jehovalaiset viimeinkin Raamatun vastaisesta harhaunestanne.
- 144.000 = väärä tulkinta
- Jeesuksen asema = väärä tulkinta
- maailmanlopun ajankohta ennustettu "varmana tietona" monta kertaa metsään
- Raamatun tilalle tehty oma kirja tukemaan omaa harhaoppia
- jne.
Edelleen voisitte lopettaa harjoittamanne henkisen väkivallan, jota kohdistatte liikkeestä eronneisiin jäseniin.
Raamattu ei opeta sellaista JULMUUTTA. Ilmeisesti teidän itsenne tekemä ohjekirja opettaa sitä.
HERÄTKÄÄ!!
- 144.000 = väärä tulkinta
- Jeesuksen asema = väärä tulkinta
- maailmanlopun ajankohta ennustettu "varmana tietona" monta kertaa metsään
- Raamatun tilalle tehty oma kirja tukemaan omaa harhaoppia
- jne.
Edelleen voisitte lopettaa harjoittamanne henkisen väkivallan, jota kohdistatte liikkeestä eronneisiin jäseniin.
Raamattu ei opeta sellaista JULMUUTTA. Ilmeisesti teidän itsenne tekemä ohjekirja opettaa sitä.
HERÄTKÄÄ!!
Vastaukset 28
Vanhimmat
Olen samaa mieltä.
Vartiotorni lehti on kuvitettu kauniisti ja näin manipuloidaan ihmisiä "herkistymään kauneuden edessä" ja samalla puhutaan potaskaa. Todella käy sääliksi vääräoppisia jehovalaisia!
Tuntuu kuin jehovat olisivat vajoamassa suohon harhauskomuksineen ja tekisi mieli vetäistä takin helmasta heidät ylös, mutta en voi.
Sitten kun jehovat ovat menneet manan majoille, on jo myöhäistä. Paha sai omansa. Sielunvihollinen
hykertelee. Samalla jehovan harhaopeista on saanut kärsiä omat sukulaiset. Parempi erota jehovasta, kuin mennä suoraa päätä helvettiin.
herää kuitenkaan. Aivopesu tepsii ja murtaa sukulaisuuden yms. normaalien ihmisten siteet.
ihmiset saadaan osoittamaan tuollaista henkistä väkivaltaa ja julmuutta omia sukulaisiaan kohtaan.
onpas kivasti asennettu tuo laskuri tämän viestin kohdalla ..puolessa tunnissa lukijamäärä lisääntynyt kolmellasadalla..*wow*..
teokraattisen sodankäynnin.
nyt on viesti -muka- luettu lyhyessä ajassa 900 kertaa..tämä on sitä teokraattista sorankäyntivä, sano.
teokraattiselta sodankäynniltä.
kiihtyy.
= traaginen ihmiskohtalo.
><
Jos joku harjoittaa henkistä väkivaltaa, niin "uhri" voi oikeuden kautta hakea lähestymis kieltoa henkisen väkivallan harjoittajalle.
Tämä on yhteiskunnassa osoittautunut erittäin tomivaksi keinoksi, toimiskohan se tässäkin tapauksessa?
En itse ole kylläkään koskaan törmmänyt siihen, että erotettua kohtaan olisi kukaan harjoittanut henkistä väkivaltaa. Se teokraattinen sodankäynti jotka jotkut erotetut väittävät Jehovan todistajien käyvän erottettuja vastaan, osoittautui valheeeksi kun laitoin Googlen hakusanaksi Jehovan todistajat ja katsoin löyteneiltä sivuilta, kuka sotii ja ketä vastaan. En löytänyt Todistajien puolelta erotettuja kohtaan mitään henkiseen väkivaltaan viittaavaa, mutta kyllä erotettujen sivuja, (joista oli tullut vastustajia) heidän sivuilta metri tolkulla pelkkää parjaavaa tekstiä todistajia vastaan, jotka täyttää hyvinkin henkisen väkivallan mitat..Tämän voi kuka tahansa tarkistaa..
