Pyhällä Hengellä

täyttyminen. Siitä keskustellaan niin täällä kuin seurakunnassakin.

Onko helluntaikirkon käsitys se, että uskova ihminen täyttyy Pyhällä Hengellä vasta kasteessa?

Onko helluntaikirkon käsitys se, että ainoastaan kielilläpuhuminen osoittaa ihmisen täyttyneen Pyhällä Hengellä?
10267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

varmaan mitata tarkalla vaa'alla.

Nyt uskovat heti tutkimusprojekti käyntiin. Olisihan se mahtava sulka helluntailaisten hattuun, jos todettaisiin, että henkilön paino muuttuu (ylös tai alas), kun pyhä henki hupsahtaa sisään.

Missä muuten tuo PH asustaa? Keuhkoissa? Sydämen laajentumassa vai pääkopassa?

Toisaalta voisi mitata aivojen, keuhkojen tai sydämen tilavuutta. Keuhkopöhö saattaisi todistaa PH:n läsnäolon.

Äänestä
  • siis ihmis sydämessä.Ihminen on kokonaisuudessaan Pyhän Hengen temppeli.Kyllä minäkin ihmettelen,jos vuosia uskossa ollut sauhuttelee kaksi askia tupakkaa päivässä ja sanoo Pyhä Henki asuu minussa ja varsinkin keuhkoissani.

    Äänestä

  • PH tuskin lisää painoa, Jeesuskin kumosi gravitaation lakeja keventämällä fyysisesti itsensä

    Rakkaus siis keventää tämän koko olemuksemme, asia on tuttujuttu ihmisten välisissä suhteissa ja mitä se onkaan kun päästään ihan syvimmän rakkauden olemukseen, edes pienenä pintaraapaisuna, mikä tulee Luojalta

    levitaation salaisuus ei taida ratketa ihmismenetelmin vielä pitkään aikaan

    Äänestä

  • Kadun*Nainen kirjoitti:

    PH tuskin lisää painoa, Jeesuskin kumosi gravitaation lakeja keventämällä fyysisesti itsensä

    Rakkaus siis keventää tämän koko olemuksemme, asia on tuttujuttu ihmisten välisissä suhteissa ja mitä se onkaan kun päästään ihan syvimmän rakkauden olemukseen, edes pienenä pintaraapaisuna, mikä tulee Luojalta

    levitaation salaisuus ei taida ratketa ihmismenetelmin vielä pitkään aikaan

    löytyi viisas vastaus, kiitos! Aioin vastata likimain samoilla sanoilla, jotka jäivät nyt tarpeettomiksi ja osoitan kiitollisuuteni Jumalalle, joka osaa antaa oikeat sanat muillekin kuin minulle!

    Äänestä

  • old_profile_19033 kirjoitti:

    löytyi viisas vastaus, kiitos! Aioin vastata likimain samoilla sanoilla, jotka jäivät nyt tarpeettomiksi ja osoitan kiitollisuuteni Jumalalle, joka osaa antaa oikeat sanat muillekin kuin minulle!

    ei tule minulta mikään viisaus, tässä ollaan vaan kaiutin, vastaanotin, kuten Sinäkin olet. Suuremmasta viisaudesta mikä yritetään pukea ihmisen ymmärtämään muotoon omilla resusseillamme.

    Äänestä

  • old_profile_19033 kirjoitti:

    löytyi viisas vastaus, kiitos! Aioin vastata likimain samoilla sanoilla, jotka jäivät nyt tarpeettomiksi ja osoitan kiitollisuuteni Jumalalle, joka osaa antaa oikeat sanat muillekin kuin minulle!

    perustuu filosofiseen ihmisviisauteen, jos oot sitä mieltä, että "kadunaisen" vastaus olisi Jumalan viisautta, koska se eisitä voi olla, vaan perustuu täysin ihmisen logiikkaan ja ajatteluun.
    * Pyhän Hengen kaste tulee Jumalata kielillä puhumisineen Raamatun kirjoitusten, eli Jumalan viisauden mukaan, aina.
    * Sen saa lapsenmieliset uskossaan Jeesukseen Kristukseen, ja annetaan lahjana ilman ihmisviisauteen perustuvaa filosofiaa, ihmisen oman hengen tuottamaa sielullista ajattelua.
    * Surukseni voin todeta, että jos tuolla linjalla olette, ekivaari ja Kadunnainen, ette tunne Pyhän Hengen voimaa, vaan panette oman viisautenne Pyhän hengen tilalle, hyljäten Jumalan voiman.
    * Ja siihen on hyvä syykin. kadunnainen ei ole uudestisyntynyt, vaan on omastamielestään kyllin fiksu, uskomatta lapsenmielisesti ristin hullutukseen.
    * Ekivaarin osattomuus Pyhästä Hengestä taas on hänen järkeisuskonsa seurausta.
    * Jos ja kun ei tunnusta Jeesusta siinneeksi Pyhästä Hengestä ja syntyneen neitsyt Mariasta, kieltää koko evankeliumin perustan ja mahdollisuuden, ja on langennut ihmisviisauden ja järkeilyn "loveen"! On sama kun kieltää Jeesus , ja Hänen jumaluutensa. Nimellinen tunnustaminen ei hyödytä hengellisessä mielessä ketään eikä mitään. Totuus joka ei pala tulessakaan!

    Äänestä

mutta ei siihen mistä oli tarkoitus keskustella.

Äänestä
  • * ""
    * Vastaus:
    * Ei ole, ei ole koskaan ollut! Pyhällä Hengellä voi täyttyä jokainen, joka on uudestisyntynyt, muuta kriteeriä ei vaadi Raamattukaan, H-s:ssa pyritään toimimaan Raamatun opetuksen mukaan!

    * ""

    * Vastaus:
    * H-kirkosta en tiedä, luulisin kuitenkin, että he noudattaa perinteisen h-s:nan perintöä, ja pitävät sitä aidosti Pyhällä Hengellä kasteen saanutta ulkoisena merkkinä juuri kielillä puhumista.
    * Joko ainoastaan siinä kun saa PH kasteen, tai sitten, se voi jäädä lahjaksi ja sitä voi käyttää sitten lopun elämää, tai siihen asti, kun Jeesus tulee.

    Äänestä

Olen itse täyttynyt Pyhällä Hengellä ennen kastetta, joten kyllä sen voi saada "milloin vain", Jumala sen tietää. En saanut tuolloin kieliä, koska en edes tiennyt kielilläpuhumisen armolahjasta.

Seuraushan voi myös olla, kuten itselläni, Raamatun lukeminen ja Sanan avautuminen ja kaikki sellainen into ja rakkaus Jeesuksen puoleen ja Hänen tahtonsa etsimiseen.

Olen itse helluntaiseurakunnan jäsen ja omassa srk:ssa ei tuota kielilläpuhumisen merkkiä pidetä ainoana oikeana merkkinä.

Äänestä

>> Onko helluntaikirkon käsitys se, että uskova ihminen täyttyy Pyhällä Hengellä vasta kasteessa? >>

... oppimääritelmillä kaikissa uskonnoissa ja niiden lukemattomissa alaryhmissä on kaksi tarkoitusta:

1. Oman ryhmän identiteetin ja yhteenkuuluvaisuuden tunteen vahvistaminen.

2. Jyvien erotteleminen akanoista, vääräuskoisuuden tunnistaminen ja torjuminen pois OikeidenUskovaisten joukosta.

Riippuu paljon sattumasta ja kellokkaan(-iden) mieltymyksistä mikä oppikysymys missäkin ryhmässä jalostuu leppoisasta keskustelun aiheessta dogmiksi, pelastumisen ehdottomaksi edellytykseksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hirvas kirjoitti:

täyttyminen. Siitä keskustellaan niin täällä kuin seurakunnassakin.

Onko helluntaikirkon käsitys se, että uskova ihminen täyttyy Pyhällä Hengellä vasta kasteessa?

Onko helluntaikirkon käsitys se, että ainoastaan kielilläpuhuminen osoittaa ihmisen täyttyneen Pyhällä Hengellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu