Nyt näitte kuinka paljon siitä suolasta on apua. Jos teitä ei olisi suolattu lumi ei olisi sulanut, vaan tamppaantunut polanteeksi. Polanne muodostuu yleensä hyvin epä tasaiseksi pinnaksi eli tiet olisivat olleet kuoppaisia kuin pottupellot. Polanteella on vielä semmoinen ominaisuus että se kiillottuu(liukastuu) mitä enemmän autoja kulkee.
Talvimyrsky pääkaupungissa
RahtAri86
41099
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ne ymmärrä eikä näe.
Suurin osa ei tiedä, koska on suolattu ja koska ei. Kun aamulla on kuiva ja pitävä tie, valittaja ovat tyytyväisiä, "kun ei ole suolattu". Ja kun sataa vettä joka nousee sitten tuulilasiin, valittajat kiroavat suolaajat. Lumisateella ne kiroavat suolaajat, mutta eivät arvaa, millaiseksi liukuradaksi tie menisi, jollei pohjalla olisi suolaa.
Täällä kainuussa käytetään hyvin vähän suolaa teille. Täällä todella näkee minkalaiseen kuntoon tiet menee lumimyräkän jälkeen. Teillä on pahimmillaan 10cm polannetta. Sitten se vasta mukava on kun tulee lauha keli ja polanne alkaa pettämään. Tosin täällä on paljon vähemmän liikennettä kuin etelässä.
tiehöylät eli karhut on tapettu sukupuuttoon tänä kilpailutuksen ankarana aikana jo yks höylä per maakunta tehokkaasti käytettynä tekis ns nannaa mutta kun ei niin ei
Hyvin kulkee liikenne pääkaduillakin ilman suolaa. Polannetta on, uria ja epätasaistakin. Ei kuitenkaan erityisen liukasta. Liikennemäärä 25000 ettei senkään puutteesta tarvitse vihjailla.
Valtatiet onkin sitten suolattu ja siellä parin kilometrin ajo jo kylvetti paskaliemessä. Kiitokset Konginkankaan sankareille, joiden ansiosta suolausta lisättiin. Ei olisi kaivattu.