Kysymyksiä ateisteille

Ateistit, pystyttekö te tuntemaan empatiaa toista ihmistä kohtaan? Onko teillä moraalia? Mistä saatte moraalikäsityksenne, jos ette usko Jumalaan ja Raamattuun, joka on Jumalan Sanaa? Miksi haukutte kristittyjä, vaikka he ovat saaneet maailmassa aikaan paljon hyvää?
11583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllä.

On.

Kasvatuksesta ja elämällä.

Harva ihminen on hyvä siksi, että on kristitty, vaan siksi, että on ihminen.

Äänestä
  • samoin voisin vastata noihin kysymyksiin
    viimmeseen vaan pieni lisäys
    et onks kristitytkään niin puhtaita ku sanovat olevansa??
    ja kuinka moni kristitty elää kirkon oppien mukaan?

    Äänestä

Jos moraalikäsitykset ammennetaan vuosituhansien takaa Lähi-Idän yhteiskuntaelämästä, jonka mukaan esim. omat lapset on kivitettävä kuoliaaksi tottelemattomuudesta, ja jonka ihanteena isä tappaa lapsensa pelkästään moraalisuutttaan ja empaattisuuttaan niin ehkä tämä on sen kaltaista moraalia ja empatiaa, jota ei asioita kyseenalaistava ihminen välttämättä halua elämänsä ohjenuoraksi.

Kannattaisi ehkä lukea jokin muukin kirja sen Raamatun lisäksi, niin tämä empaattisuuden käsite avautuisi sinulle uudella tavalla.

Äänestä

Kysymyksesi osoittavat todella suurta tietämättömyyttä ja ymmärryksen puutetta ihmisistä ja elämästä. Vastaan mielelläni näihin kysymyksiin.

Ensinnäkin empatia. Totta kai ateistit ovat empaattisia. Empatia on primitiivinen tunne, joka ei liity uskomuksiin mitenkään. Jotkut ovat jopa esittäneet että delfiinit ja jotkin kädelliset kykenisivät myös tuntemaan empatiaa. En tiedä onko niin, mutta sen tiedän että empatiaa tuntevat kaikki ihmiset joilla on terve nuppi.

Moraalia koskee sama asia: se syntyy ihmisyhteisössä, yhteisön eduksi, ei tarvita allahia tai jahvea jotta yhteisö voisi luoda moraalisäännöt. Moraali perustuu yleensä siihen että yhteisö menestyisi, ja sen jäsenillä olisi hyvä olla, ja jokainen "kantaan kortensa kekoon". Niin yksinkertaista se on.

Jotkut ateistit kritisoivat uskontoja (huom, kaikkia uskontoja, ei yksinomaan kristinuskoa) koska uskonnot luovat ongelmia suhteessa enemmän, kuin ne tekevät hyvää, ja lisäksi hyvän tekeminen on täysin mahdollista ilman uskonnon kulissejakin.

Äänestä
  • Nyky-yhteiskunnassa siitä moraalista voidaan olla montaa mieltä...

    Äänestä

1. On empatiaa, säälin kristittyjä jotka elävät koko elämänsä pelossa ja valheessa.

2. Japanilaiset eivät usko raamattuun eikä siellä silti jengi lahtaa toisaan pitkin katuja päivät pitkät.

3. Se mikä sinusta kuulostaa haukkumiselta on itseasiassa sivistämistä. Taikausko saattaa tuoda näennäistä ja hetkittäistä parannusta elämään, mutta kyllä pitemmän päälle varma tieto asioista on parempaa kuin niistä luuleminen.
Ateismi edistää tiedon etsintää, kun taas taikauskot jota myös kristinusko on, jarruttavat sitä.

Äänestä

Empatia on sisäsyntyistä, se ei puutu ihmiseltä. Ihminen voi tietoisesti olla epäempaattinen.

Vastaisitko puolestasi kysymykseen, jonka esitin tuolla alempana. Otsikko 'Alkoholismista' ja kuinka tämä 'Jumalan Sana' tulisi ymmärtää.

Äänestä

miten minun pitäisi suhtautua tähän "jumalaan" joka on ottanut minut taivaaseen ja viskannut lapseni ja isomummoni helvettiin kitumaan?

tarkoitan vain tässä nyt lähinnä sitä että, haluaisitko sinä viettää ikuisuuden "hyvän" jumalan kanssa, joka samalla ikuisuuden kiduttaa kaikkia rakkaimpiasi helvetissä?


siinä sinulle minun moraalia ja empatiaa.

tekis mieli vetää jumalaa turpaan. sekin on moraalia ja moraalisesti sen luulisi olevan oikein.

haukun vain jos minua haukutaan ja nykyinen halveksiva asenteeni johtuu suureksi osaksi tämän palstan lahkojeesuksista jotka pitävät kaikkia ateisteja saatanankätyreinä ym. eli parilla sanalla kritityt ovat yksiä vitun kusipäitä.

Äänestä

Vaikea kuule sanoa. Naapurin mummo tulee joka toinen sunnuntai kertomaan murheitaan. Minä kuuntelen niitä juttuja keittiön pöydän ääreessä. Minulle tilanne on hyvin pitkälti oppimistapahtuma. En minä tiedä, löytyykö minusta empatiaa, mutta eiks kuitenkin ole tärkeämpää, että mummo lähtee hymyssä suin pois, kuin se, että voinko kehuskella empatiankyvylläni?



O'ou. Taas sitä provoillaan. Et voi olla noin tyhmä. Tämä aihe on käsitelty varmaan kymmeniä kertoja viimeisen vuoden sisällä. Ja muuten raamattu ei ole minkään jumalan sanaa. Sehän on juutalaisten kansalliskronikka ja natsaa vähän huonosti meikäläisen suomalaisugrilaiseen taustaan.



Minä ainakaan en hauku koskaan siivoja ja hyväkäytöksisiä kristittyjä. Tuputtajia, elvistelijöitä ja sinun kaltaisia vedättäjiä kehotan menemään muualle, esim. sarvikuonon mustaan aukkoon. Niin toimin myös muiden häirikköihmisten suhteen, enkä näe mitään syytä suhtautua suopeammin kristittyjä häirikköjä kohtaan.

Äänestä

"Mistä saatte moraalikäsityksenne, jos ette usko Jumalaan ja Raamattuun, joka on Jumalan Sanaa?"

Noudatatko sinä ollenkaan tämän syntisen Suomen valtion perustuslakia, vaikka siinä ei esiinny kivitystuomioita avionrikkojille ja kuolemantuomioita homoille kuten ihailemassasi kaiken moraalin oppikirjassasi Raamatussa?

Äänestä

molempiin, ei siihen Jumalaa tarvita - lisäksi en hauku kristittyjä, ei ole tarvetta sellaiseen ; )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Benjaminos kirjoitti:

Ateistit, pystyttekö te tuntemaan empatiaa toista ihmistä kohtaan? Onko teillä moraalia? Mistä saatte moraalikäsityksenne, jos ette usko Jumalaan ja Raamattuun, joka on Jumalan Sanaa? Miksi haukutte kristittyjä, vaikka he ovat saaneet maailmassa aikaan paljon hyvää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu