valtion omaisuutta.
Esim. kävin viikolla silmälääkärissä, lasku oli 83 euroa. Minua ennen olleelle musliminaiselle valtio maksoi laskun. Naisella oli mukanaan sosiaaliviranomainen ja tulkki. Mielestäni yhteiskunta on rasisistinen valtaväestöä kohtaan.
enemmistö Fortumin osakkeista.
Joo kyllä sitä autonkin tietysti voi ostaa, mutta ei siitä omasta kämpästään kyllä sitten sillä autolla mihinkään lähdetä ajelemaan, koskapa yhteiskunta hoitaa tiet. Jos siis haluaa erota valtiosta.
Yhteiskunta kouluttaa lääkärit, rakentaapa vielä yliopistotkin sitä varten jne. jne.
Kyllä siinä aika yksinäinen olo saattaisi tulla jos olisi mahdollista erota valtiosta.
No, yhteiskunta subventoi myös yksityisiä terveyspalveluita, teitten maapohja ei ole yksityisten ja valtion maksamat tiestön parannukset maksavat veronmaksajat, liikenneyrittäjiä tuetaan yhteiskunnan varoilla, Kela on valtion laitos, kuten myös posti, rautatiet jne.
Kyllä Suomen kansalainen on kaikessa riippuvainen yhteiskunnasta. Sitä ei vaan tulla ajatelleeksi.
"Kyllä Suomen kansalainen on kaikessa riippuvainen yhteiskunnasta. Sitä ei vaan tulla ajatelleeksi."
Kyllä yhteiskunta on kaikessa riippuvainen Suomen kansalaisesta. Sitä ei vaan tulla ajatelleeksi.
koostuu ihmisistä. Oletko tullut ajatelleeksi?
Aloittajan kysymys on typeryydessään vertaansa vailla. Ilmeisesti hän haluaa rinnastaa kirkon ja valtion YHTÄ tarpeellisina "laitoksina". Ei poika onnistu.
Todennäköisesti ketjun aloittaja on joku kirkkoon kuuluva fanaatikko. Valtiota tarvitsevat kaikki mutta kirkkoa ei kukaan.
on eri asia kuin yhteiskunta, niin kyllä siitä pitäisi voida erota.
mutta yhteiskunnasta ei voi erota, muuten yhteiskunta menettää olemassaolonsa syyn.
Kyllä valtiosta voi erota, mutta se onnistuu vain muuttamalla valtiosta ulos ja ottamalla toisen valtion kansalaisuuden.
Teoriassa voi muuttaa pois Suomesta ja asettua vaikka Afganistanin vuorille erakoksi ja odottaa määrätyt vuodet että sinun luullaan kuolleen ja kuolleeksi julistamisen jälkeen olet menettänyt valtiollisen asemasikin. Ja jos vielä onnistut piileskelemään uudessa asemamaassasi niin, ettei sen maan verottaja ikinä sinua keksi niin: onnittelut: oilet onnistunut eroamaan valtiosta.
Valtion jättäminen tarkoittaa uuden valtion kansalaisuuden ottamista. Uskontokunnan jättämisessä ei tällaista automaatiota ole.