Suomalaista urheilukansaa kohahdutti männäviikolla uutinen naishiihtäjän dopingkärystä. Meillä lähipiirissä heitettiin sen mc-sprintin cup-voiton jälkeen kevyttä huulta siitä, että koskahan käry käy. Ja tulihan se sieltä. Pyytämättä ja yllättäin, kuten entinen faksi...
Naisurheilun pahin painajainen on realisoitumassa, lajiliiton talous on pian kuralla ja talvilajien mainetta hierotaan puhtaaksi lähivuodet.
Naisurheilun painajainen?
12
829
Vastaukset
- Mirja17
Miehet pakottivat Kaisan käyttämään dopingia. Kyse on naisvihasta yhteiskunnassamme. Kaisa on uhri, syytön.
Tämä case on kuin toisinto Val di Fiemmessä käyneestä kärystä. "Uhri" pakenee, media kuvaa tyhjää taloa, jossa on pimennetyt ikkunat, eikä tunnetun taustavoiman autoa totuttuun tapaan pihassa. Edellisen käryn jälkeen pakoilija toisti tuota "väärä positiivinen" -mantraa kunnes rapsahti kahden vuoden kilpailukielto.
Naisvihaa...??? Minusta tämä urheilija ei vaikuta ollenkaan tahdottomalta marionetilta, vaan päämäärätietoiselta ja vahvalta henkilöltä, jota ei varmasti ole väkisin piikitetty.
Toivon olevani väärässä, ehkä se B-näyte on sittenkin puhdas, vaikka antidoping-guru eilen telkussa sitä vahvasti epäili.
- yksinkertainen
samaan aikaan käytti Varis dopingia kun Karalahti ihmi sisuksiina huumeita. Ja taisi siellä Lahdessa joku muukin kuin naisurheilija kärähtää dopingista....
- Raipe
Käsittääkseni Karalahti on istunut tiiviisti
telkien takana useamman viikon, en tiedä tutkintavankeudessa oleville tarjottavan mömmöjä, ei ole omaa kokemusta.
Muista dopingkäryistä ei Variksen lisäksi ole uutisoitu. - yksinkertainen
Raipe kirjoitti:
Käsittääkseni Karalahti on istunut tiiviisti
telkien takana useamman viikon, en tiedä tutkintavankeudessa oleville tarjottavan mömmöjä, ei ole omaa kokemusta.
Muista dopingkäryistä ei Variksen lisäksi ole uutisoitu.Minä hölmö kun luulin että karalahti on telkien takana siksi että on mömmöjä vetänyt ja niiden kanssa pelannut. Mutta hän onkin siellä siksi, että ei käyttäisi?
- Raipe
yksinkertainen kirjoitti:
Minä hölmö kun luulin että karalahti on telkien takana siksi että on mömmöjä vetänyt ja niiden kanssa pelannut. Mutta hän onkin siellä siksi, että ei käyttäisi?
Annetaan oikeuslaitoksen päättää, tuleeko kuuden vuoden kakku, vai selviääkö vähemmällä.
Ilmaisusi "samaan aikaan kun..." viittasi tiettyyn suuntaan, johon otin kantaa. - yksinkertainen
Raipe kirjoitti:
Annetaan oikeuslaitoksen päättää, tuleeko kuuden vuoden kakku, vai selviääkö vähemmällä.
Ilmaisusi "samaan aikaan kun..." viittasi tiettyyn suuntaan, johon otin kantaa.samaan aikaan kuin, samalla kuin - sanonnat ovat ajoittain käytetty kuvaamaan asiaa muutoinkin kuin ajallisesti. Mutta tällä palstalla pitää edelleen käyttää kuvia, rautalankaa, viittomakieltä, elekieltä ja ties mitä jotta oleellinen pointti kirjoituksesta tulee ymmärretyksi.
- se olisi
naisurheilun painajainen? Varmaan kyllä sen naisen painajainen. Onko miehen doping-käry miesurheilun painajainen?
En kyllä yhtään seuraa urheilua, jonninjoutavaa puuhaa.- sitten tapahtuu?
rtl kirjoitti:
Eiköhän se helvetti pääse irti tämän iltapäivän uutisten jälkeen.
Estetäänkö naisia urheilemasta?
sitten tapahtuu? kirjoitti:
Estetäänkö naisia urheilemasta?
Ainakin yksi nainen sai elinikäisen kilpailukiellon. Ja samalla jää urheiluhistoriaan kahdesti dopingista kärähtäneenä. Samalla lajiliitto menetti sponsorinsa, kyseinen (nais)urheilija menettää tukun fyrkkaa ja maineensa.
"Hyvä on hiihtäjän hiihdellä", varsinkin suomalaisten naisten jatkossa kansainvälisissä kisoissa. Uskottavauus on viety pitkäksi aikaa.- syytä siinä
rtl kirjoitti:
Ainakin yksi nainen sai elinikäisen kilpailukiellon. Ja samalla jää urheiluhistoriaan kahdesti dopingista kärähtäneenä. Samalla lajiliitto menetti sponsorinsa, kyseinen (nais)urheilija menettää tukun fyrkkaa ja maineensa.
"Hyvä on hiihtäjän hiihdellä", varsinkin suomalaisten naisten jatkossa kansainvälisissä kisoissa. Uskottavauus on viety pitkäksi aikaa.miksi urheilua ei kannata edes seurata.
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1152438Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12028Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188