Kielillä puheet

3116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ihan alkuseurakunnallista menoa.

Äänestä
  • Mutta Paavali vastusti tuollaista menoa, niin ei varmaankaan alkuseurakunta näin toiminut.
    Vai mihin perustat väitteesi sanasta?
    Jään kuulolle!

    Äänestä

Se 'moto-poto-moto' taisi olla ihan omaa kielilläpuhetta.

Kaikenlaisia "profeettoja" on liikkeellä. Nuo "jalanjatkaja" ihmiset ovat pahimpia. Kertovat jalkojen olevan eri mittaisia ja sitten ihan itse siirtävät jalat "saman mittaiseksi".
RTG kone näyttää kuitenkin ihan erilailla. Toinen jalka 1.8 cm lyhempi.

Uskon, kun näen jonkun lyhyen jalan jatkuvan ja näen rtg-lausunnon myös.

Uskon, kun näen kuulokäyrän (audiogrammi) ennen ja jälkeen rukouksen.

Uskon, kun sokeat ystäväni näkevät jälleen.
Uskon, kun huononäköinen alkaa jälleen lukemaan.

Uskon ihmeisiin, MUTTA KAIKENLAISIA #paranatajia# on liikkeellä. Sitten kerätään kolehti. Yleensä nuo #parantajat# pitävät yllä kamalaa showta ja huutavat kovalla äänellä, vaikka kättössä on mikrofonikin. Ulkolaiset #parantajat# eivät malta odottaa kun tulkki on kääntänyt heidän puheensa ja puhuvat tulkin käännöksen päälle. Nuo huutajat ottavat kuulovammaisen kuulokojeen pois ja huutavat suoraan korvaan. Kyllä kuulovammainen yleensä kuulee kovan äänen läheltä, mutta ei kauempaa.

Jumala on Raamatun mukaan "Järjestyksen Jumala" ja seurakunnassa tulee olla rauha ja järjestys. Ylistys on tietenkin ihan OK ja silloin voi heilutella lippuja, karkeloida, nostaa kädet ylös ja iloita.

Varokaa niitä pelleilijä-rukoilijoita.

Jumala toimii ilman heidän silmänkääntötemppujaankin. He ilmeisesti eivät itse usko. Tuntuu monesti pahalle.

Muistakaa että kunnioitatte ja kiitätte lahjan tai parantumisen ANTAJAA, JUMALAA, eikä tuota temppujen tekijää, joka ei aina edes ole oikealla asialla. Eivät kaikki tietenkään ole pelleilijöitä ja armolahjat toimivat nykyisinkin ja ihmeitä tapahtuu. Uskon siihen. Parantuihan Koivisto itsekin kaksi kertaa syövästä IHMEEN ja rukouksen avulla. ..."vanhurskaan rukous voi paljon , kun se on harras" (Jaakobin kirje 5:16 ja taas: ♥ lue koko luku ♥)

Kaikenlaisia #yrittäjiä# liikkuu monissa seurakunnissa. Älkää jokaista #henkeä# uskoko.

Jumala toimii silti. Hän ei tarvitse mitään ihmisen tekemiä temppuja ja jalanjatkamisia (kun jalka ei kuitenkaan jatku).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ovat ne ihan kirjoitti:

täysin vakavasti otettavia ?

http://youtube.com/watch?v=bkf7DpnnNck&feature=related

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu