SDP:n puheenjohtajaksi on ilmoittautunut Erkki Tuomioja ja varapuheenjohtajaksi Maria Guzenina-Richardson, sanoisimpa tätä kokoonpanoa jo erinomaisen hyväksi. Tulisi laatua SDP:n johtoon.
Tietysti näistä SDP:n kostajanaisista ei koskaan tiedä, mitä sählypeliä sitä lähdetään pelaamaan ja useinkin vaalien lähestyessä. Nämä kostajanaiset osaavat puukottaa kanssasisariaan selkään. Arja Alho tuli oikein kuuluisaksi tästä sählypelurin maineesta, hänen takiaan aina SDP sai lommoja kylkeensä.
Tietysti näistä SDP:n kostajanaisista ei koskaan tiedä, mitä sählypeliä sitä lähdetään pelaamaan ja useinkin vaalien lähestyessä. Nämä kostajanaiset osaavat puukottaa kanssasisariaan selkään. Arja Alho tuli oikein kuuluisaksi tästä sählypelurin maineesta, hänen takiaan aina SDP sai lommoja kylkeensä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Parasta sitten on anoa ulkojäsenyyttä RKP:ssä ennenkuin koko puolue lopetetaan. Wallin varmasti suostuu jos ei tarvitse antaa äänioikeutta.
Tuo johto aiheuttaisi heti parinsadan tuhannen äänen menetyksen.
Suomalaisessa puolueessa on oltava SUOMALAINEN johto.
Edes puolihurri ja -svenska nu Lipponen ei saa kelvata
..helevetissä alkako vetämään kieliriitoja tähän muutenkin vellovaan soppaan.
Eikös juuri sosiaalidemokratia ole kansaivälinen liike?
Ja muistakaa nyt hitossa että aikoinaan sen silloisen tärkeimmän instanssin, Sosialistisen Internationaalin, johtajan pallilla istui Kalevi Sorsa.
Missä Internationaali nykyisen luuraa, on minule usvan peitossa, mutta aikoinaan se oli tekijä jota kuunneltiin tarkasti. Ympäri maailmaa.
Toivottavasti joku arkeologi kaivaa, hyvänä hetkenään, tämänkin foorumeilta täysin kadonneen liikkeen luurangon esiin.
Guzenina-Richardsonin perusblondeilu, eihän nuo hommat tietysti mitään ruudinkeksimistä ole, mutta silti - ajattele nyt vähän ;) Kaksi tyhjäpäätä johtamassa tyhjäpäiden touhuja - No toisaalta, tyytyväisiltä vaikuttavat muutkin puolueet omiin tyhjäpäihinsä .... mutta ei helvetti sentään.
Ei varapuheenjohtajalla ole mitään hommia. Muistaakseni niitä valittiin useampiakin. Puheenjohtajan ja puoluesihteerinhommat ovat niitä, joista voi mainita. Televisiotoimittajille ne lienee tärkeitä niin ikäänkuin on päästy haastatettelemaan mukamas tärkeämpääkin tyyppiä.
vaarattomimpia ötököitä. Sitten voipi olla vaikka tuo blondikin. Onko tuo typy tehnyt joskus jotain työksi kutsuttavaa ???
Koska täällä nyt näin vähäväkistä porukkaa koolla niin käydääs hommat läpi:
1. Pykälät. Paikkallisyhdistykset ja seurat asettaa ehdokkaita (siis SDP-yhdistykset) vapaasti siten miltä nyt tuntuu. Eiks joo.
2. Taktinen pooli. Ehdokkailta vaaditaan tänä päivänä ennenkaikkea näyttävyyttä. Jos on blondi: hyvä, jos on pitkät sääret: hyvä, hyvä, hyvä. Jos on tv-kokemusta hyvä, hyvä, hyvä.
Ylipainoa ei saa olla.
Vaalit voitetaan telkussa, se kellä on parhaimman näköiset naiset lähtee muita paremmista asemista.
SDP-naisen prototyyppi on käyty upottamassa säästöpankinrantaan elikkä tölikan lahteen. yrityksistä huolimatta emme saanneet sorvattua sille pitempiä jalkoja. Onneksenne näitä vanhan proton kopioita on vielä paljon tunkemassa telkkuun.
Ja vielä kerran: Se ei enää ole miinus, jos ei ole ruma.
vaatimus noihinkin pippaloihin, pitäisi olla jotain .... ihan oikeasti edes jotain järkevää ajatusta otsaluun takana pyskimässä ulos. Tottahan tämä on kaiken kaikkiaan aika mullistava ajatus, alkaa nyt vaatimaan politikoilta jonkinlaista käsityskykyä ja toimitavalmiutta realistisessa maailmassa - siinä samassa jossa joutuvat muut kansalaisetkin elämään. Missikisoissa saa vähän humistakin, mutta ei helvetti sentään enää jatkossa politiikassa, jumalauta noiden tyhjäpäiden pitäisi pyörittää tätä narikkaa .... eikä tunnu oikein eväät riittävän.
Elähän hättäile, Elähän hättäile, kyllä se damareiden tuho onnistuu nykyporukallakin.
Heinäluoma PJiinä, Kustaffssonni Eduskuntaryhmän puheenjohtajana ja punaPia Viitanen varapuheenjohtajana. Filtti-Ranta sihteerinä meinas unehtua.
Voiko enään huononpaa johtotroikkaa puoluellemme valita?
Arja Alho on hyvä edustaja kun hän alistu Lipposen virheitten paikkaajaksi,muistakaa oikein
Paavon hallituksesa hän oli. Ei pysynyt suu kiinni euron kurssista. Maksoi semmottiset 2 mrd mk valuuttamarkkinoilla kun antoi pelivihjeen. Teki lopulta johtopäätöksen. Putosi myös eduskunnasta.
tietoa tai taitoa mistään muusta kuin politiikasta, eli paskanjauhamisesta.
Arja Alho on muistaakseni koulutukseltaan sairaanhoitaja. Siitä onko kyseistä työtä tehnyt, ei minulla ole tietoa. Tietääkseni Arja ei ainakaan blokeissaan tähän ammattitaustaansa kiinnitä huomiota.
Tyypillistä poliitikkoa ei ole olemassakaan, sen enempää kuin tyypillistä kaupankassaa, pankinjohtajaa tai autonkorjaajaakaan. Politiikka vie semmottiset puolet valveilla olosta elikkä lähinnä täytynee pitää kiinni omasta äänestäjäkunnasta.
Poliittiselle uralle ovat hyviä lähtökohtia urheilu sekä näyttämötaide ja tv. Jos nyt välttämättä jotain haluaa jotain opiskella niin kieliä, kansantalouden alkeet, joitakin kaupallisia aineita sekä tietysti historiaa (esim. kreikan kaupunkivaltioiden synty). Itseilmaisuun on kiinnitettevä huomiota kovasti. Ulkomailla pitää reissata. Jossakin nuorisojärjestössä on hyvä käväistä, mutta ei kannata kunnostautua muussa kuin vastakkaisen sukupuolen jahtaamisessa (liika radikaalisuus syö näet nosteen pappapuolueen sisällä). Olishan se hyvä kandin paprut saada vaikka filosofiasta, siihen menee kovalla päällä 3 vuotta, mutta oppii samalla jo kuolleiden suurhenkilöiden nimiä. Ja vielä kerran, oma äänestäjäkunta on se tärkein. Tommottiset pari tuhatta on saatava vähintään ekalla yrittämällä.
Mikä piru tämän Alho vihan hysteerisyydessä oikein on takana?
Pelkoko, että täti vielä joku päivä avaa sanallisen arkkunsa ja kaataa sangollisen sitä itseään Lipposen niskaan?
Arja Alho on nykyään koulutukseltaan valtiotieteen tohtori.
Tosiasia että johto kaipaa kunnon tuuletusta, on päivän selvää.
Mielenkiinnolla panee merkille, kuinka nykyjohto on jo tässä vaiheessa "mobilisoinnut" parhaat voimavarat köyttääkseen itsensä vaikka väkisin puheenjohtajan penkkiin.
Vai mitähän arvon keskustelijat pitävät Hesarin eilen julkaistusta blogista jonka mukaan minkään valtapuolueen johto ei kaipaa vaihtelua. Ja otsikon alla komeili, kenkenkäs muukaan, kuin Heinäluoman kuva.
Maan valtalehti pitää näköjään edelleen tiukasti kiinni kaikkivoivan "valtionhoitajan" roolistaan, mutta ajat muuttuvat. Tai ainakin pitäisi muuttua. Hesari boggailkoon aivan mitä lystää.
Jollei tarpeeksi muutoshaluja ilmassa näy, puoluekokouksesta tulee taas kerran vesitetty ja moneen kertaan nähty nykyjohdon laiskasti kukitettu "ohimarssi".
Toivottavasti jäsenet eivät enää tässä vaiheessa tyydy kabineteissa valmiiksi punottuihin pakettiratkaisuihin.
Jos näin tapahtuu, puolueen kannatus tullee jatkuvasti laskemaan kuin kissan häntä.
Täysin päivastoin kuin länsinaapurissa terhakkaasti rullaava veljespuolueen. Vai halutaanko tämä kehitys aivan tarkoituksella painaa villaisella?
Minä sanoisin että vanhoilla tukipylväillä, tosidemareilla, alkaa olla viimeiset hetkensä kääntää puolueen kurssia vanhoille ja koetuille linjoille - nykyaikaa unohtamatta.
Akkavaltakaan ei tässä tilanteessa olisi lainkaan haitaksi, pääasia että tarpeeksi rohkeita haastajia löytyy.
Ja taas lopuksi: Mitä Heli Paasio oikein loppujen lopuksi aikoo?
Paasio ei ala. Itse pitäisin parhaana Koskista. Näytöt on kilometrin muita paremmat, koulutusta löytyy, naamavärkki kunnossa, ei lihava, juuri sopivan ikäinen. Ei vaan kiinnosta häntäkään. Syytä ei tiedetä. Itse veikkaan, että se on niin rasittavaa jaanata puupäiden kanssa. Itse huomasin saman ja siirryin liike-elämään. Se on huomattivasti parempi kun puhekumppani ekaks laittaa fyrkan pöydälle. Arvostuskin kasvoi heti.
Eipä silti kyllä poliitikkojakin tarvitsee. SDP jäsenistöstä oli viimeksi yrittäjiä 15 %.
Koskinen, Johannes
Koskisessa puheenjohtajana ei todellakaan olisi mitään vikaa. Kaikki kertomasi fittaa yhteen.
Eikä demarin siirtyminen bisnekseen mikään kumma asia ole. Kokemusta siitä on itselläkin runsain mitoin, mutta havumetsien nykyinen jähmeä ja itsekeskeinen ilmapiiri ei järin innosta.
Johtunee kai siitä että vanhan bisnessuvun vesana sain nk. vanhakantaisen kotikoulun: Painotettiin jopa sitä että kunnon duunari on kullan arvoinen, josta on syytä pitää huolta - sillä tämä tuo aina täppiä tiskiin.
Monelta kundilta löytyisi loistavia päähänpistoja (piireissä hyviksi testattuja innovaatioita) mutta kokemuksen mukaan kaksi perusasiaa tyssää kättelyssä:
-Idean esillesaattaminen tökkii pahasti, aika paljon sujuvan kommunikoinnin puutteesta.
- Toiseksi, jos ja kun alustavaa kunnallista/valtiollista rahoitusta tarvitaan, rämmitään pahasti suossa. Ainakin valtiollisella puolella.
Keran, Finntran jne. lafkojen homekorvat ovat kyllä aina auliita raha-automaateeja joille kuille Nokioille jne. suurlafkoille. Systeemillä muodollinen anomus sisään ja egeläjä samantien tiskiin.
Taasen jos joku uusi, tuntematon ja persaukinen tyyppi uskaltaa ehdottaa tikkuvarmaa idistä näille heeboille, juttu siirtyy saman tien mappiin Ö.
Ei rahaa, kiinnostusta, markkinat epävarmalla pohjalla, ajoitus väärä - tai mahdollisesti jotain vieläkin fiksumpaa.
Kuitenkin ehdottomasti kielteistä.
Kiinnostus on siis nykyään aivan toisissa maisemissa. Mutta pitäähän sitä aina joku kaupallinen idea takataskussa olla. Varoiksi. Kuten onkin.
Pirunmoisella vaivalla rakennetusta kansäinvälisestä verkostosta kannattaa aina pitää huolta.
Demarit ja bisnes tiettyyn kokoon asti ovat aina lyönneet kättä päälle.
Mainitsemasi puupääjutun ymmärrän sinänsä helkutin hyvin.
Suomessa on vähän kiinnostavia puolueita. Kokoomuslaisilla ja demareilla on kuitenkin tämä kannattava yritystoiminta jotenkin sydämellä. Tämä tälläinen vasemmistoaatteellisuus ikäänkuin motivoi ajattelemaan myös loogisesti. Kun jollakin vaarattomalla alueella haluaa jaanata niin silloin voi keskustella vaikka noista perusteoksista. Kukaan tosiuskovainen ilmeisesti ei aivan 100 % usko joka ainoaan raamatun tavuun. Se on kun kuulemma ihmisen on kirjoittama. Samalla tavoin pitää osata tuota merxilaista teoriaa, joka on paljon tuottanut hyvää, esim arvonlisäveron.
Lähinnä harmittaa tuo kärsivällisyyden puute. Kaikki pitää saada heti ja ilman omaa panostusta mielellään. Kun turpiin tulee syytellään niitä, jotka nyt jotakin laittoivat peliin. Politiikkaan niinkuin liike-elämäänkin kuuluvat jatkuvat nousut ja laskut. Oman äänestäjäkunnan samoin kuin asiakaskunnan kartuttamiseen menee tuollaiset 2-5 vuotta, ennenkuin se kannattaa tai on 3 000 ääntä tasaisesti koossa henk. koht. Ja sen voi tyriä yhdessä päivässä ihan ite.
Poliitiikkoa näyttää saavan nokkia joka ainut. Liikemiestä on vaikeampi lähestyä kun asiakkaaksi ei pääse ilmaiseksi. Ja liikejohtajanakin on helpompaa. Lähinnä on kysymys siitä, että politiikan puolella on niin sietämätöntä. Teflon-Tony ei ole muilta ominaisuuksiltaan paras. Politiikka on eriytynyt kokonaan tuosta ihmisen petomaisesta luonteesta. Ärsytetään tahallaan. Se on kivaa, kun otetaan silleen, että se pirulainen vaikka lyö. En kannata väkivaltaa, mutta se on sellaista äärimmilleen vietyä kehokieltä. Stressi kummasti vähenee kun löytää semmoista alkukantaista, mitä ei voi käyttää politiikan puolella.
Onko SDP:n puheenjohtajuus jotenkin perimyksen mukaan tuleva asia, vai miksi aina tyrkytetään näitä perillisiä puheenjohtajaksi? Täytyisihän tähän tehtävään valitulla olla muitakin ansioita, kuin se, että sattuu olemaan entisen demarijohtajan penikoita. Eihän Pertti Paasionkaan johtajuus nyt kovin loistokastasta ollut, eihän hän hallituksesa ollessaankaan tehnyt sellaisia tekoja, joista olisi jäänyt historian kirjoihin valtiomiehenä Paavo Lipposen tapaan.
Tässä ajan puutteessa on sivuutettava kaikki teoriat, Raamatut, Kalle Marxit sun muut seikat -ja täytyy mennä itse asiaan.
Tää Teflon Tonyn esiin heittäminen oli muuten hyvä veto.
Siinä ääriesimerkki jätkästä, joka labour leima kirkkaassa otsassaan hinasi itsensä Downing 10:n isännäksi, koska äännetäjät tosissaan uskoivat Teflonin paskapuheita uudesta ja paremmasta Britanniasta.
Rauta-Maggien, kaiken raunioiksi ja rempalleen jättämän kauden jälkeen.
Tämä oli Teflonin pääsanoma, vaikka Toryt olivat jo ymmärtäneet potkaista Ämmän sivuun, ja PM:n pallilla istui osapuilleen saamaton mies.
Mutta mitä tapahtui?
Teflon pinkaisi ensi toimikseen lounaalle ym. Inho-Ämmän kanssa, saamaan neuvoja! Jo siinä vaiheessa minä sain tästä jätkästä tarpeekseni.
Enkä turhaan.
Bushin uskollisena sylipuudelina vuosikausia kestänyt liehakointi sai muutkin Euroopan johtajat, kundista riippuen - naurun tai raivon partaalle. Tuskin sentään itkun, sillä kuka kunnon valtiomies viitsisi mokoman "pojun" perään kyyneltäkään uhrata.
Mielestäni huomattavaan asemaan itsensä hilanneen poliitikon pitäisi asettautua vähän kaiken menon yläpuolelle. Tarkoittaa myös hurjaa bisnesmaailmaa.
Totta hitossa mukanaan voi pitkin maailmaa raahata kaiken sortin matkansa maksaneita bisneskundeja, ja antaa heppujen/gimmojen tiettyyn pisteeseen jopa ratsastaa imagollaan, mutta tämä raja ei enää ole veteen piirretty viiva.
Pelissäntöjen on oltava selkeät.
Politiikko/valtiomies edustaa kansansa etuja, ja bisnesheebot voivat siinä sivussa painiskella omien tavoitteidensa kanssa. Piste.
Nykypoliitikot ovat liian samankaltaisia summamutikassa globaaleihin talouskiemuroihin itsensä täysin sotkeneiden bisneskundien kanssa.
Kaikki - tai ei mitään, ja helvetin lyhyessä ajassa.
Ja jos metsään menee, kaikilta löytyy joku osoite jota sumeilematta syytetään sattuneesta.
Minähän olen tehnyt vain työni! Voihan v:ttu!
Tässä mielessä vertailusi vanhan tyylin poliitikon pitkäjännitteiseen työhön/kunnon bisneksen samankaltaisiin lainalaisuuksiin osui nappiin.
Kai se sitten olisi parempi ruveta vääntämään bisnestä, mutta meikämanne alkaa olla laiska.
Demarijohdon nykyliikkeet ovat täysin samaa, Teflonmaista sorttia. Ensin sitä, sitten tota ja jos kolmaskaan ei kelpaa tehdään sitten vaikka hatusta nykäisty välikysymys, joka tietenkin tyritään ja sitten homma onkin selvä. Hetkeksi unohdetaan koko juttu ja myöhemmin kaikki alkaa samaa rataa alusta.
Tässäkö sitä nykyaikaista pitkän linjan politiikkaa?
Puolueen, sen tukijoukkojen - ja loppujen lopuksi koko kansan etujen ajamista?
Ja paskat. Maassa on paha pula näkijöistä - ja tekijöistä.
Satuipahan nyt vilkaisemaan tämänkin sanoman ja taisin vahingossa painaa vastaa tähän viestiin nappulaa.
Eipä juuri ollut sen arvoista.
"Ei se Paasion johtajuus niin loistokasta ollut?"
Eipä kai ehtinyt olla, koska hyvä kaveri savustettiin muistaakseni Ulpu Iivarin tarmokkaan masinoinnin seurauksena "imagosyistä" puhennjohtajan pallilta pihalle.
Tää oli sitä nykyajan alkua, jota Iivarin täti nykyunholassaan taitaa vieläkin syvästi katua - ja syystä.
Jos Paasiolla nyt sattuivat sukat olemaan eri väriä, puheessa lievää änkytystä - entäs sitten?
Ulkoministerinä ollessaan toimi kuin mies. Ensimmäinen kaveri joka YK- Suomi taistelujoukkutta pohjustaessaan sanoi medialle päin naamaa "että entäs sitten, jos joku ruumis tulee" - ei sinne lälläröimään mennä.
Tämä "valtiomies" Lipponen nykäisi tieten tahtoen vanhalta kaveriltaan lopullisesti maton alta, kun esikoishallitukseensa valitsi määrätietoisen Paasion tilalle kaikkien ällistystykseksi Tarja Halosen.
"Valtiomiehen" pakka oli tätä myöten valmis. Kaikki olivat pelkkiä marionettejä Niinistöä lukuunottamatta, koska "valtiomies" ei tainnut tietää taloudesta hevon huituakaan.
Tässä sulle "Valtiomiestä".