Olen katsellut hyvinkään liikennettä melkoisen kauan ja huomannut sen että jalankulkijat kävelevät autojen eten,aina saa jarrutella oli bussilla,taksillla,autolla millä tahansa liikenteessä aina näiä tyhmiä jalankulj´kijoita loikkii kaikkialla autojen eteen ja bussit ja kaikka myöhästelee sama koskee pyöräilijöitä,mitä te sinne eteen hypitte?
Ihan sama vissi millä nämä kahjot on liikenteessä aina he ovat estämässä liikennette,olette jotain viherhippejä varmasti,sen näköisiä suurinosa on ainaski,muuttakaa pois kaupungista liikenneterroristit!
Ihan sama vissi millä nämä kahjot on liikenteessä aina he ovat estämässä liikennette,olette jotain viherhippejä varmasti,sen näköisiä suurinosa on ainaski,muuttakaa pois kaupungista liikenneterroristit!
Vastaukset 19
Vanhimmat
se varsinainen teidentukko olet jos tollatteen kannan esität täällä kevyeestäliikenteestä ja jalankulkijoista,höh.ookko karavaanari:)
et taida ajaa autoo täs kaupungissa tai sit tosiaan kuulut noihin loikkijoihin.....karavaanaritki on fiksumpii ku hyvinkään jalankulkijat.
minäkin autoa ajan mutta annan myös tilaa jalankulkioille.ei toi hyvinkää nyt niin suuri kylä ole ettei aikaa pysähtyäkkin ois:)(asukkaat vaan taitaa olla suuruudenhulluja,autoilevat ainakin jutuista päätellen:)
tos menneellä viikolla ajoin 4kaistasta tietä,hyvinkäällä tietty,vasenta kaistaa käyttäen ja annoin jalankulkian mennä pyörän kanssa suojatien yli niin eikös oikealta auto ohittanut ja lujaa,meinas mummu fillareineen lentoo lähtee.pikkasen riipas sydämmenpohjasta että voiko noin kaheleita kuskeja olla kuin tuo oikealta ohittava oli.
jutuistas päätellen taisit olla sinä kuskina:)
kannattais vissiin lukee jutut kunnolla ennenku kirjottelee mitään tosi nerokasta... tai sit vaan sun ymmäeeyksessä on jotain vikaa... näissä jutuissa eu ole ongelmana se että kävelijät käyttää suojatietä ja se pysähtyminen niitten eteen ja suojatietä ylittävälle kävelijälle tilan anto vaan se ku EI KÄYTETÄ SITÄ SUOJATIETÄ VAAN POMPITAAN AUTOJEN ETEEN MISTÄ SATTUU!!!!!!!!!kato ku se ei oo sama asia että ylittää suojatien siintä missä se on vaan ku se ylitetään pari kolme metrii siitä missä se EI OLE!!!ja se että kadun varteen pyäköityn auton takaa tulaan ja pompitaan tielle....
myönnetään erhdys,en ala kilpa haukuntaan:)mutta kyllä tuo suojateiden ylityskin on aika ongelmallista ja vaarallista
autoilijoiden yliolkaisen suhtautumisen vuoksi.
edelleenkään välimatkat hkäällä,taikka muualla suomessa, ei ole niin pitkät että pysähtymiseen autolla ei olisi aikaa:).surullisia esimerkkejä on viimevuosilta aika paljon autoilijoiden piittaamattomasta suhtautumisesta jalankulkijoihin:(
ETKÖ SINÄ SAATANAN PASKAPÄÄ OSAA LUKEA?!?!?!?!!?
Missään vaiheessa aloitustekstiä ei NIMENOMAAN mainita suojatietä.
Katopa sinä vaikka peiliin ja käy peruskoulu loppuun.
kunnolla ite kaikki aiheesta kirjotetut enneku alat vauhkoo, jos lukaiset tektin joka alkaa JUU KYL ni sullekki valkenis että siinä on kirjoittaja joka puhuu suojatiestä... että hittooko sä siinä mulle raivoot et mites olis jos sä menisit sinne peruskouluun takas et oppisit lukee jutut alusta alkaen etkä puolesta välistä ja sit ala haukkuu väärää ihmistä....
sua taitaa vaivaa tuo maantie raivo kun täälläkin pinna palaa noin herkästi?meneekö liikenteessäkin?
oisko sun parasta jättää tuo auto parkkiin,ettet
vaaranna sivullisia noin tuskasessa tilassa ajellessasi?
ei taidakkaan tässä tapauksessa olla vika jalankulkioissa ja pyöräilijöissä vaan siinä ratin ja penkin välissä?
maltti on valttia joka paikassa:)
olen huomannu saman että hyvinkääläisillä jalankulkijoilla on joku ihme vietti loikkaa aina jostain autojen eteen ja mitä liukkaammat kelit sen varmennin ne pommii eteen. ja sitten nää koululaiset ajelee fillareilla autoteillä ja vetelee rinkii 2 kaistanvälillä ja kaverit juoksee rinnalla,sit syytetään autoilijoita et ku ollaan niin varomattomii. mutta taitaa olla vanhemmilta peritty tapa ku ei kerran vanhemmat saa pentujaan pysyy kävelyteillä. kai ihmiset luulee täällä että auto pysähtyy saman tien ku jarruu painaa ja että ne on vahvempii ku autot. se on ihan sama ajakko eteenpäin vai peruutakko ni eessä on joku tallailemassa ja varsinki jos on kuorma-auto ja peruutus ääni kuuluu ni se on varsinainen houkutin mennä sinne taakse käppäilee. mutta jos se järki ei leikkaa ni se ei leikkaa!!
Aina joku hyppää eteen, vaikka ajat jalankulkijoita kunnioittaen ja varoen. En ymmärrä moista, kyseessä on oma henki kuitenkin. Itse kuljen myös jalan ja annan autojen huristella mielin määrin, koska oma henkikultani on minulle niin kallis. Jalankulkijat ovat poliisien suosikkeja, autoilijoita nämä munkinpurijat kyllä jahtaavat pienistäkin rikkeistä.
Nyt tarvittais taas jotain Enskaa ja Karpoa kertomaan meille miten liikennekäyttäytyminen saatetaan eurooppalaiselle tasolle. Pystyisiköhän Suomi enää vastaanottamaan samanlaista koko kansan yhdistävää valistushuumoria...? Ei taida enää olla huumorintajua siinä mielessä. Mutta arvokasta työtä ne sedät teki, muistan ikuisesti pikkuautojen siirtelyt pahvikaistoilla.
Britit jatkaa menestyksekkäästi tälläkin saralla, on huonoin kuski -sarjaa ym., jossa perehdytään ongelmalliseen liikennekäyttäytymiseen. Huumorilla ja hienovaraisesti opastaen. Kuka tekisi ohjelmaa Suomessa siitä, miten jalankulkijat, pyöräilijät ja autoilijat saataisiin toimimaan liikenteessä samalla puolella, ei toistensa vihollisina.
Oletkos lakiin tutustunu? Autoilija väistää jalankulkijaa jo silloin kun jalankulkija AIKOO astua suojatielle.. tietty jos ne hyppii ilman suojatietä ni päälle vaan :)
Uudenmaankadun pätkä Alepan kulmalta Tolpankrouviin on täysin jalankulkijoiden vallassa. Suojatie ei ole kaukana, mutta pääsääntöisesti jalankulkijat lapsista vanhuksiin ylittävät kadun muista paikoista. Etenkin ruuhka-aikoina nopeutena kannattaa pitää max. 20 km/h ja jalka valmiina jarrupolkimella. Silti läheltäpiti-tilanteita riittää. Omalla kohdallani tiukin tilanne oli, kun Pyrhöseltä tullut myymälävaras ryntäsi suoraan kadun yli autoa hipaisten. Myymälävarkaiden kiireen ymmärrän, mutta voisitteko te muut jalankulkijat hieman hidastaa vauhtia ja kiertää suojatien kautta?
