Viinin pinnalla valkoisia täpliä

KJO

Kyseessä Preston vadelmaviinipakkaus.

Viini oli ajankohdan mukaan käynyt valmiiksi, ja ominaispainokin oli kohdallaan, mutta viinin päällä oli valkoisia/harmaita täpliä, jotka saivat peljästymään. Onko kyse homeesta vai hiivasta? Laitoin viinin selkiytymään, mutta kannattaako moista ruveta maistelemaan saatika juomaan? Haju oli ainakin normaali (tosin olen kahdet viinit tehnyt ennen tätä).

Sokeria laitoin 5,5 kiloa 23 litraan, eikä epäpuhtauksia luulisi päässeen mukaan, sillä en ole avannut käymisastiaa kuin kaksi kertaa käymisen aikana (toinen siis kun laitoin viinin selkiytymään).

Lämpötila käymistilassa oli turhan alhainen tämän talven takia, jotain 18-20 astetta. Lisäksi viini oli ehkä liian kauan käymässä (noin kuukauden). Viime kerralla kun sai käytellä jotain 22 päivää, ja nyt ajattelin pistää varman päälle koko kuukauden. Teinkö virheen?

1

980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei vaikuttaisi pahalta

      Jos viinissäsi ei ole mitään pahaa hajua, en lähtisi heittämään sitä pois. Oletko jo lapponut kertaakaan? Oliko pakkauksessa bentoniittia, joka vie pohjaan "roskia"?
      Pinnalle voi nousta marjapussista tjm. ja viinihän kuohuessaankin tekee pinnalle erilaisia kerrostumia. Tee ohjeen mukaan, lapo vähintään kolme kertaa ja tutki sitten viiniäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe