Otetaanpas takaisin

Silloin kun tekee virheitä, on ihan terveellistä tunnustaa ne. Itse haluan pyörtää nyt kirjoittamani Tanja Saarelan luksustavoittelusta, joka perustui Iltalehden kirjoitukseen. Tuo kirjoitus vie minusta kuitenkin harhaan ja on vastoin sitä, mitä Saarela itse kirjoittaa. Iltalehti on mitä ilmeisemmin tulkinnut Saarelan kirjoituksen väärin.

Saarela antaa kirjoituksessaan pikemmin ymmärtää, että tällaista hömppää ollaan tuomassa metropoli-imagon kohentamiseksi. Ei hän suinkaan siinä kirjoita, että kiva kun hän itse pääsee ostamaan vaatteita, joilla voi tuntea itsensä rikkaaksi ja erottua köyhistä. Samassa yhteydessä hän sanoo, että romanilaiset kerjäläismummotkin kuuluvat metropolin katukuvaan.

Saarelan sarkistinen kirjoitus on ihan hyvä ja pyydän anteeksi IL:n tulkintaan perustuvaa virheellistä kirjoitustani.

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Surkeaa vääristelyä

      Nyt on pakko kysyä, onko kyseessä tahallinen ajojahti ja ihmisten harhaan johtaminen?

      Kenelle tahanssa älykääpiöllekin on selvää että Saarelan teksti on IRONIAA.

      Vaan ei nähtävästi Iltalehden toimittajalle.

      Nyt oksettaa niin paljon tuo lehden toiminta, että olen juuri lähettänyt sähköpostin toimittajalle.

      Onko ihmisille valehtelulla enää mitään rajaa??

      Ja täälläkin moni menee lankaan, eikä vaivaudu edes selvittämään mitä Saarela oikeasti sanoi!

      En minäkään hänestä erityisemmin pidä, mutta eihän nyt herra nähköön ihmisestä voi aivan pokkana puhua paskaa ja väittää hänen sanoneen jotain mitä hän ei ole sanonut!

      • siitä

        eduskunnan limbosta, onko se tänään eronnut vai seukkaako se vai onko kenties sinkkuna vai olisko yksinhuoltajana onko kenties muuttaanut uuteen vanhaan asuntoon olisko ostamassa asuntoa vai myymässä, että osaa olla poliittinen anti heikkoa.


    • kokoomuksen vihollinen no2

      ...vain että henkilökohtainen iltapäivälehtien ostoboikotti jatkuu. Eikä näillä näkymin ole mitään merkkejä ilmassa että lopettaisin sen. On se pirua ettei voida tehdä lehtiä aikuismaisella otteella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      883
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      334
      664
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe