Kuinka moni on samaa mieltä kuin "kolme-enkeliä" siitä että ei kannata vastata kuin rekiteröityihin nimimerkkeihin? Kolme-enkeliä oli vahvasti sitä mieltä ja ymmärrän hyvin syynkin ja sen ymmärtää momi muukin (mutta ei ehkä Antti kun lankesi panetteluun - luullaksini vain tuon tähden?).
Minusta ajatus on monessa suhteessa hyvä, sillä silloin tietää ainakin että keskustelee saman ihmisen kanssa.
Minusta ajatus on monessa suhteessa hyvä, sillä silloin tietää ainakin että keskustelee saman ihmisen kanssa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
83:6 Sillä he neuvottelevat keskenään yksimielisesti, he tekevät liiton sinua vastaan:
Suhtaudun hyvin kyynisesti tähän koko palstaan. palstalla ei juuri kukaan keskustele adventismista saati asiallisesti. Siksi jätän lukematta lähes kaikki rekisteröimättömien aloitukset koska ne ovat 95% soopaa ja provosointia tai loanheittoa joidenkin mieleltään epävakaiden toimesta. Tuntuu siltä että adventismin vastustaminen heikentää ihmisen mielenterveyttä, sillä yhä oudompia aloituksia on jo otsikoidenkin perusteella ilmestynyt!
Alex-kasi olet yksi järkevimmistä ja rehellisimmistä palstan keskustelijoista.
Kyllä siltä näyttää tämä palsta alkaa tulla yhä lapsellisemmaksi. Sopii nykyään paremmin lapsen mielisille :) "kyllä meidän isä teidän isän voittaa" "keskustelijoille" - vaikka eihän se nyt niin vaarallista ole, mutta alkaa suoraan sanoen hieman maistumaan puulta. Keskustelut pyörii jatkuvasti samojen asioiden ympärillä ja jos avaa viisitoista postia niin suurin osa on vain ihmisten parjaamista kun yritetään hieman nostaa sitä omaa minää.
Ne joilla olisi jotain sanottavaa käyvät täällä yhä harvemmin, valitettavasti.
Ja sanon suoraan (vaikka en adventisti olekaan) että te adventistit olette yleensä maltilisempia kirjoituksissanne, ettekä niin nopeita muiden parjaamisessa. Muutamat anti-adventistit (melkein jo kirjoitin että "yhdet uskova't antti-adventistit" täällä eivät taas muuta teekään, kaipa niiden tarkoituksena onkin keskustelujen pilaaminen - välillä ainakin tuntuu siltä.
Tuntuu siltäkin että muutamat tekevät ensin aloituksen ja vastailevat sitten itse omiin kirjoituksiinsa. No kun itse tekee aloitteen ja itse vastaa, niin ei tule ainakaan riitaa. :)
on sekä adventistien että Jehovan todistajien opetusmetodi. Tosin niin päin, että ensin vastataan ja sitten esitetään kysymykset, joihin annetaan edellä luetut vastaukset. Tällä kai varmistetaan vastausten opinmukainen oikeellisuus.
Rekisteröidyllä nimimerkillä on hillitsevä vaikutus.
Täällä on niin helppoa alkaa syöltämään kaikkea sellaista mitä normaalisti ei tekisi.
Jopa monet adventistitkin sitä tekevät.
Ei uskovan jotenkin ymmärrän,mutta ne jotka nousevat rukoushuoneella lavan eteen kuvittelevat että täällä saa tehdä mitä vaan.