On mielestäni kaikkien aikojen huonoin elokuva.
Ilmestyskirja Nyt
MINÄ
111340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minusta ko. elokuvassa näytetään todella upeasti ihmismielen raadollisuus ja pimeä puoli, joka herää sodassa sotilaisiin.
The Doors:n musiikki sopii elokuvaan kuin nenä päähän siinä alussa (the end).
Ei ole maailmassa montakaan yhtä vakuuttavaa elokuvaa kuin tämä F.F. Coppolan ilmestyskirja nyt. Ehkäpä Stonen platoon, Kubrick:n full metal jacket ja kunnian polut ja Peckinpah:n rautaristi.
Höhlä! Kaikkien aikojen paras sotaleffa. Ja aika lähellä ettei ois kaikkien aikojen kuva muutenkii...
makuja on monia!
erikoinen "maku" jos pidät Ilmestyskirja Nyt- elokuvaa kaikkien aikojen huonoimpana. Kyseinen elokuva filmattiin oikean sisällissodan aikana. Jos näkisit ton elokuvan tekemisestä kertovan dokkarin niin voisit ehkä hieman muuttaa makuasi. Niin Ja Martin Sheen sai kuvausten aikana sydänkohtauksen.
Katsoppa täältä mitä mieltä suuri enemmistö on. Ääniä annettu yli 42000 ja ka. on 8.5
http://us.imdb.com/Title?0078788
Mitä vitun väliä sillä on millon kyseinen ilmestyspaska Nyt kuvattiin ja tekeeks se leffasta paremman jos joku juntti saa sydärin sen kuvauksissa elokuva on täyspaska sitä istuu 2 tuntia ja odottaa et leffa alkaa vaan se ei koskaan ala pelkkää räiskintää leffassa ei oo mitään logiikkaa TÄYSPASKA.
Oikeassa olet. Kirjoitin tuon sekoviestini kolmen promillen humalassa, sori. Tosin olen eri mieltä siitä, ettei "elokuva koskaan ala", siinähän on selkeä juoni...joka alkaa ja päättyy johonkin. Myönnän, että Coppola syyllistyy hieman elokuvamaisiin esityksiin, mutta kokonaisuutena merkittävä sotaelokuva elokuvahistoriassa.
kippis=)
Niinpä niin.. Elokuva vaan sattuu olemaan erittäin syvällinen. Jos odotit pelkkää konekivääri tulitusta niin metsään meni. Tämä elokuva kannattaa katsoa suurella ajatuksella ja tutkia ihmisten roolien syvällisyyttä..
kymmenen pistettä
Vaikuttava elokuva vieläkin yli kahdenkymmenen vuoden jälkeen. Suosittelen erinomaisena kuvauksena sodan mielettömyydestä ja turhuudesta. Ikävä kyllä ei sisällä minkäänlaista sodan ihannointia jos sitä odotat ;)
Hieno elokuva, jonka redux-versio on, jos mahdollista, vieläkin parempi.
Se olisi kieltämättä mielenkiintoista nähdä.
Se esitettiin tvssä tuossa jokunen vuosi sitten muistaakseni ennen varsinaista elokuvaa. Itselleni oli yllätys millaisissa olosuhteissa se kuvattiin ja mitä kaikkea muuta kuvausten aikana tapahtui... Sen jälkeen tuo elokuvakin avautui entistä syvällisemmin.
Kaivoin tuossa vanhoja vhs-nauhoja mutta sitä dokkaria en ainakaan vielä löytänyt. Toivottavasti tulee uusintana joskus vuonna..