Silloin aloitti Mannerheim "ruotsinkielisten" ja ruotsinmaalaisten upseeriensa avustamana teloittamaan Suomen työväkeä ja heidän lapsiaan.
Nyt Paavo Lipponen nuoleskelee noita sosiaalidemokraattienkin tappajia svenska nu:lla.
Hyi äklöttävää.
Nyt Paavo Lipponen nuoleskelee noita sosiaalidemokraattienkin tappajia svenska nu:lla.
Hyi äklöttävää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ryöstelyn.Palkinnot jaettiin myöhemmin.Tässä PUNAKAPINASSA oli sossut mukana.Sossu = saastainen maanpetturi,todellinen yhteiskunnan syöpä.
Mikä ihmeen ResKers se sinä olet? Eikö armeijan tehtävänä ole kansansa puolustaminen?
Ilmeisesti työntekijöiden oikeudet eivät sitten ole kansan puolustamista sinusta?
Nämä sossut saivat aikaan kaikki ne työelämän parannukset, joista sinäkin nautit. Nykyiset työajat, eläkkeet, palkalliset lomat, työsuojelun, terveydenhoidon, turvan irtisanomisia ja työttömyyttä vastaan, sairauslomat, päivähoitomahdollisuudet ja niin poispäin.
Samalla kun nautit näistä pikku eduista itsestäänselvyyksinä, katsot asiaksesi haukkua ne sinulle tuoneita taistelijoita. Hyvin menee sinullakin.
Se, että nämä nykyiset sossut ovat näköjään sitten kelkkansa totaalisesti kääntäneet, onkin eri juttu.
Kyseiseen aikaan kuolemantuomio oli yksi rangaistusmahdollisuus kapinasta ja maanpetoksesta. Yksikään punaisten riveihin liittynyt ei voinut olla sitä tietämättä tästä mahdollisesta seurauksesta. Tai sitten punaisten johtajat eivät tätä heille jostain syystä kertoneet. Punaiset aloittivat kapinan antamalla sodanjulistuksen "luokkavihollista" vastaan ja ne olisivat historiantutkimuksen mukaan aloittaneet Neuvosto-Venäjän avulla uudenkin sisällissodan, jos olisivat riittävissä miesmäärin päässeet pakenemaan sinne. Ja punaisten poltetunmaan taktiikka häviön jo näköpiirissä ollessa oli tappaa mahdollisimman monta porvaria itärajaa kohti rynnistäessään. Aika moni kadonneeksi julistettu tapettiin Neuvosto-Venäjän toimesta rajan takana, paljastaa viimeaikainen tutkimus. Utopiaahan se työläisen onnela vain olikin.
Neuvosto-Venäjälle diili oli edullinen: ne ryöstivät ensin Suomen kultavarannon Mikkelistä ja sitten yllyttivät punaiset kapinaan. Melkein onnistuivat punaisten avulla kaappaamaan Suomen osaksi Neuvostoliittoa. Onneksi eivät onnistuneet.
Kapinallisia ovat aina hävinneet.
Punaiset tekivät elämänsä möhläyksen aluksi, mutta oppivat heti ja lopettivat heti.
Valkoiset eivät oppineet. Punaiset teloittivat aluksi muutaman suurimman roiston, mutta valkoiset tappoivat 30 000, joista harva oli edes pieni roisto. Monet olivat vain pieniä tyttösiä jopa alle 13 vuotiaita. Hirvittävä vaara tosiaan silloiselle "ruotsinkieliselle" yläluokalle. Olisivat ehkä synnyttäneet kostajia.
Muistakaa, että valkoisten tynkäeduskunnassa oli noin 50 "ruotsinkielistä" ja jhtavista virkamiehistä yli 50 prosenttia oli silloin ruotsinkielisiä ja että Ruotsista tuli vapaaehtoisia upseereita ja muita takaisinvaltaajia iso lauma ja he olivat pahimpia työläisten tappajia. Käskijöinä kunnostautuivat.
Mannerheim (ruotsinkielinen) oli ylipäällikkönä ja hänen alaisinaan 95 % ylimmistä upseereista ja 75 % alemmista oli "ruotsinkielisiä" tai ruotsinmaalaisia.
Siinäkö syy Paavo Lipposen ruotsimielisyyteen, ja kielisyyteen?
Paavo taitaa rakastaa noiden siviilien tappajien jälkeläisiä.
Sääty-yhteiskunta on säätyläisiksi pyrkivien mielestä "jättekivajuttu".
Joku on täysi pöllö ja PAS kiainen.
Anteeksi lainaus.
Punaisilla oli kirjattuna ohjeena, että tappakaa vihollisia - myös siviilejä. Valkoisilla ei ollut. Tämä ei tietenkään millään muotoa puolusta niitä ihmisoikeusrikkomuksia, jota myös valkoisten puolelta tapahtui. Vankileirikuolemat ja kadonneet ovat vähän liioitellusti pistetty valkoisten piikkiin. Kiitos sisällissodan ja venäläisten ruokaa oli vain vähän jäljellä.
Tynkäeduskunta oli tynkä KOSKA SDP BOIKOTOI VAALEJA. Taisivat jo siihen aikaan valmistella bosheikki-kapinaa. Ei siinä sen ihmeellisempää selitystä tuolle jaolle tarvita - ruotsinkielisillä oli vielä paljon vaikutusvaltaa 50-luvulle asti.
Ja se "tynkäeduskunta" (vain 1 SDP:n edustaja) äänesti 199 porvariäänellä torpparilain. Eli SDP:llä ei ole sen lain säätämisessä mitään osaa.
Niin, ja YK perustettiin vasta 1945. Sen edeltäjä Kansainliitto perustettiin vasta 1919 ja Suomi liittyi jäseneksi 1920, kun Kansainliitto hyväksyi Ahvenanmaan osaksi Suomea. Jotta Suomen itsenäistymisen ajan maailmaa ymmärtäisi, pitäisi peilata senaikaisiin tapahtumiin Venäjällä ja Saksassa. Kuri oli rautainen niissäkin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yhdistyneet_kansakunnat
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kansainliitto#Kansainliitto_ja_Suomi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Weimarin_tasavalta
http://fi.wikipedia.org/wiki/Saksan_keisarikunta
" Äärimmilleen sosiaalidemokraattien välinen kahtiajako tuli 1919, kun spartakistit yrittivät vallankaappauksella sosialistista vallankumousta Saksassa, jonka tukahduttamistoimista oli parlamentaarisessa vastuussa Reichswehrstä vastaavana ministerinä sosiaalidemokraattinen Gustav Noske."
Saksankielinen Wiki kertoo asian vähän toisin, mutta sosialistit yrittivät vallankaappausta jo kesiarin aikana. Ja sosialismi oli kiellettyä jo keisarin aikaan, josta johtuen ne "naamioitiin" sosialististen puolueiden sijaan sosialidemoraattisiksi puolueiksi. Samasta historiallisesta syystä jähtuen SDP on sosiaalidemokraattinen puolue. Agenda ei toki muutttunut näillä SPD:llä tai SDP:llä mihinkään. Suomen nykyisellä poliittisella kartalla ne olisivat reilusti Vasemmistoliiton vasemmalla puolella.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Venäjän_keisarikunta
"Lokakuun vallankumouksessa Leninin bolševikkipuolueen hallitsemat neuvostot kaappasivat vallan Aleksandr Kerenskin väliaikaishallitukselta 25. lokakuuta 1917 (nykykalenterin mukaan 7. marraskuuta). Tätä seurasi verinen sisällissota."
Kansalaissota vuonna 1918 oli julmaa touhua puolin ja toisin.Vankeja ei otettu.
Mutta kansalaissodan loputtua ne todelliset julmuudet vasta alkoivatkin.Suomen työväestö lojui vankileireillä useita vuosia odottaen kuolemaansa.
Tosi paljon vankileirien väestä kuoli nälkään ja sairauksiin.
Nämä ns.valkoiset teloittivat työläisperheitä armotta.Ei kyselty mitään.Siinä meni lapset ja naiset aivan samanlailla kuin miehetkin.
Kirjailija Väinö Linnahan kirjoitti kansalaissodasta ja sen jälkimainingeista kirjassaan Täällä pohjantähden alla.