TYÖVOIMA liian kallista

Nokia perustelee Saksan tehtaan lakkautusta korkeilla henkilöstökustannuksilla

Piste!

Liitot hinnoittelevat työvoimansa ulos kilpailusta.

Ei niin saa tehdä.

Työt loppuu!
13471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Johdolle tulee rahaa ja duunia kahdelta suunnalta.

Suurkeinottelijoilta, jotka johdon avulla kusettavat piensijoittajia.

Sekä sitten vähemmän asiakkailta ja henkilökunnalta. Nämä edellä mainitut paskasakin edustajat ovat yrityksen pohjasakkaa ja jäänne muinaisilta ajoilta.

Äänestä

Ura "yrittäjänä" lopuillaan, YHTEENSÄ NELJÄ (päätöstä):


>>>>1) Lausunto: "Hakijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen, koska hän työllistyy päätoimisesti yrittäjänä tai omassa työssään ...alkaen (TTL 2 luku 4)

2) Päätös työmarkkinatuesta: Olette hakeneet....
Hakemuksenne on hylätty....
Teillä ei ole oikeutta työttömyysetuuteen...koska em lausunnon mukaan työllistytte.....

3) 2nen päätös em tuesta: olette.... . tukenne on ratkaistu.... Puolisonne on töissä ja saa siitä jopa palkkaa. Hävytöntä tukiaisten hakemista, ei tukiaisia, piste.

4)Päätös peruspäivärahasta: Olette.... Hakemuksenne on hylätty: Ei oikeutta, koska ette täytä työssäoloehtoa. a) duunarina ette ole ollut (no en) b) yrittäjänä ette ole työskennellyt viimeisen 48 kk:n aikana siten, että tulonne olisivat olleet 700 e/kk, maajussina 400 e/kk

Äänestä
  • Kaverilla ei ollut mitään ongelmia lopettaa yritystä Porvoossa.

    Mutta todellakin, muualla asiat sujuvat huomattavasti vaikeammin.

    Äänestä

Maanosissa tulisi valmistaa/viljellä maanosaan tulevat tuotteet/elintarvikkeet. Ainoastaan tuontioikeudet sellaisille tuotteille ja elintarvikkeille joiden valmistus/viljely ei kyseisessä maanosassa onnistu.

Aasiassa valmistetaan Aasian tuotteet, Euroopassa valmistetaan Euroopan tuotteet, USA:ssa valmistetaan jenkkien tuotteet jne.

Ei mitään halvan työvoiman perään siirtyviä yrityksiä jotka yrittävät pitää osakkeenomistajat tyytyväisinä keinolla millä tahansa. Arvopaperimarkkinat ja pörssi on se kaikkein pahin asia.

Äänestä

hae työkkiksestä duunareita 8e/pvä ja työnantajalle maksetaan siitä,että pitää työntekijää n.1000e/kk
Eikös olekkin kallis työntekijä?

Äänestä
  • Ei varmaankan nosta, ei, ei...

    Äänestä

elätettäviä sohvatyynyksi?

Äänestä
  • Miten olisi jos osakkeita saisi omistaa vain siitä firmasta jossa its on töissä.

    Äänestä

Markkinat ovat muualla, eikä bulkkitavaraa kannata rahdata pitkiä matkoja.
Vaikka Suomessa tehtäisiin kännykät ilman työvoimakuluja, ei kännyjä silti kannattaisi tehdä Suomessa.

Äänestä
  • Jokinhan on sitten pahasti pielessä jos Suomessa tai Euroopasssa ei tuotteita kannata valmistaa!

    Äänestä

  • mayday... kirjoitti:

    Jokinhan on sitten pahasti pielessä jos Suomessa tai Euroopasssa ei tuotteita kannata valmistaa!

    kaukana päämarkkina-alueista, Kiinasta ja Intiasta. Tuotteet ovat ensisijaisesti halpatuotteita (halpaelektroniikkaa).

    Äänestä

  • olemme liian kirjoitti:

    kaukana päämarkkina-alueista, Kiinasta ja Intiasta. Tuotteet ovat ensisijaisesti halpatuotteita (halpaelektroniikkaa).

    Tuotteet valmistetaan/tuotetaan omille markkina-alueille eikä enää vapaata maailmanlaajuista vientiä/tuontia. Vain sellaiset tuotteet saa tuoda joita ei kyseisellä mantereella pystytä tuottamaan/viljelemään.

    Euroopassa valmistetaan Eurooppaan markkinoille tarkoitetut tuotteet, Aasiassa valmistetaan Aasian markkinoille tarkoitetut tuotteet jne.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


observer.... kirjoitti:

Nokia perustelee Saksan tehtaan lakkautusta korkeilla henkilöstökustannuksilla

Piste!

Liitot hinnoittelevat työvoimansa ulos kilpailusta.

Ei niin saa tehdä.

Työt loppuu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu