Tali-Ihantala elokuvassa

Muokataan uusiksi.Kourallinen riikinruotsalaisia vapaaehtoisia ja Suomenmaalaiset ruotsalaiset pelastivat Suomen yksinään ohjaaja Åke Lindmannin näkemyksessä.
Totuus on jotain aivan muuta!!

Tosin Kuhlemyn stukat ja niiden osuus kerrotaan.
Asiasta lisää kun vähän vilkaisen 17 Divisioonan sotapäiväkirjoja.HEJA SVERIGE
6339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kertoo totuuden ruotsinkielisten legendarisesta torjuntavoitosta kannaksella-44 josta on tämä "sankarielokuva"tehty.
Aina kun kun ruotsinkielinen joukko-osasto jätti asemansa Tali-Ihantalassa,suomalainen joukko-osasto joutui ottaman vastuun senkin tehtävästä.
Päinvastaista tapausta ei ollut ainoatakaan.
Sotahistorian tiedot vahvistavat sen totemuksen,että kesän 1944 torjuntavoitto Kannaksella saavutettiin ruotsinkielisten aiheuttamista vaikeuksista huolimatta.
Ratkaiseva erilaisuus näiden joukkojen välillä oli se että kun suomalaiset pakenivat se tapahtui näkyvän ylivoimaisen painostuksen alla (panssarit,tykistökeskitykset,rumputuli)
Ruotsinkieliset pakenivat kuviteltua uhkaa,joka tilanteen kehityessä saattoi muodostua.
Tali-Ihantala on sanomaltaan
Propaganda elokuva joka on tehty suomen ruotsinkielisten säätiöden ruhtinaalisella tuella.
Ilmeinen tarkoitus on kohottaa ruotsinkielisten laskevaa gloriaa ja imagoa kielipuolueen pelastamiseksi kohtuutomien etujen puolustamiseksi.
Onneksi suunta on oikea ja rehellisys maan perii.
SOTAHISTORIJOITSIJA

Äänestä
  • SE OLI SIINÄ

    Äänestä

En ole tutustunut sota-ajan arkistoihin asiakirjojen muodossa.

Selvän ja totuudenmukaisen kuvan tapahtumista löytää joskaiselta kirkkomaalta laskemalla sen sankarihautojen lukumäärän ja vertaamalla sitä sotaa edeltäneeseen asekelpoisten miesten väkilukuun kyseisessä kunnassa.

Esimerkiksi Lemin kirkkomaalla nousevat kyyneleet silmiin ajatellessa sitä sotasankareina kaatuneiden määrää, ja kuinka suuren uhrin kyseinen kunta antoi sodissamme.

Siellä käydessäni pohdin, jäikö kyseiseen kuntaan yhtään tervettä miestä sotien jälkeen kun huomioi myös haavoittuneiden lukumäärän.
Eikä Lemi ole ainoa suuren lukumäärän uhrien kunta maassamme.

Elokuvantekijät tuovat esiin omia, vääristyneitä näkemyksiään.
Sotiemme raaka totuus löytyy sankarihaudoista.

Menkäämme kiitollisina sytyttämään kynttilät heidän muistolleen.

Äänestä
  • Lepää huomattavasti vähemmän kaatuneita prosentuaalisesti verrattuna sumenkielielisiin kuntiin tai Karjalaan jääneisiin.Mistäköhän tämä johtuu? Evakkomies

    Äänestä

  • Sankarihaudossa kirjoitti:

    Lepää huomattavasti vähemmän kaatuneita prosentuaalisesti verrattuna sumenkielielisiin kuntiin tai Karjalaan jääneisiin.Mistäköhän tämä johtuu? Evakkomies

    harvinaisen isolla hurrirahalla tehty suomalainen sotafilmi,unipilleri joka mässäilee ruotsinkielisten "sankareittensa" taistelujen yksityikohdilla.Yriys kohottaa ruotsinkielisten hiipuvaa arvostusta,ei lähelläkään totuutta.
    EN FINNE IGEN

    Äänestä

Tali-Ihantalan torjuntataisteluista
otettua autenttisesta filmimateriaalia on jo aikaa sitten näytetty kotimaisille korkean tason päättäjille, jotka kaikki ovat olleet kovin hiljaisia näytännön jälkeen.

Ruotsin silloinen pääministeri Göran Perssonille näytettiin sama kooste filmimateriaalista, jonka jälkeen hän antoi lausunnon, jossa hän kertoi nyt ymmärtävänsä, kuinka paljon Ruotsi on suomalaisille venäläisten torjumisesta velkaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomen sotahistoria kirjoitti:

Muokataan uusiksi.Kourallinen riikinruotsalaisia vapaaehtoisia ja Suomenmaalaiset ruotsalaiset pelastivat Suomen yksinään ohjaaja Åke Lindmannin näkemyksessä.
Totuus on jotain aivan muuta!!

Tosin Kuhlemyn stukat ja niiden osuus kerrotaan.
Asiasta lisää kun vähän vilkaisen 17 Divisioonan sotapäiväkirjoja.HEJA SVERIGE

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu