moiii asiantuntijat , auto on 91 vm hilux 4x4 ja tuntuu laiskalle kun laittaa peräkärrin perään niin attelin laittaa turbon kun nurkkiin joskus on jäänyt tuollainen garrett 3 mallinen turbo , ei kylläkään muistikuvaa missä se on ollut kiinni aikoinaan mutta onko kellään toyota miehellä kokemuksii miten tuollainen potkii hilugsin koneessa?
asiallisia kommentteja kiitos ja paljokohan tollanen kone kestää painetta..
nettiautossa kylläkin oli yhen kilon paineilla joku takatuuppari hilu mut tiedä siitä sen enempää.
hilux vapari / turbo
12
8644
Vastaukset 12
- >>TurbotOn<<
AKE kertoo seuraavaa turbon jälkiasennuksesta==> 1) Edellyttää muutoskatsastusta. Poikkeuslupaa turbon asentamiselle ei vaadita jos moottorin vaihtoa koskevat yleiset edellytykset täyttyvät.
2) Ahdetun moottorin teho ei saa ylittää 20 % mallisarjan tehokkaimmasta versiosta. Omamassan suhde moottorin nettotehoon on oltava muutoksen jälkeen vähintään 7 kg/kW. Moottorin tehosta, vääntömomentista ja ahtopaineesta on esitettävä muutoskatsastuksessa luotettava kirjallinen auton valmistenumerolla yksilöity selvitys, josta ilmenee myös ahtimen tunnistetiedot. Eli teho ja vääntömomentti on mitattava ”tehopenkissä”.
Omamassalla tarkoitetaan ensisijaisesti tyyppihyväksynnässä määriteltyä, toissijaisesti valmistajan ilmoittamaa. Mikäli tällaisia tietoja ei ole käytettävissä, punnittua omamassaa, korjattuna moottorin vaihtoon tai ahtimen asentamiseen olennaisesti liittyvien rakennemuutosten aiheuttamalla massan muutoksella.
3) Pakokaasupäästönormien täyttymisestä on esitettävä luotettava selvitys. Ensimmäisen kerran ennen 1.7.1987 käyttöönotetun auton pakokaasupäästötason selvittämiseksi riittää kuitenkin normaali käytön aikainen pakokaasupäästömittaus (katsastuksen yhteydessä tehtävä mittaus).
Muulla dieselmoottorilla kuin vähäpäästöisellä dieselmoottorilla varustetun henkilöauton (ensimmäinen käyttöönotto 1.7.1987-31.12.1991) pakokaasujen vaatimustenmukaisuuden selvittämiseksi riittää käytönaikainen savutusmittaus (katsastuksen yhteydessä tehtävä mittaus).
Muissa tapauksissa muutoskatsastuksessa on esitettävä valmistajan tai sen valtuuttaman edustajan tai riippumattoman tutkimuslaitoksen kirjallinen todistus pakokaasupäästönormien täyttymisestä. Auton on siis täytettävä myös moottorin muutoksen jälkeen sen ensimmäisen käyttöönottoajankohdan Suomessa voimassa olleet päästönormit. Tämän katsotaan täyttyvän, mikäli tällaisessa autossa on tai autoon asennetaan moottorille sopiva katalysaattori.
Vähäpäästöisen auton päästöistä on kuitenkin aina esitettävä edellä mainittu selvitys, vaikka siinä olisi jo katalysaattori. Käytännössä tämä yleensä tarkoittaa pakokaasupäästöjen mittaamista puolueettomassa tutkimuslaitoksessa, esim. VTT.
4) Ahtimen asennuksen lisäksi, myös auton alusta tulee muuttaa vastaamaan ahtimen tuomaa lisätehoa: Toisin sanottuna jarrut, voimansiirto sekä akselistot on vaihdettava jos tehon lisäys sen edellyttää.- enempi
kyllä mä tuon tiedän mut kokemuksia ja ei mulla tee tuskaa tuon katsastuksen kanssa kun työpaikalla sekin onnistuu mut kokemuksia kehiin..
- pienin huoli
enempi kirjoitti:
kyllä mä tuon tiedän mut kokemuksia ja ei mulla tee tuskaa tuon katsastuksen kanssa kun työpaikalla sekin onnistuu mut kokemuksia kehiin..
Koska jo vanhan intiaanien käyttämän sanonnan mukaan ko. tapauksissa pitää olla yksi lappu konttorille, yksi lappu kavereille ja yksi lappu itselleen...
- Vanha Intiaani
pienin huoli kirjoitti:
Koska jo vanhan intiaanien käyttämän sanonnan mukaan ko. tapauksissa pitää olla yksi lappu konttorille, yksi lappu kavereille ja yksi lappu itselleen...
Mitähän nämä laput tarkoittavat tässä tapauksessa?
- ex sä snaijaa pönde
Vanha Intiaani kirjoitti:
Mitähän nämä laput tarkoittavat tässä tapauksessa?
No kysy vanhalta intiaanilta, pölhö!
- ammattilainen
Nyt ensin peruasiat,eli diisel moottotorien ahtimet on pakopesältään siiviltään erilaisia kun bensakoneen ahtimet varsinkin garretin TB03 sarjan kohdalla.
Dieselmoottorin näiden vanhempien etukmmion moottoreiden pakokkasun lämpä on pinempi kun bensa koneen joten kun lämpö on yhtäkuin massa virtaus se vaatii turbiini siiveltä perältä erilaista mitoistusta,lisäksi diesel moottorin kapeampi vetoalua ja ko moottorissa voidaan ahtopaine nostaa ja pitääkin huomattavasti alempaa siis piemmillä kierroksilla.
Pelkän ilmamäärän lisäys ei tuo voimaa vaan myös polttoainetta pitää olla vastaavasti ememmän.
Eli opimi ratkaisu on juuri ko moottoria varten rakennet turbo ja ruiskutus pumpun muutos ko adinta varten.
Mimulata jäi hiacen pakusta ko tarkoitukseen tehty turbo/pakosarja joitain muita osia vielä taitaa olla jäjellä1
Maxs paine noin 0,7 kg cm lämmöt rupeaa nousemaan suuremmilla painella tehoilla tarvitsee tehokkamman jäähdyttäjän.
Muut kärryn vetoon sekin riittää tuottaa yli 100 hv ja vääntöä 1,5 kertaa vapariin verratuna.näitä on tehty myös Hiluxsiin,voimaa noi 1000 r/min ylöspäin eikä tarvitse kierrättää- turboa1
niin no turbo pakosarja olisin vaille ja mielellään sopisi 2l2 koneeseen eli ei 2lt koneen pakosarja..
- ammattilainen
turboa1 kirjoitti:
niin no turbo pakosarja olisin vaille ja mielellään sopisi 2l2 koneeseen eli ei 2lt koneen pakosarja..
Pakosarja käy vanhempaan Hiace/hilug 2.4 l dieselmoottoriin.
En osaa sanoa käykö se uudempiin moottoreihin.
Tietty turbon voi sovittaa myös välikappaleen
avulla omaan pakorjaan muutama tehty niinkin Hiluksiin jossa tilaa vähän ememmän
[email protected] - myisi.
ammattilainen kirjoitti:
Pakosarja käy vanhempaan Hiace/hilug 2.4 l dieselmoottoriin.
En osaa sanoa käykö se uudempiin moottoreihin.
Tietty turbon voi sovittaa myös välikappaleen
avulla omaan pakorjaan muutama tehty niinkin Hiluksiin jossa tilaa vähän ememmän
[email protected]et sä myisi sitä pakosarjaa ..?
myisi. kirjoitti:
et sä myisi sitä pakosarjaa ..?
Sarjan laippa on Garretin TB 03/04/KKK 26/27 pultti jaolla valusarja
Miksei mutta siihen on myös turbo ja muistakseni etuputki ja öljypohja turbon öljyn palautus letkulle- sarja1
ramiro kirjoitti:
Sarjan laippa on Garretin TB 03/04/KKK 26/27 pultti jaolla valusarja
Miksei mutta siihen on myös turbo ja muistakseni etuputki ja öljypohja turbon öljyn palautus letkulleen tarvisisi kuin sen pakosarjan ,, hitsipilli ja kaasupillit pysyy kädessä että kun vaan olisi pelkkä pakosarja jossa on ollu turbo kiinni niin sen vain tarvitsen , täytyy varmaan sekin tehä itse kun ei löydy tehdastekoista sarjaa mistään ja noi öljy ym muut letkut tulee mallia omavalmiste..
- Kalle67
ramiro kirjoitti:
Sarjan laippa on Garretin TB 03/04/KKK 26/27 pultti jaolla valusarja
Miksei mutta siihen on myös turbo ja muistakseni etuputki ja öljypohja turbon öljyn palautus letkulleOnko sulla vielä turbo ja muut kolskeet tallella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid125799En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene42579Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi19517Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50515- 36502
Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.108486Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33441- 37416
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää108388- 46383