eikös se ole jonkun sortin henkistä väkivaltaa, jos katkaistaan kaikki siteet esim. lapsiin tai vanhempiin ym.sukulasiin. Ajattelepa lasta tai nuorta joka aikoo jäädäpois uskonnosta,niin vanhemmat ovat katkaisseet kanssakäymisensä tällaisen nuoren kanssa.Kyllä nuori vanhempiaan tarvitsee varmasti elämässä tukemassa. Olen itse tämän kokenut. Samoin kuin erottamis prosessissa, kyllä käytetään kaikkia mahdollisia keinoja nujertaa toinen, pitäis alistua kuuntelemaan oma " tuomionsa " srk:nan edessä,pitäis käydä keskustelemassa srk:nan " vanhempien " käännytyspuheita ja ainakin itselläni vedottiin heti, että mieti mitä teet vanhempiasi kohtaan. Isät erotetaan srk:nan "vanhimpien" virasta jne. jne....
"En itse ole kylläkään koskaan törmmänyt siihen, että erotettua kohtaan olisi kukaan harjoittanut henkistä väkivaltaa."
että sinä et ole koskaan törmännyt jehovalaisten harjoittamaan henkiseen väkivaltaan ja julmuuteen liikkeestä eronneita kohtaan.
Tuossa nimimerkki "kokenut" kertoo, miten asia menee. Siitä ovat puhuneet TV, lehdistö, eronneet itse jne.
Liikkeeseen jääneet jehovalaiset ovat hylänneet täysin OMAN LÄHIOMAISENSA, jos tämä on eronnut. Isä ei tunnusta lastaan, äiti joka on aikanaan imettänyt lastaan, ei tunnusta häntä enää omakseen. Eronneet ovat kuin ilmaa.
Mikä muu on henkistä väkivaltaa, ellei tämä.
Ymmärrän tosin täysin sinun kantasi, koska olet "täysin oppinut jehovalainen". Sinä hallitset viimeistä piirtoa myöten teokraattisen sodankäynnin eli
VALEHTELUN!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000000836896
Etkö ole kuullut
että JT:t vihaavat lähimmäisiään salassa. He ovat susia lammasten vaatteissa, jotka tulevat väärennetyn evankeliumin kanssa ja kietovat valheiden seitteihin jokaisen jonka saavat.
He eivät julkisesti tunnusta hyökkäävänsä kenekään kimpuunn vaan repivät uhrinsa sisältäpäin; Poloisten sieluun on vuosien varrella kudottu valheilla ja osatotuuksilla sellainen kahleiden verkko, että siitä irrottautuminen repii sydämen rikki.
Vuodesta toiseen he ovat väittäneet omaavansa todellisen tiedon ja Jumalan tuntemisen. Kerta toisensa jälkeen heidän valheensa osoitetan kestämättömäksi Raamatun sanalla. Tämä susien lauma ei kuitenkaan käänny tieltänsä, vaan ylpeänä esittää seuraavan muutellun evankeliuminsa sanoen "Valon" lisääntyneen.
Onko heidän isänsä itse Lucifer, "valontuoja", joka jo paratiisissa toi ihmiselle uuden käsityksen ja näkemyksen Jumalan sanasta?
>>Jos joku harjoittaa henkistä väkivaltaa, niin "uhri" voi oikeuden kautta hakea lähestymis kieltoa henkisen väkivallan harjoittajalle.
SUSIA lammasten vaatteissa.
Voi sinua raukkaa. VT-propaganda on purrut sinuun hyvin.
JT:t eivät harjoita väkivaltaa ketään kohtaan ja maailmanlopun ajankohtaa ei ole ennustettu.Harmi että todistajista valehdellaan näin
nosti tämän avauksen Viikon suosituimmat -listalle.
Kyllä jehovat osaa!
