Moni ei tiedä biopolttoaineesta

että natsisaksa oli omavarainen polttoaineissa ja niistä lähes puolet oli bio-nesteitä ja loput kivihiilestä valmistettua!

TIESITKÖ?
186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Natsi-Saksassa oli ankara pula polttoaineista mm. Romanian öljylähteiden kapasiteetin ollessa täysin riittämätön, joten etenkin bensiiniä oli pakko tehdä synteettisesti sekä kivihiilestä tislaamalla karmein kustannuksin ja melkoisin ympäristötuhoin.

Suomessa laajasti käytössä olleita häkäpönttöautoja ei natsi-Saksassa juuri ollut, ei ainakaan lähellekään samassa mittakaavassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juoppo Marski kirjoitti:

että natsisaksa oli omavarainen polttoaineissa ja niistä lähes puolet oli bio-nesteitä ja loput kivihiilestä valmistettua!

TIESITKÖ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu