Mitä perua ev.lut. hautausmaat ovat? Onko ne itse ostettuja, lahjoituksena saatuja vai mitä?
Nyt Helsingin saadessa maata Sipoosta saavat myös itäisen Helsingin seurakunnat itselleen maapläntin: Östersundomin 1700-lukulaisen kappelin hautausmaineen.
Feodaaliherra kirkko peri maata!
Sen sijaan uskonnottomien hautausmaiden kaavoittamisesta mm. Helsinki on toistuvasti kieltäytynyt.
Kirkolla ei ongelmia maan omistamisen tai ostamisen kanssa ole. Vanhat hautausmaat ovat aktiivisessa käytössä ja uusien kaavoittamisessa kunnat eivät tietääkseni koskaan olleet vaikutusvaltaiselle kirkolle poikkiteloin.
Mistä kirkon maaomaisuus?
4
544
Vastaukset
- Niin mustakin
...
- Nimetön
... kirkon historiasta jostain keskiajalta.
Katolinen kirkko (=joku paavi, muistaakseni joskus 1200-luvulla) huomasi, että piispat ja papit ympäri Eurooppaa meinasivat vaurastua liikaa ja silloin ne olisivat voineet olla uhka auktoriteetille. Piispojen (ja ymmärtääkseni myös)pappien varallisuus kerääntyi helposti, sillä kuninkaita sai nimetä vain piispa tai arkkipiispa. Ja potentiaaliset kuninkaathan voitelivat näitä hulppeasti.
No se pope siis huomasi uhkan ja keksi aivan loistavan ratkaisun, jota nykyiset liiketoimintakonsultitkin kadehtivat: Hän määräsi raamattuun vedoten Selibaatin (ei raamatussa oikeasti sellaisesta puhuta, se on tosin täysin toinen juttu...). Näin nämä vauraat paimenet eivät voineet saada jälkeläisiä, joten - kappas - perinnöt menivät kirkolle.
Kun tähän lisätään vuosisatojen ajan "ristiretkiksi" nimettyjä ryöstö- ja raiskausmatkoja sekä valtionkirkon verovapautta, pääsemme sujuvasti tähän päivään, jolloin kun herran pelko on väistymässä, myös eri foorumeilla uskalletaan kyseenalaistaa omaisuus ja sen oikeudenmukaisuus. Jeesus kääntyisi haudassaan ellei olisi ylösnoussut :-)
Kiva tarina, eikö?- sekä sielunsa
autuuden varmistukseksi monet vauraat maanomistajat testamenttasivat maitaan kirkolle. Mutta kuten sanottua, Ruotsin valloittaessa maata, entisten johtajien (kuninkaiden ja mitä ne nyt olivatkaan) maat otettiin kruunulle ja palvontapaikat kirkolle.
- lknt
Kyllä jutun kirjoittajallakin on oikeus ostaa esimerkiksi huvilatontti!
Ja nykyisin on helppo perustaa tuollaiseen paikka omalle haudalle tulevan varalle!
Eikä kirkolla ole valittamista tapauksen suhteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2019599Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen314352Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1133923Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu953799- 2013312
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182815Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1221357Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its691306- 901154
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151131