Tuusulan liikenne yhteydet.

autosta eroon

Ottaa niin päähän, kun Tuusulasta, siis Hyrylästä, ei pääse ilman autoa kuin bussilla suoraan Tuusulanväylää Kamppiin. Miksi ei ole kunnon syöttöliikennettä Tikkurilaan (jonne pysäihtyis pitkän matkan junatkin) tai edes Keravan asemalle. Helpottaisi kummasti työmatkaliikennettä. Puhutaan vain että hyvin pääsee Helsinkiin, mutta pääkaupunkiseudulla ollaan muuallakin töissä. Tikkurilasta pääsisi poikkiliikenteeseen kiinni. Tuusulan bussit ja poikkiliikenne kohtaa harvoin sujuvasti....

14

6085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Tikkurilaan?

        Tuntuu loistavalta idealta! Minusta kannattaisi kokeilla.

        Vaihtoehtona Tikkurilan sijaan voisiko olla Pasila (Hyrylän bussi siis kiertäisi Pasilan kautta)? Siltähän pääsee ilmeisesti vähän joka paikkaan.


      • mutka linjaan
        Tikkurilaan? kirjoitti:

        Tuntuu loistavalta idealta! Minusta kannattaisi kokeilla.

        Vaihtoehtona Tikkurilan sijaan voisiko olla Pasila (Hyrylän bussi siis kiertäisi Pasilan kautta)? Siltähän pääsee ilmeisesti vähän joka paikkaan.

        Bussi voisi mennä Pasilan kautta, ei tulisi isoa mutkaa.... siitä pääsisi kaikkialle helpommin...


      • ewex
        mutka linjaan kirjoitti:

        Bussi voisi mennä Pasilan kautta, ei tulisi isoa mutkaa.... siitä pääsisi kaikkialle helpommin...

        Kuinkas toimii yhteydet lentokentälle?


      • Lentoasema
        ewex kirjoitti:

        Kuinkas toimii yhteydet lentokentälle?

        Ensimmäinen menee 06.25 ja viimeinen 16.30
        Takasinpäin ensimmäinen 07.02 ja viimeinen 23.07
        http://www.matkahuolto.info

        Eli hyvin työpaikkaliikunta onnistuu. Tuossa selaillessa noita aikatauluja niin totesin, että miksei vois käyttää busseja myös lomalennoille - aiemmin olen käyttänyt taksia!


    • per*eestä!

      Hyrylästä olisi todella paljon matkustajia Keravalle, koska rautatieasema on niin merkittävä risteyskohta työmatkalaisille. Ongelmana on aikataulu! Hyrylästä lähtee 1.8.2011 alkaen Keravalle bussi klo 7.05! Se on aivan käsittämättömän järjetön aika.... Seuraava lähtee klo 8.00. Hyrylästä kulkee paljon opiskelijoita Keravalle kouluun ja myös työmatkalaisia, jotka jäävät Keravalle töihin. Heille ei oikein nyt osu sopivaa vuoroa. Olen yrittänyt selvittää sitä, miksi tuohon 7.00 ja 8.00 väliin ei voisi laittaa kahta vuoroa niin, että toinen lähtisi esim. klo 7.30 tai 7.40. Tuolloin linja palvelisi paremmin Keravalle matkaavia.

      Kaiken kukkuraksi kesäksi tuo klo 7.05 vuoro LAKKAUTETAAN!!!! Eli ei kulje mitään! Näin maalla...

      • tuut tuut

        Pääseekö Järvenpäästä tai Mäntsälästä bussilla keravalle päivällä, kun juna ei sovi?


    • tälli1c

      Siksi muutin pois kun yhteydet tökkii.
      Se bussimatka aamulla kamppiin ketää pahimmillaan melkein 45min.
      Vrt. h-Junalla keravalta Hki 25min

    • wdwddw

      Sori tuun puuttumaan keskusteluun ulkopaikakuntalaisena mutta luultavasti Hyrylässä on samalainen ongelma kun meillä Klaukkalassa josta kulkee 4-5 bussivuoroa 10min välein pelkästään kamppiin.

    • harmitus sentään

      Kestääkö Klaukkalasta tunnin mennä Kamppiin?

      • wdwddw

        Kyllä menee aamuruuhkassa. Klaukkalan tie Vantaalle asti keskustasta on keskimäärin 10km/h vauhtia aamuisin ja iltapäivisin.


    • Paska paikka

      Hyrylä on paskin paikka missä oon ikinå asunut. Vittu täältä pääse ylesillä mihinkään.

      • Anonyymi

        Se on aika paljon omasta ymmärryskyvystä kiinni ymmärtääkö bussilinjojen selityksiä, vaiko ei.


    • Anonyymi

      Oletko nyt iloinen, kun toispaikkakuntalaiset suunnittelijat olivat puolellasi vihdoinkin ja pääset sinne Tikkurilaan ihan suoraan bussilla, sinisellä, matalalattiaisella ja kaikki pysäkitkin jatkossa kuulutetaan sinulle, sillä koskaanhan ei tiedä, jos sokea tulisikin kyytiin, eikä ketään luotettavaa ihmistä olisi kertomassa, missä jäädä pois? Ja ne jotka Kamppiin ennen meni töihin 45 minuutissa käyttää nyt kaksinkertaisen ajan päästäkseen töihinsä. Leinelän juna-asemalle pitää nyt Hyrylästä suunnata aamuin illoin, jos on menossa töihin Kamppiin. Tai sitten kahdella bussilla Hakaniemeen, joka joidenkin päätösvaltaisten mielestä on ydinkeskustaa...Toivottavasti HSL kaatuu tämän koronan myötä ja asiakkaastaan välittävät yksityisliikennöitsijät palaavat ajamaan takaisin mukavilla ajoneuvoilla ja aina ajoissa viemään työssäkäyjiä. Viikonloppuisinkaan ei enää ruokakaupoille pääse bussilla.
      Rakentakoon kaupunkilaiset pikaraiteitaan niin vimmatusti vaan poikittain tai vaikka vieri viereen samaan osoitteeseen, mut tänne Pohjoiseen päin katsoessanne tokaiskaa aina vaan, että budjetti ei riitä, kun ei ole nousujakaan. Kyllä siinä laskee sitten hupenevia asiakkaitaan. Hyvin pahenee ruuhkat. Taitaa ilmastoboonuksetkin sulaa tältä kesältä ja ehkä tulevilta vuosiltakin. Niin siinä vaan käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10615
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      88
      7501
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7377
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7346
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7321
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7269
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      113
      6677
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6506
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5733
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5515
    Aihe