Tipahti uusi pankkikortti postiluukusta. Luulin että nykyään siirrytään tähän sirulliseen korttiin. Tuossa kortissa oli vain magneettinauha.
Kortti on siis vain pankkikortti, ei esim. visa electron.
Kortti on siis vain pankkikortti, ei esim. visa electron.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meikäläisellä noinviikon vanha Visa-kortti, joka on sirukortti. On siinä kuitenkin takapuolella musta päästä päähän oleva noin sentin levyinen alue. Onko tuo sitten mgneettinauha, millä sen testaisi. Ehkä esim. nuo automaattibensa-asemat vaativat vielä magnettinauhan kortissa, vaikka siru siinä oiskin.
on juuri se magneettijuova. Ei tarvitse testata edes. Sen tietää kyllä testaamattakin.
Tuo kortti kuitenkin pistetään sinne siniselle siru-puolelle, joten siinä ei liene tuosta juovasta mitään hyötyä.
laittaa keltaiseen aukkoonkin. Magneettijuovasta ei siis otto. automaatilla ole välttämättä hyötyä jos sirukin on, mutta monissa kaupoissa se on välttämätön.
Olen törmännyt ainoastaan Alkossa ja Tietoasemalla sekä Clas Ohlsonilla siihen että tarvitaan magneettijuovan sijasta sirua, noissa kun ei voi edes magneettijuovaa käyttää. Monissa muissa kaupoissa käytetään edelleen vanhaa magneettijuovaa.
OP-Visa Debit -kortista löytyy siru, magneettinauha ja kohokirjaimin kirjoitetut numerot. Niinhän useimmista luottokorteistakin vielä löytyy.
Eli peräti kolme käyttötapaa: sirulukija, höyläys ja mankelointi.
Tosin mankelointi Suomessa loppui vuodenvaihteessa. Luottokunta ei enää muuta niitä kauppiaiden mankeloituja lappusia rahaksi. Mutta jossain ulkomailla pikkuliikkeessä saattaisi ehkä vielä saada kortin mankeloituakin.
Sampo kyllä aikoinaan kokeili sirullista pankkikorttiakin, mullekin tuli sellainen mutta palautin sen sitten koska siitä meni erillinen maksu (siruttomat kortit oli siihen aikaan ilmaisia). Tosin mä en muutenkaan sitä olisi tarvinnut koska mulla on pk-Visakin eli turhaa kahta pankkikorttia pitää.
Mutta sitä ihmettelen että miksi joku pankki vielä tarjoaa tavallistakin kansallista pankkikorttia kun ollaan siirtymässä kansainvälisiin, sirullisiin pankkikortteihin Visa Debiteihin ja Visa Electroneihin EU:n vaatimuksesta.
Luulin minäkin, että kansallisia pankkikortteja ei enää myönnetä, eikä niitä virallisesti valikoimissa olekaan, mutta olihan täällä juttua, että jossain pankissa (Sampo Pankki?) poikkeuksellisesti voidaan yhä myöntää.
Ja ilmeisesti vanhentuneen tilalle saattaa yhä automaattisesti uuden kortin saada riippuen pankista.
Mutta tämän vuoden aikana uusien kansallisten pankkikorttien myöntäminen varmaan loppuu ihan lopullisesti ja ehdottomasti, koska muistaakseni 2010 jälkeen niitä ei enää pitäisi olla käytössä.