JUMALALLE meidän tulee joka päivä tunnustaa kaikki syntimme ja luottaa siihen, että Hän Kristuksen tähden antaa ne anteeksi . Lähimmäisillemme meidän on tunnustettava ne suynnit, joilla olemme heitä vastaan rikkoneet .
Jakaakseen syntien anteeksiantamusta rauhaa Jumala on myös säätänyt seurakunnalleen ripin . Siinä tunnustamme papille tai muulle seurakunnan jäsenelle syntimme, ja hän Jumalan sanan perusteella julistaa meille synninpäästön eli anteeksiantamuksen .
Jumala , ole minulle armollinen hyvyytesi tähden ; pyyhi pois minun syntini suuren laupeutesi tähden . Ps. 51 :3
Joka rikkomuksensa salaa , se ei menesty ; mutta joka ne tunnustaa ja hylkää, se saa ARMON Sanal. 28:13 .
Jeesus sanoi; Ottakaa Pyhä Henki . Joiden synnit te anteeksi annatte, niile ne ovat anteeksi annetut ; joiden synnit te pidätätte , niille ne ovat pidätetyt . Joh. 20: 22-23 .
Jakaakseen syntien anteeksiantamusta rauhaa Jumala on myös säätänyt seurakunnalleen ripin . Siinä tunnustamme papille tai muulle seurakunnan jäsenelle syntimme, ja hän Jumalan sanan perusteella julistaa meille synninpäästön eli anteeksiantamuksen .
Jumala , ole minulle armollinen hyvyytesi tähden ; pyyhi pois minun syntini suuren laupeutesi tähden . Ps. 51 :3
Joka rikkomuksensa salaa , se ei menesty ; mutta joka ne tunnustaa ja hylkää, se saa ARMON Sanal. 28:13 .
Jeesus sanoi; Ottakaa Pyhä Henki . Joiden synnit te anteeksi annatte, niile ne ovat anteeksi annetut ; joiden synnit te pidätätte , niille ne ovat pidätetyt . Joh. 20: 22-23 .
Vastaukset 19
Vanhimmat
tasolla opittua...
Tottakiai koska Nämä numeroidut on Suoraan vähäkatekismukseta .
Olen kirjoittanut niitä jutun juureksi .
Tarkoituksella , koska se on Jumalan sanaa , sillä on tarkoitus pitää hörhöt loitolla .
puolesta ja nyt oot ajamassa sitä loitommas,mieti vähän mitä puhut.
Totuuden nimessä Milloin?
Mihinkä olet unohtanut, vai oletko tosiaan noin tietämätön. Jeesus opetti opetuslapsia pesemään toinen toistensa jalkoja. Tämä pesu on nimenomaan vaelluksen vikojen pois pesemistä anteeksi antamisen kautta veljien kesken. jollette näin tee ei teillä ole osaa Jeesuksessa.
viestiin.
Kuivalla hiekalla sandaalien kanssa kulkiessa tämä käytäntö oli sen juutalaisilla hyvin tarpeellinen kohteliaisuus. Tämän päivän suomalaisen kanssa tällä tavalla ei ole mitään käyttöä eikä tekemista.
Sydän puhdituu Jumalan sanan mukaisesti ARMOLLA joka USKOLLA otetaan vastaan, ei suinkaan ruualla, puhumattakaan näistä isien säännöstöön kuuluvista paakkorippirituaaleista.
Ripittäytyminen on armoväline heikkouskoiselle. Tarkoitettu nimenomaan jos usko syntien anteeksiantamiseen hiipuu olemattomiin, tai loppuu kokonaan.
Ja mitä parasta, vielä raamatullinen ja oikea tulkinta.
Turhaan väärä jumaliset yrittävät muuttaa raamatun ja Jeesuksen neuvoja.
Menehän jo sieni metsään takaisin.
Mikä sinä olet sanomaan mikä on oikea tulkinta?
Jumalan sana on sellaisena kun se on Raamattuun kirjoitettu, ei RAAMATTU MIKÄÄN KEKSIJOIDEN OPASTEKIRJA OLE.
SinullE ovat kristinuskon peruasiatkin hämärän peitossa. Ilmeisesti myös pysyy koska sanot näkeväsi vaikka olet sokea.
mitään intoa mennä esim. vapaaehtoistyöhön ? siitä vois olla iloa enempi Jumalalle kun tuosta jatkuvasta ihmisten arvostelusta,väheksymisestä ja rienaamisesta jota harrastat täällä yöt ja päivät.
Sinäkin olet kuolevainen ihminen. Osoita siis kohteliaisuutta muille kirjoittajille!
Syntien anteeksisaaminen ei saa, eikä sen tule olla ripin takana.
Riitaveljen sopiminen kuuluu lähimmäisen rakkauteen, eikä syntisen vanhurskauttamiseen.
Sydän puhdistuu uskolla eikä asioiden puhumisella.
Rippi on oikeus eikä velvollisuus.
Näillä repuuseilla on uskon asiat täysin sekaisin ei heillä ole mitään mistä olisi selkeää käsitystä. Mielipiteet muuttuu päivittäin. Omavanhurskaus pääkallossa saa aikaan sen että kyllä nämä tiedetään paremmin kuin sellaiset jotka Jumala asettanut saarnavirkaan. Ei tarvitse kysellä keneltäkään kyllä minä poika tiedän.
Jos Jumalan sanaa vastaan puhun, niin minuakin pitää arvostella.
Enhän minä ihmisiä arvostele, vaan Raamatun vastaista opetusta joka tekee Jumalan ihmisistä onnettomia taakkojen kantajia, kuin kamelit.
Lammas on märehtijä ei taakkojen kantaja. Hyvä paimen huolehtii ITSE omista lampaistaan. Siksi seurakunnan tehtävä on julistaa Kristusta eikä ihmisoppeja. Näin on näreet. Se on minun seurakuntani ja seurakuntalaiset ovat minun veljiäni ja sisariani ei heitä sovi minun nähteni ainakaan, omavanhurskaus saatanalla revityttää kappaleiksi.
Vai oletko sinä laiminlyönyt Jumalan sanan lukemisen ja tutkimisen. Pahoin pelkään että näin on käynyt. Siinä on myös syy miksi sinusta ei ole opetuksen arvostelijaksi kuten Jumalan sanan mukaan pitäisi olla.
Jos meinaat jonkun korokkeelölöe nostetun puhujan oletetulla viisaudella autuaaksi tulla, niin unohda koko juttu.
Näytä esimerkkiä meille .
Kyllä minä helpotusen ymmärrän, mutta tekstissä mainitaan noin .
Kuule repuusi, sain viestistäsi sen kuvan, että Sinä olet se jolla ei ole uskon asiat selvänä .
Meillä on esikoisletaadiolaisuudesta selvä kuva se on kirkastamaan Jeesusta Kristusta, Uskoa Jumalan sanaan Raamatun mukaan, ja ei ihmisen mukaan , Paitsi ihmisenpojan mukaan ,joka Jumalan pojaksi kutsutaan .
Uskotaan ARMOSTA synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä .
Ei sinulle Jumala ole antanut saarnavirkaa , vaan ylensä, lähetysmihet .
kuin nyt Turussakin tapahtui , siellä astuttiin varpaille , ja tehtiin kuitenkin .
Jos sulle ruutia jäi älä haaskaa variksiin .
... joka on itsessä asuvainen turmeluksen voima, joka estää kokonaan pelastumisen omien avujen kautta.
Täytyy muistuttaa että tämä on vähä katekismuksen sanaa , Lutherin sanaa , JUMALAN sanaa , siihen meidän on uskominen .