En halua arvioida kenenkään uskoa, mutta siintä olen varma että ainoastaan Raamattu on kirjoista totta ja siintä löytyy apu myös tämän päivän ongelmiin.Onhan sekin kyllä että myös tänä päivänä raamatussa kerrotut ihmeet toteutuvat ihmisten kohdalla.Eikä mistään muualta saa samanlaista apua kuin Jeesukselta kun vain pyytää sitä vilpittömällä sydämmellä ja valmiina suostumaan Herran tahtoon.
mun mielipide on raamatusta on se että se on kirjotettu samalla tavalla kuin minkä tahansa aikakaus lehden horoskoopit.. eli kun lukee rivien välistä mieli voi muokata sen omaan elämään sopivaksi ja sit tulee näitä ahaaa elämyksiä ja luullaan että jes tää on mun juttu ja taas on yks ihminen jakamassa perjantai iltana juopuneille nuorille kahvia
ps. anteeksi kirjoitus virheeni
kirjoitusvirheet.
Sisältö oli TÄYTTÄ POTASKAA.
Sisältö oli täyttä kultaa. Mikäs yberhihhuli sinä olet? :)
Puhut IHAN SEKAVIA noin yöaikaan.
Ei rakas ystävä!Jos olet lukenut raamattua niin huomaat sieltä paljon asioita jotka voi soveltaa myös tämän päivän elämään ja tapoihin.Ennenkaikkea olen sitä mieltä että se mitä siinä kerrotaan Jeesuksesta on meille jokaiselle opiksi.Jeesus pitää meidät kaikki samanarvoisina ihmisinä ja rakastaa meitä jokaista. On totta että sitä helposti soveltaa omiin haluihin ja tuntoihin sopivaksi,mutta jos haluaa todella tietää totuuden niin kyllä Herra senkin antaa.Toivon sinulle kaikkea hyvää ja Jeesuksen siunaamaa päivää Herra olkoon kanssasi.
Jehovat sun muut kaikki väärässä yrittää tyrkyttää uskontoaan vessapaperin muodossa ovelta ihan sairasta porukkaa.
yleensä vastaan topiceihin vähintään sivun mittaisesti, jotta perustelut tulevat varmasti esiin. Nyt en voi muuta sanoa, kuiten että tämä uskonto kuuluu samaan sarjaan "ei niin varteenotettavien kanssa". Paljon puheita, vähän tekoja. Toimintamalli pyörii käytännössä periaattella: "lappu käteen ja voitto kotiin". Ainiin voitosta ei saa iloita, koska kaikki kunnia kuuluu Jumalalle. Tämän jälkeen alkaa taas armoton motivointi ja psyykkaaminen (lue: aivopesu) siitä, kuinka tärkeää on toimia näiden herrojen ohjeiden mukaan (lue: elää paskasti).
Nautinnot, huvitukset, lahjat ynnä muut ovat luonnollisesti kiellettyjä. Puhumattakaan kahvista ja teestä. Taivaspaikat ovat numeroina kuluneet umpeen aikoja sitten, nyt motivoidaan mahdollisuudesta "maanpäälliseen paratiisiin".
~ sami
Näin sanoi Jeesus aikanaan, ja miten totta se onkaan! surullista miten tällaisia valheita levitellään joita olen täältä löytänyt, mutta valitettavasti nekin kuuluvat tämän ajan tunnusmerkkeihin. Ne jotka ovat tutustuneet Raamattuun, tietävät sen. He tietävät myös, että Jeesus on kehoittanut seuraajiaan kertomaan hyvää uutista talosta taloon, aivan kuten hän itse teki. Vaikkei se aina tekisikään ihmisiä iloisiksi. Monet ovat Raamattuun tutustumisen kautta löytäneet elämälleen todellesen tarkoituksen, mielenrauhan. Luulisi ihmisten olevan iloisia, että sellainen on mahdollista tänä aikana. Henkilö, joka kritisoi Jehovan TODISTAJIEN oppeja; et maininnut mitään perusteluja miksi ne ovat mielestäsi väärin... mistä lie tämäkin johtuu. Ja miksiköhän JT eivät saisi juoda kahvia / teetä... Kyllä minä juon kumpaakin, enkä ole kuullut yhtäkään syytä miksen saisi juoda. Ihme väitteitä..
Herätkää, vartiotorni kaatuu!