Nato kuuluu niihin harvinaisiin kansainvälisiin järjestöihin, joihin ei hyväksytä diktatuureja tai maita, jotka polkevat näyttävästi ihmisoikeuksia. Tällainen maa suljettaisiin myös nopeasti Naton päätöksenteosta ja sitä painostettaisiin palaamaan ruotuun.
Suomen on syytä liittyä kaikkiin sellaisiin demokraattisten valtioiden yhteisöihin, joiden toiminnalla on suoraa vaikutusta myös Suomen turvallisuudelle. Näin pääsemme myös itse vaikuttamaan asioihin, joita pakoon emme kuitenkaan pääse.
Suomen on syytä liittyä kaikkiin sellaisiin demokraattisten valtioiden yhteisöihin, joiden toiminnalla on suoraa vaikutusta myös Suomen turvallisuudelle. Näin pääsemme myös itse vaikuttamaan asioihin, joita pakoon emme kuitenkaan pääse.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suomen ulkopoliittiset päätökset olisivat sen jälkeen sidottuja Nato-maiden, erityisesti USA:n tahtoon. USA kiristää, uhkailee, lahjoo ja maanittelee Natossa maita sen politiikan taakse. Tämän ovat saaneet Baltit ja itä-euroopan maat kokea.
Esimerkiksi Espanjan (Nato-maa) turvallisuus heikkeni oleellisesti sen lähdettyä USA:n mukana Irakiin.
Madridin junaiskuissa kuoli yli 80 ihmistä ja satoja loukkaantui.
Tämän jälkeen Espanja vetäytyi Irakista.
Liittymällä Natoon tulemme terrorismin kohteeksi.
Esimerkiksi jokainen suomalainen reserviläinen on sen jälkeen periaatteessa terroristille vihollinen,
onhan hän Nato-maa armeijan sotilas.
Niin että miettikääs lomamatkojanne sen jälkeen uudestaan...
1. Teemme niinkuin islamistiterroristit vaativat, ihan viimeiseen maailmantappiin saakka.
2. Taistelemme heitä vastaan, mieluimmin demokraattisten maiden laajalla rintamalla, mieluimmin islamistien omalla maaperällä.
mitä mitä ääri-ismejä? Kaikki vaan taspuoliseti späleiksi.
Mistä lähtien OMAA MAATAAN puolustavia on kutsuttu TERRORISTEIKSI? Jos Afgaani ampuu USA:n sotilaan afganistanissa itsepuolustukseksi, niin ei kai hyvänen aika se ole TERRORISTI?
Sama Irakissa. Se maa on MIEHITETTY ja pommitettu KIVIKAUDELLE. Ihmiset taistelee pysyäkseen hengissä, siellä on alueita joyka on saastutettu uraaniammuksilla ASUINKELVOTTOMIKSI.
Nämä ihmiset kokevat OIKEUTETTUA VIHAA ja käyttävät KAIKKI mahdolliset keinot häätääkseen ÖLJYROSVOT ja SIVIILIEN POMMITTAJAT POIS MAASTAAN.
Siihen kuuluu osana terrorismi vieraalla maaperällä. Ja se on osoittautunut tehokkaaksi.
Jos SUOMI joutuisi miehitetyksi, toivoisin että meillä olisi samaa henkeä.
Yksin koko maailmaa vastaan.
Maailman mahtavinta armeijaa.
Ja ne pystyy antaa niille köniin.
Tahto voittaa teknologian.
Ja valheilla rakennetun ristiretken.
Vitut ristiretkestä,
siellä ollaan öljyn ja heroiinin takia.
Sun logiikkas on sairas.
Eipä ollut Usan kiristyksestä ja uhkailusta mitään faktoja. Espania on aina ollut terroristien taistelukenttä, ja vaalitaktiikkaa oli Espanian vetäytyminen Irakista. On se vaan kumma että useat maat luistavat maailman rauhan turvaamisesta, mutta ovat kyllä sitten käsiojossa Jenkeiltä apua pyytämässä kun paskat on housuissa, Suomi on siinä samassa taistolais punikkien johdolla. Liittymällä Natoon tuemme terrorismin vastaista taistelua. Terrorismin edessä ei voi perääntyä maksoi se mitä maksoi! Kuka voi perustella maailmaa terroristien johdolla? Kyllä tässä on Thaimaan matka aivan lähitulevaisuudessa mietin sitä jo kovin ja turvallisessa hengessä!
"Nato kuuluu niihin harvinaisiin kansainvälisiin järjestöihin, joihin ei hyväksytä diktatuureja tai maita, jotka polkevat näyttävästi ihmisoikeuksia. "
Ai?
Kuis Turkki siellä on?
Entä se maa joka pitää Guantanamon leiriä?
Hupsista...
...vähän fiksumpi diktaattori esim oli Kekkonen hah
...ihan demokraattisesti "nahkurinorsilla.... " voidaan käydä prosessit läpi ei auta EU istuimet tulevaisuudessa - sillä maailma on muuttunut ja muuttuu. Näin sanoo järki.
....ketkä jankuttaa ja onko jotain josta voisi vähän rapsauttaa....
...älysi saatana ammukset räjähtää vanhuuttaan, kas' ei älynnyt asiasta nostaa muusavuosi sitten tarpeeksi kovaa meteliä - en ukko tunne tämmöinenkin on jäänyt mieleen..... voi olla totta mutta törkeä laiminlyönti aikaisemmalta ajalta olisi ajoissa räjäytetty ammukset mutta kuin kiivaaseen tahtiin murskataan tankit ja mitä kaikkea oltaisiin myyty pilkkahinnalla siten pois jos on niin kelvottomia ostettu niitä ammuksia. Mitä tämä on? Tämä on viranomaisten tarkoitushaukuista ajoitettua teatteria. Juu menkää hakemaan vaan…..
Tuleva Presidentti ehdokas rkp, eikö hän jostain odottavista banaanin kuoroista Nato asiassa jutellut? …jossain Ruotsissa naureskellen vielä, että onnistunee oikeat ristikuulustelut…. nähtäväksi siten jääneen syökö hän ne?