Mitä perua ev.lut. hautausmaat ovat? Onko ne itse ostettuja, lahjoituksena saatuja vai mitä?
Nyt Helsingin saadessa maata Sipoosta saavat myös itäisen Helsingin seurakunnat itselleen maapläntin: Östersundomin 1700-lukulaisen kappelin hautausmaineen.
Feodaaliherra kirkko peri maata!
Sen sijaan uskonnottomien hautausmaiden kaavoittamisesta mm. Helsinki on toistuvasti kieltäytynyt.
Kirkolla ei ongelmia maan omistamisen tai ostamisen kanssa ole. Vanhat hautausmaat ovat aktiivisessa käytössä ja uusien kaavoittamisessa kunnat eivät tietääkseni koskaan olleet vaikutusvaltaiselle kirkolle poikkiteloin.
Mistä kirkon maaomaisuus?
4
549
Vastaukset
- Niin mustakin
...
- Nimetön
... kirkon historiasta jostain keskiajalta.
Katolinen kirkko (=joku paavi, muistaakseni joskus 1200-luvulla) huomasi, että piispat ja papit ympäri Eurooppaa meinasivat vaurastua liikaa ja silloin ne olisivat voineet olla uhka auktoriteetille. Piispojen (ja ymmärtääkseni myös)pappien varallisuus kerääntyi helposti, sillä kuninkaita sai nimetä vain piispa tai arkkipiispa. Ja potentiaaliset kuninkaathan voitelivat näitä hulppeasti.
No se pope siis huomasi uhkan ja keksi aivan loistavan ratkaisun, jota nykyiset liiketoimintakonsultitkin kadehtivat: Hän määräsi raamattuun vedoten Selibaatin (ei raamatussa oikeasti sellaisesta puhuta, se on tosin täysin toinen juttu...). Näin nämä vauraat paimenet eivät voineet saada jälkeläisiä, joten - kappas - perinnöt menivät kirkolle.
Kun tähän lisätään vuosisatojen ajan "ristiretkiksi" nimettyjä ryöstö- ja raiskausmatkoja sekä valtionkirkon verovapautta, pääsemme sujuvasti tähän päivään, jolloin kun herran pelko on väistymässä, myös eri foorumeilla uskalletaan kyseenalaistaa omaisuus ja sen oikeudenmukaisuus. Jeesus kääntyisi haudassaan ellei olisi ylösnoussut :-)
Kiva tarina, eikö?- sekä sielunsa
autuuden varmistukseksi monet vauraat maanomistajat testamenttasivat maitaan kirkolle. Mutta kuten sanottua, Ruotsin valloittaessa maata, entisten johtajien (kuninkaiden ja mitä ne nyt olivatkaan) maat otettiin kruunulle ja palvontapaikat kirkolle.
- lknt
Kyllä jutun kirjoittajallakin on oikeus ostaa esimerkiksi huvilatontti!
Ja nykyisin on helppo perustaa tuollaiseen paikka omalle haudalle tulevan varalle!
Eikä kirkolla ole valittamista tapauksen suhteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999869Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936247Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592