Vie Nokian katastrofin partaalle,jos kurssit lähtee laskuun, rikkaat amerikkalaiset myy ,ja osakkeilla on vaara joutua keinottelijoille,ja se olisi Nokian tuho!
Suomen herrat näkee että saneerausten ja työntekijöiden kohtelu Stora-Ensossa kuin Nokiassa heiluttelee jo vuoria,luulenpa että valtion herrojen,ministerien housuissa alkaaa kohta löytyä vetelää,niinkuin nokialaisilla ,joille kaupunki syötti ja juotti omat paskasa ja kusesa!
Suomen herrat näkee että saneerausten ja työntekijöiden kohtelu Stora-Ensossa kuin Nokiassa heiluttelee jo vuoria,luulenpa että valtion herrojen,ministerien housuissa alkaaa kohta löytyä vetelää,niinkuin nokialaisilla ,joille kaupunki syötti ja juotti omat paskasa ja kusesa!
Vastaukset 6
Vanhimmat
myös Suomessa.
Nokia on kyykyttänyt Suomalaisia jo aivan liikaa.
Nokian historiahan alkoi kumisaapapista, sitten ruvettiin ostamaan tietokonen yrityksiä, niilähän ei osattu mitään tehdä kunhan saatiin tuhottua,
Sen jälkeen ostettiin Mobira siitä alkoi puhelin markkinat menestyä kun saatiin huippuosaamisesta tunnettu yritys haltuun.
Mobiran ansiota on pitkälti mikä nokia tänä päivänä on.
Nyt on nähtävillä uusi tuhon kausi alkamassa, Saksalaisia ei kohdella niin kuoin suomalaisia.
eivät ole milloinkaan osakekurssit laskeneet ,
kun yritykset ovat saneeranneet väkeä ulos taikka siirtäneet tehtaat halpamaihin .
Kun Saksassa korkein mahdollinen taso on Nokian boikotin takana ,niin arvaan että tehdasta ei siirretä,vain vahinko on tapahtunut,näkkee miten käyp.Nokia vaikenee!!
menee. Eivät pörssin osakkaat ole vaatuussa työntekijöistä, eivätkä varmasti boikotoi, jos kurssi nousee. Ei siinä mitään tunnesiteitä synny, jos omistus on eri puolella maapalloa kuin tehdas. Ei myöskään yrityksen pääjohtaja ole vastuussa kuin yhtiön hallitukselle, joka taasen vastaa omistajien eduista. Heidän tehtänsä on tehdä osakkeenomistajille mahdollisimman hyvä tulos. Työntekijät ovat tuotantopanoksia siinä missä raaka-aine ja pääomakin.
Toista oli ennen, kun omistus oli paikallista ja yhtiön johtaja saattoi tuntea suuren osan työntekijöistä.
Nokian herroille nousi kusi päähän ja saneerauspuukko alkoi heilumaan.Tuotanto Bochumista jälkikommunistiseen banaanivaltioon.
Mutta kyllä sakemannit saavat Nokian vielä parkumaan armoa.Jos jokainen Saksalainen jättäisikin tänä vuonna Nokian matkapuhelimen ostamatta,niin tuntuisihan se jossain..
se yhtiön alamäki alkaa.