Kun puna-armeija aloitti suurhyökkäyksensä kesäkuun alussa 1944 oli heillä valtava määrä tykistöä joka murskasi suomalaisten asemat. Missä tämä tykistö oli Tali-Ihantala ratkaisutaisteluiden aikaan? Suomalaisethan käyttivät tykistöä erittäin tehokkaasti, eikö venäläisillä ollut tykkejä?
Missä venäläisten tykistö oli?
Tali-Ihantala
101052
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvä kysymys, missä olivat.
Arvaan että ven. tykistö oli omalla paikallaan asemissa, aloittanut suomalaisten etuasemien pehmittämisen hyvissä ajoin ennen h-hetkeä. Varmaan saivat aikaan pahaa jälkeä.
Mutta suomalaisten tykistö oli kauempana, venäläiset ehkä eivät tienneet kunnolla niiden asemia eivätkä arvanneet ruveta niitä häiritsemään ajoissa. moukaroitu suomalaisten etulinja kykeni silti pysäyttämään venäläisten heikon hyökkäyksen. Suomalaiset ovat unohtaneet mainita omista menetyksistä suuren torjuntavoiton huumassa.
että määrä korvaa laadun. Haluttiin ja kyettiin ainoastaan "hehtaariammuntaan". Suomalaiset pystyivät suunnatulla/ keskitetyllä tulella monin verroin suurempaan tulen tiheyteen/ vaikutukseen, kuin itänaapuri huolimatta määrällisestä ylivoimastaan. Meidän kaltaisen pienen valtion ainoa mahdollisuus on korvata määrä laadulla.
vielä 1944,mutta nykyään suomen puolustus perustuu mies määrään,ei laatuun ja tekniseen ylivoimaan.
nykyisin laadusta on tingitty määrän kustannuksella. Venäläinen tykistö käytti taistelun ratkaisupäivinä vähemmän kranaatteja. Syynä oli pa. tykistön viestilinjojen katkeaminen. Suomalaiset käyttivät tykistöä pääaseena. Etulinja oli miehitety harvalla ryhmityksellä. Vihollisen tappioista yli 80% aiheuti tykistö.
Karjalaiset suojeluskuntapojat olivat peitelleet ne sammalilla salaa.
Puna-armeija ampui tiheässä ryhmityksessä aina ja kaikilla aseilla. Paraateissa nähtyjä telatykkejäkin on ollut 203 mm. Englantilaisten sotilastarkkailijoitten mukaan tykkejä on ollut n. 50 m välein tuliasemana koko Kannas. Valmistelussa he ilmeisesti ampuivat yhtämittaa, niin kauan kuin putket kestivät IL-2:sta ohjattua tulta.
http://www.theeasternfront.co.uk/Graphics/152mmm1937.jpg
Ei niillä venäläisillä ollut putkista pulaa suurhyökkäyskesänä myöskään Tali-Ihantalassa. Tykistötulen käytössä oli suuri ero venäläisten ja suomalaisten välillä. Suomalaisten taktinen osaaminen korvasi moninverroin sen alivoiman, mikä suomalaisella tykistöllä oli suhteessa venäläiseen tykistöön.
Venäläiset käyttivät tykistötultaan rintaman syvyyssuunnssa tapahtuvana kaistaletulena eli sama putki roilotti menemään systemaattisesti eestaas sahaten. Suomalaisilla oli sen sijaan kyky koota Ihantalassa jopa 21 patteriston tuli yhteen ainoaan kohteeseen. Voi vain kuvitella, mikä tuhovaikutus tällaisella tulenkäytöllä on ollut.
Lisäksi suhteessa suurhyökkäyksen alkuun oli suomalaisten puolustus järjestäytynyttä ja eri aselajien välinen yhteistoiminta todella tehokasta ja saumatonta. Tällä oli myös suuri merkitys siihen, että puolustustaistelu onnistui Tali-Ihantalassa. Iso osa venäläisten hyökkäysvoimasta ja -materiaalista saatiin tuhottua jo ennen kuin ne olivat ehtineet edes mukaan rintamataisteluihin.
"Missä venäläisten tykistö oli? Tali-Ihantala 25.1.2008 klo 17.54"
Jospa Stavka oli vienyt Leningradin rintaman tykistöpäällikkö Govoroffilta ne isommat tykit Valko-Venäjälle?
Siellä tuhottiin 670.000 saksalaista kesä- heinäkuussa 1944... raskaan tykistömoukaroinin jälkeen rintama oli murtunut neljässä päivässä.
"670 000 german soldiers were killed in operation Bagration during summer ...After heavy artillery hammering they made totall breakthroug in the 4th day. ...
Toisaalta olihan niitä tykkejä ollut samaan aikaan kesäkuussa 1944 vapauttamassa Ukrainaakin fasistimiehityksestä.
http://www.germanwarmachine.com/campaigns/images/1944/263.htm
Aikasemmin tosiaan suomalaisten asemat oli ammuttu tuusannuuskaksi massiivisilla keskityksillä ja lisäksi ilmavoimien rynnäköinnillä kun koneita oli taivas mustanaan. Näin siis silloin kun oltiin häviöllä.
Yllättäen, sitten kun voitolle päästiin muutama viikko myöhemmin ei noista lentokoneista tai tykistöstä näkynyt enää jälkeäkään.
Ettei nyt vaan ole sillälailla, että Suomi sai "kaikkien aikojen voiton hirvittävää ylivoimaa vastaan" sellaisesta vastustajasta, jolla ei ollut käytössään edes tasavertaista kaukovaikutteista aseistusta? Muutenhan tuota huttua on vaikea alkaa järjellä selittämään.
Myytit murtuu, niitä kestämään en saa...
löivät käsiään yhteen, niin valkobandiittien haupitsit ajoivat karkuun ja päälahtari oli kiukuissaan, kun viinakauppa oli tyhjennetty katuojaan. Olin katsomassa Viipurissa ko hyö läksiit. Sin jäi rammarkii pöyäll soimaa.