Pahin tilanne on vieraille autoilijoille, jotka nykykäytäntöä eivät tunne. Pitäisikö heitä varten maalata koko kadunpätkä suojatiemerkinnöin tai muuttaa pätkä pihakaduksi?
asunut vuosia Hyvinkäällä,fillarilla tai jalkaisin kuljen.Ja voin kertoa,minä noudatan aina liikennesääntöjä,olen varovainen enkä hypi autojen eteen,ymmärrän et jos on liukasta auto ei pysähdy hetkessä ym. Autoilijat voisivat kyllä hieman opiskella tuota autolla ajoa lisää,ei voi kun ihmetellä välillä törkeetä ajelua...Ja siitä viel,et jos mä haluan ylittää pääkadun ruuhka-aikaan ja odoteltuani muutaman minuutin mut kukaan ei viitsi siinä autossa istuessaan painaa jalkaa hieman alaspäin(ymmärrän toki et onhan se raskasta),niin kun mä sit astun sille suojatielle et vois turvallisesti ylittää kadun,niin mitä ihmettä ne mulkoilut sieltä autosta oikein on??
Itse autoilen lähes päivittäin Hyvinkään kaduilla, käytän myös fillaria ja jalkaisinkin olen usein liikkeellä. Pyrin myös noudattamaan liikennesääntöjä parhaani mukaan. Eiköhän jokaiselle tule niitä läheltä piti tilanteita, oli kokemusta liikenteestä sitten kuinka paljon tahansa.
Vaaratilanteita olen kokenut usein, useimmiten ne ovat tapahtuneet pyöräillessäni. Tilanteet ovat olleet vielä sellaisia, joissa autoilijalla on selvästi ollut väistämisvelvollisuus. Jalankulkijana usein saa seistä suojatien edessä todella kauan, yksikään autoilija ei viitsi pysähtyä.
Minä olen myös asunut melkein kaikissa Suomen suurkaupungeissa ja neljävuotta asuttuani hyvinkäällä niin olen autosta joutunut jo kaksi kertaa jarrupolkimen kumin koska se on kulunut älyttömästä jarruttelusta ihan sileeksi ja kytkiremontti on tullu kahdesti?
Ei tämmösiä loikkijoita ole missään että autoki on joutunut korjaamoille näin usein äkkijarrutuksista vaihteiden ja kytkimien renkuttamista ei muualla ole tarvinnut harrastaa,muualla ei loikita esim. rattailla eteen,ei voi kuin ihmetellä hyvinkääläisten äitien touhua kun nähdään auto juostaa auton eteen ja työnnetään rattaat autojen alle ensimmäisenä,ihan kaheleita akkoja jotka on valmiita vaikka tappamaan lapsensa että saa autot pysähtymään kuin jotkut prinsessat konsanaa,kaikkien täytyy pysähtyä kumartamaan kun prinsessa kulkee.
katkee kohta päästä verisuoni, tollasia sitten on ratin takana huh huh...että autonki kävelijät rikkoneet pirut. oisko lääkärissäkäynti mitään??
Et kyllä ymmärrä autoista mitään,totta kait ne jarrpolkimen kumit ja kytkin kuluu jos niitä jatkuvasti renkataan,siis onhan se nyt todella erikoista kun jarrupolkimenkumitkin joutuu vaihtamaan kuin renkaita kesäisin ja talvisin,ei ole muualla hyökitty ja juostu autojen alle samallalailla.
Näm lastenrattailla liikkellä olevat akat ovat ihan järjettömiä kymmenenien metria pyrähdyksikin tehdään ja juostaan auton alle vaikka kukaan muu ei oli lähimaillakaan autolla,ei,ei muuta kuin hullunlailla juostaa sen ainoan auton eteen ja työnnetää lastenvaunut autojen eteen,eikö näillä akoilla ole edes lasten henki missään arvossa eihän sitä voi odottaa että jokainen autoilija kerkeää nähdä jos jostain puiden takaa juostaa auton alle,todella sairasta.
Pitää varmaan ottaa videokamera autoon ja kuvata näitä kaheleita ja laittaa nettiin niin maailmalla tajutaan kuinka hulluja akkoja täällä liikkuu.
jopa ajoin auton tien sivuun ja menin kysymään miksi se juoksee eteen ja työntää kärryt vielä ensix sinne tiellä etkö sinä ajattele edes lapsen henkeä sen verran,näytteli keskisormea ja huutele vain v-alkuisilla ja k-alkuisilla sanoilla käskien painua v-alkuiseen sanaan v-alkuine k-alkuinen?