Paavali puhuu puuta heinää

Paavali kirjoittaa:

13 Päätelkää itse, onko naisen sopivaa rukoilla Jumalaa avopäin.
14 Opettaahan jo luontokin teille, että pitkä tukka on miehelle häpeäksi
15 mutta naiselle kunniaksi. Pitkät hiukset on annettu naiselle hunnuksi.

Paavali kirjoittaa paljon siitä mikä on luonnollista ja mikä ei. Ihmetyttää kyllä että yllä oleva ja muut sen kaltaiset käsitykset olisivat tulleet Jumalalta. Miten niihin pitäisi suhtautua?

A. Niitä pitäisi noudattaa, onhan raamattu puhdasta Jumalan sanaa, ja uusi testamentti on kristittyjä varten ja siis voimassa, vai

B. Ne voidaan unohtaa (kuten on jo tapahtunutkin), koska se on kulttuurisidonnaista tavaraa; näin ollen raamattu ei ole puhdasta Jumalan sanaa.
9205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kirjoittanut suurinta osaa nimiinsä pannuista kirjoituksista.

Äänestä

ovat esikuvallissia. Raamatussa tukka kuvaa lihallisia tunteita, joiden paljastaminen on häpeällistä, ja parta kuvaa järkeä, jonka vuoksi ordotoksijuutalaiset eivät aja eivätkä leikkaa vieläkään partaansa. "Älkää sen vuoksi olla järjettömät, vaan ymmärtäkää, mikä oikeata on"!

Sananlaskut 9
13 "TYHMYYS ON NAINEN, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä.
14 Hän istuu talonsa ovella, istuimella kaupungin kummuilla,
15 kutsumassa ohikulkijoita, jotka käyvät polkujansa suoraan eteenpäin:
16 "Joka yksinkertainen on, poiketkoon tänne". Ja sille, joka on mieltä vailla, hän sanoo:
17 "Varastettu vesi on makeata, ja salattu leipä on suloista". jne ...

"Sen vuoksi OPPIKOON NAINEN kaikessa hiljaisuudessa"

1. Kor. 14:38
"Mutta jos joku ei sitä ymmärrä, niin olkoon ymmärtämättä." ...

Äänestä
  • "Raamatussa tukka kuvaa lihallisia tunteita, joiden paljastaminen on häpeällistä"

    mutta kuitenkin se on häpeällistä vain naiselle...?

    Äänestä

Paavali aloittaa luvun jossa hän käsittelee naisten ja miesten asemaa ja ulkomuotoa jumalanpalveluksessa sanoin: 'Olkaa minun seuraajiani, niinkuin minä olen Kristuksen seuraaja. '
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/1Kor.11.html

Aika selkeästi Paavali ilmaisee että nyt on kyse hänen henkilökotaisesta mielipiteestään, hänen seuraamisesta. Raamattu on Jumalan sanaa mutta kannattaa lukea sitä kokonaisuutena niin nuo pikku ohjeetkin asettuu oikeaan asemaansa.

Äänestä
  • myös muualla missä hän ei sitä erikseen mainitse. Vai kertooko Paavali saaneensa joka sanan Jumalalta jotenkin yliluonnollisesti? Kyllä kyseessä on hänen käsityksensä jonka on muodostanut evankeliumien ja VTn perusteella, mutta poistanut VTn säännöksiä ja lisännyt itse omiaan. Ja sitten vielä julisti päälle päätteeksi että HÄNEN evankeliuminsa on ainoaa oikeaa ja taivaan enkelitkin hän kiroaa jos eivät julista samaa.

    Äänestä

  • henkkoht mielipiteistä kirjoitti:

    myös muualla missä hän ei sitä erikseen mainitse. Vai kertooko Paavali saaneensa joka sanan Jumalalta jotenkin yliluonnollisesti? Kyllä kyseessä on hänen käsityksensä jonka on muodostanut evankeliumien ja VTn perusteella, mutta poistanut VTn säännöksiä ja lisännyt itse omiaan. Ja sitten vielä julisti päälle päätteeksi että HÄNEN evankeliuminsa on ainoaa oikeaa ja taivaan enkelitkin hän kiroaa jos eivät julista samaa.

    Paavali ei enää selittänyt Vanhan Liiton kirjoituksia "omin neuvoin", [2.Piet.1:20] eikä tulkinnut enää naisten opetuskieltoa seurakunnassa ja Sananl.9:13 mainittua naista lihallisen sukupuolen mukaan, vaan opetuksen sisällön mukaan.

    Toisin sanoen, jos joku tuon kaltaista tietämättömyyttä, levottomuutta ja tyhmyyttä yrittää seurakunnassa opettaa, sellainen tyhmyys on estettävä!

    Samalla tavalla kuin huivi peittää naisten hiukset, samalla tavalla VAITI OLO peittää tyhmyyden, sillä jopa;

    Sananl. 17:28
    "Hullukin käy viisaasta, jos on vaiti, järkevästä, ellei suutaan avaa."

    1. Kor. 11:10
    "Sentähden naisen tulee pitää päässään vallanalaisuuden merkki ENKELIEN TÄHDEN."

    Kysymyksessä on selvästi Jumalan sanan ja Pyhän Hengen yhteistyö, joint work, co-operation!

    Äänestä

edesmenneen veljen 1960-luvulla pitämän raamattutunnin tästä aiheesta.

2. Sam. 18:9
"Absalom, joka ratsasti muulilla, osui vastakkain Daavidin miesten kanssa. Kun muuli tuli suuren tiheäoksaisen tammen alle, Absalom takertui hiuksistaan puuhun ja jäi riippumaan taivaan ja maan välille, ja muuli hänen altaan meni menojaan."

Liian pitkälle päästetyt tunteet miehilläkin saattavat olla samanlainen ansa kuin Absalomin pitkät hiukset.

Äänestä
  • raamatun kohta voidaan tulkita miten hyvänsä, varsinkin kun ei tiedä milloin teksti on kirjaimellista ja milloin vertauskuvallista. Kuka sen päättää? ekivaariko?

    Äänestä

  • mikä tahansa kirjoitti:

    raamatun kohta voidaan tulkita miten hyvänsä, varsinkin kun ei tiedä milloin teksti on kirjaimellista ja milloin vertauskuvallista. Kuka sen päättää? ekivaariko?

    selittää, vaan ainoastaan Jumalan sanasta saatavalla ohjeella, johon kyllä Pyhä Henki yhtyy ja vahvistaa Jumalan sanan!

    Apostoli Paavali ei ottanut opetuskirjoituksia omasta päästään eikä ilmestyksistään, vaan niihin kaikkiin löytyy Jumalan sanasta perustus, joka on suhteellisen helposti todistettavissa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tupee. kirjoitti:

Paavali kirjoittaa:

13 Päätelkää itse, onko naisen sopivaa rukoilla Jumalaa avopäin.
14 Opettaahan jo luontokin teille, että pitkä tukka on miehelle häpeäksi
15 mutta naiselle kunniaksi. Pitkät hiukset on annettu naiselle hunnuksi.

Paavali kirjoittaa paljon siitä mikä on luonnollista ja mikä ei. Ihmetyttää kyllä että yllä oleva ja muut sen kaltaiset käsitykset olisivat tulleet Jumalalta. Miten niihin pitäisi suhtautua?

A. Niitä pitäisi noudattaa, onhan raamattu puhdasta Jumalan sanaa, ja uusi testamentti on kristittyjä varten ja siis voimassa, vai

B. Ne voidaan unohtaa (kuten on jo tapahtunutkin), koska se on kulttuurisidonnaista tavaraa; näin ollen raamattu ei ole puhdasta Jumalan sanaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu