Pitäisikö mielestänne

noudattamaan keskiaikaisia kerettiläissääntöjä
kun jatkuvasti pukkaa kaikenlaisia väärin
opettajia ja harhaoppisia kaatamisineen ja
hullutuksineen.
Nimiä en nyt mainitse.
Kyllä kirkko väkensä tuntee.
4145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tunteehan paarimikkokin kapakassa kanta asiakkaansa,ja tarjoaa, mitä tarjoaa? ja kuitenkin raamattu sanoo " Jumala ei asu käsintehdyissä temppeleissä (kirkoissa) eikä edes helluntailaisten rukoushuoneissa,jos vaikka niin sattuisit kuvittelemaan,niin olet väärässä.

Äänestä

kirkonkin pitäisi lakata jo ihmiseen tuijottelusta, hirveästä karismaattisuuden pelosta, opinviilaamisista ja muusta joka AJAA YLITSE Uskon ytimen: Jeesuksen Armotyön ja sielujen iankaikkisen pelastuksen yksin Jumalan lahjavanhurskaudesta, Jeesuksen Veren kautta.

Näin myös helluntailaisuudessa, mutta ennen kaikkea omakohtaisesti, omat virheet Ristin juureen, sitten vasta oikomaan toisia jos jää oiottavaa..

Äänestä
  • "En tunne mitään toista niin epäraamatullista ilmaisua kuin kehoittaa ihmisiä ristin juurelle". Eikä sinne oikein enää pääsekään kuin oman päänsä mielikuvissa. Se ei ole uskoa. Uskon kohde on ristillä puolestamme kuollut ja ylösnoussut Herra Jeesus.Hän ei ole enää ristillä. Nähkäämme itsemme hänen kanssaan ristiinnaulituksi ja ylösnousseeksi. Ei jäädä siis ristin juurelle, sillä sieltä ei pelastusta tule. Se tulee uskomalla Jeesukseen, joka sovitti syntimme, herätettiin kuolleista ja elää nyt Jumalan oikealla puolella ja jonka nimeä huutamalla, evankeliumiin uskomalla, saadaan synnit anteeksi. Tarvitaan paljon omakohtaisempi usko ja kokemus evankeliumiin kuin ristin juurelle jäämällä. Toivottavasti tämä synkkä aika ei pimennä meiltä ristiinnaulittua ja ylösnoussutta Jeesusta, joka elää ja antaa syntejä anteeksi maan päällä kuten ennenkin. Ei häntä kohtaa enää ristin juurella. Kaikki on jo täytetty ja vasta kun Jumala herätti poikansa syntyi opetuslapsille usko ja he saivat Pyhän Hengen, siis Jeesuksen ylösnousemisen kautta.

    1. Piet. 1:3
    Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudestisynnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleistanousemisen kautta.

    Uskomme Jeesuksen sovintotekoon ristillä, mutta pelastuksen saamme ylösnousseelta Vapahtajalta.

    Äänestä

  • Yksi henkilö sanoi: kirjoitti:

    "En tunne mitään toista niin epäraamatullista ilmaisua kuin kehoittaa ihmisiä ristin juurelle". Eikä sinne oikein enää pääsekään kuin oman päänsä mielikuvissa. Se ei ole uskoa. Uskon kohde on ristillä puolestamme kuollut ja ylösnoussut Herra Jeesus.Hän ei ole enää ristillä. Nähkäämme itsemme hänen kanssaan ristiinnaulituksi ja ylösnousseeksi. Ei jäädä siis ristin juurelle, sillä sieltä ei pelastusta tule. Se tulee uskomalla Jeesukseen, joka sovitti syntimme, herätettiin kuolleista ja elää nyt Jumalan oikealla puolella ja jonka nimeä huutamalla, evankeliumiin uskomalla, saadaan synnit anteeksi. Tarvitaan paljon omakohtaisempi usko ja kokemus evankeliumiin kuin ristin juurelle jäämällä. Toivottavasti tämä synkkä aika ei pimennä meiltä ristiinnaulittua ja ylösnoussutta Jeesusta, joka elää ja antaa syntejä anteeksi maan päällä kuten ennenkin. Ei häntä kohtaa enää ristin juurella. Kaikki on jo täytetty ja vasta kun Jumala herätti poikansa syntyi opetuslapsille usko ja he saivat Pyhän Hengen, siis Jeesuksen ylösnousemisen kautta.

    1. Piet. 1:3
    Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudestisynnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleistanousemisen kautta.

    Uskomme Jeesuksen sovintotekoon ristillä, mutta pelastuksen saamme ylösnousseelta Vapahtajalta.

    Ei vastaansanottavaa. Ei ole Uskon kohteena kuolleeksi tai Ristille jäänyt Pelastaja. Vaikka Risti on tyhjä, silti lupa on tehdä parannusta nimenomaan Golgatan Veren kautta.

    Menee termit vähän ohi joidenkin totuttujen lauseiden, mutta ei viitsitä olla ulkokultaisia. Usko on niin paljon, paljon enemmän, ja kuitenkin sitä niin vähän käsittää.

    Muutenhan kuolisi iloon. "Taas kun mietin tätä syntien määrää..."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirkon taas palata kirjoitti:

noudattamaan keskiaikaisia kerettiläissääntöjä
kun jatkuvasti pukkaa kaikenlaisia väärin
opettajia ja harhaoppisia kaatamisineen ja
hullutuksineen.
Nimiä en nyt mainitse.
Kyllä kirkko väkensä tuntee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu