Evankeliumi=ilosanoma.
Ilosanoma vie eteenpäin hyvää sanomaa ja se sanoma kertoo siitä, kuinka Jeesus on toteuttanut ennustuksen juutalaisten Messiaasta, sovittanut ristinkuolemallaan maailman synnit, ja ylösnoussut.
Ilosanoman tuojan askeleet kertovat: Jeesus on Vapahtaja, kuningasten Kuningas.
Ilosanoma vie eteenpäin hyvää sanomaa ja se sanoma kertoo siitä, kuinka Jeesus on toteuttanut ennustuksen juutalaisten Messiaasta, sovittanut ristinkuolemallaan maailman synnit, ja ylösnoussut.
Ilosanoman tuojan askeleet kertovat: Jeesus on Vapahtaja, kuningasten Kuningas.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kun sinullekin Totuuden Hengen saaneiden ja Kristuksen lähettämien
ihmisten askeleet ovat vain kirosanoman tuojan askeleita?
Siksi sinäkin täällä totuudesta luopuneena vain lirkuttelet
Antikristuksen ihania rakkaudenloruja ja unohdat täysin Jumalan vihan:
"Jumalan viha ilmestyy taivaasta ja kohdistuu kaikkeen jumalattomuuteen
ja vääryyteen, jota ihmiset tekevä pitäessään totuutta vääryyden vallassa."
käy jumalattomien yli.
Hän on laupias ja hyvä Jumala niille, jotka Jeesukseen toivonsa laittavat. Jeesuksen kautta on Sovinto Jumalan kanssa.
kertoo: Jeesuksen kautta saat Sovinnon ja anteeksiantamuksen.
ja sillä me kiroamme ihmisiä, Jumalan kaltaisiksi luotuja;
samasta suusta lähtee kiitos ja kirous. Näin ei saa olla, veljeni.
Uhkuuko lähde samasta silmästä makeaa ja karvasta vettä?
Eihän, veljeni, viikunapuu voi tuottaa öljymarjoja eikä viinipuu viikunoita? Eikä myöskään suolainen lähde voi antaa makeata vettä.
Jaakobin kirje 3:9-12
Efesolaiskirje:
5:6 Älköön kukaan pettäkö teitä tyhjillä puheilla, sillä semmoisten tähden kohtaa Jumalan viha tottelemattomuuden lapsia;
Room.
10:13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."
10:14 Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?
10:15 Ja kuinka kukaan voi julistaa, ellei ketään lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: "Kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka hyvää sanomaa julistavat!"
10:16 Mutta eivät kaikki ole olleet kuuliaisia evankeliumille. Sillä Esaias sanoo: "Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?"
10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Kummallista, miten Suni taas pahoitti mielensä ilosanomasta..
nyt, aina ja iankaikkisesti. Ja tänäkin päivänä, ilosanomaa tulee julistaa.
Syytä ei olisi kellään loukkaantua, sillä joka ilosanomasta loukkaantuu, loukkaantuu Jeesukseen. Ilosanoma on kertoa, Vapahtajasta, niille jotka eivät Häntä vielä tunne.
Naahum:
1:15 Katso, jo ovat vuorilla ilosanoman tuojan jalat, hänen, joka julistaa rauhaa: "Juhli, Juuda, juhliasi, maksa lupauksesi; sillä ei tule enää sinun kimppuusi turmiontuoja, hän on hävitetty kokonansa."