Raamatussa olisi kaksi sapattikäskyä,
UL:n ja VL:n.
Kuuluuko VL:n tai UL:n sapattikäskyyn sunnuntain demonisointi?
Missä Raamatun jakeessa Jeesus lepäsi opetuslastensa kanssa sapattina?
UL:n ja VL:n.
Kuuluuko VL:n tai UL:n sapattikäskyyn sunnuntain demonisointi?
Missä Raamatun jakeessa Jeesus lepäsi opetuslastensa kanssa sapattina?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Herran sapatti on aina ollut raamatullinen, viikon 7. päivä - myös UT:ssa.
Jeesus ja opetuslapset lepäsivät jokaisena sapattina eli pidättyivät silloin todellisesta ruumiillisesta työstä. Voit havaita myös Luuk. 4:16, kuin Jeesuksella oli suorastaan tapana mennä sapattisin synagoogaan (kirkkoon).
Jeesuksen ja opetuslasten sapatinlepo ei kuitenkaan välttämättä ollut mitään fyysistä lepoa vaan paljolti ns. aktiivista lepoa, johon usein liittyi ihmisten parantamista, saarnaamista yms. mikä oli alkuperäisen sapatin luonteen mukaista, jonka pyrkimys oli johtaa ihmiset iloon ja vapauteen kaikenlaisista taakoista.
Sekaannusta on aiheuttanut vain juutalaisten oppineiden käsitysten esiintuominen, joiden mukaan Jeesus näyttää rikkoneen sapattia, mutta todellisuudessa Jeesus vain pyrki tekemään tyhjäksi niitä ihmissäädöksiä, joita esim. sapatin pyhittämisen tueksi oli laadittu peräti 1521 kpl.
Tätä tarkoittavat myös Jeesuksen sanat "Jokainen istutus, jota minun taivaallinen Isäni ei ole istuttanut, on juurineen revittävä pois." Matt. 15:13.
Jos nyt pyritään nostamaan Herran sapatin sijaan jotain muuta viikonpäivää lepopäiväksi, niin jo sellainen pyrkimys on vastoin Jumalan tahtoa ja itse Raamattu siten demonisoi sellaisen pyrkimyksen. Ei ihmisten demonisoinnilla ole mitään pohjaa, ellei se löydy Raamatusta.
Lopuksi haluan siteerata erästä Raamatun kohtaa: on vain yksi Herra, yksi usko, yksi kaste ja yksi lepopäivä. Jos näin ei ole, ollaan harhassa väistämättä.