Roomalaiskirje 8
Hengen luoma uusi elämä
1 Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä, jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa.* [Eräissä käsikirjoituksissa on lisäys: "ja jotka eivät vaella lihan vaan Hengen mukaan."] [2. Kor. 5:17]
2 Hengen laki, joka antaa elämän Kristuksen Jeesuksen yhteydessä, on näet vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista. [Room. 6:22; 1. Kor. 15:45; 2. Kor. 3:6]
Hengen luoma uusi elämä
1 Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä, jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa.* [Eräissä käsikirjoituksissa on lisäys: "ja jotka eivät vaella lihan vaan Hengen mukaan."] [2. Kor. 5:17]
2 Hengen laki, joka antaa elämän Kristuksen Jeesuksen yhteydessä, on näet vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista. [Room. 6:22; 1. Kor. 15:45; 2. Kor. 3:6]
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jumalan valtaistuimesta lähtevä uutta luova kristallivirta on vettä ja Henkeä.
Unohdit mainita, että luomisessa ja uudestiluomisessa tarvitaan Hengen lisäksi myös vettä (water). Luominen tapahtuu Ylhäältä eli Sanan voimasta vedestä ja Hengestä. On aina tapahtunut niin.
2. Piet. 3:5
"Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta"
Joh.3:5
5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
5 Jesus answered, Verily, verily, I say unto thee, Except a man be born of water and of the Spirit, he cannot enter into the kingdom of God.
Minulle ei ole auennut se virpi ja vesa-juttu
sieltä Jeremiaastako se oli, niin voisitko nyt
ystävällisesti selittää tarkoin, mistä on kyse.
Jes. 11:1
Mutta Iisain kannosta puhkeaa virpi, ja vesa versoo hänen juuristansa.
Jes. 53:2
Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.
Jes. 60:21
Sinun kansassasi ovat kaikki vanhurskaita, he saavat periä maan iankaikkisesti, he, minun istutukseni vesa, minun kätteni teko, minun kirkkauteni ilmoitukseksi.
Kanto = Herra
vesa = Jeesus Nasaretilainen/mies/Israelin kansa.
virpi = (Suomalainen nainen, tietää jo)siis nainen/Suomen kansa.
Nämä on ne 2 voideltua.
Nämä on ne 2 jotka seisovat kaiken maan Herran edessä.
Jos et ymmärrä vieläkään,
katso luontoa, jos on katkastu puu,(kanto jää) niin sen juuresta on puhennut uusi puu, se on vesa, ja sillä on myös omia juuria( siksi Jeesuksella on myös omia voimia että hän vie ihmisen sekä elämään että kuolemaan, voimia jotka ei ole "isästä"),
ja Jeesuksen kautta on kaikkien tultava Jumalan eteen, toiset ikuiseen elämään ja toiset ikuiseen kuolemaan.
Sitten se virpi, se puhkeaa suoraan kannon kyljestä ja sillä ei ole omia voimia vaan käyttää ainoastaan emäpuun voimaa,( eli virpi = (Suomalainen nainen, tietää jo)siis nainen/Suomi ja Suomen kansa, Morsius kansa)
Olet kai nähnyt koivu kasaa josta saattaa katkastusta rungosta nousta virpi tai vitsa.
Ja luonto tarvitsee myös mies sekä nais sukupuolia, joten vesa on miespuolinen puu ja virpi on naispuolinen puu.
Mutta on julistettava loppuun asti syntien anteeksisaamista, kunnes Jeesus tulee näkyvällä tavalla.
Tähän kuuluu myös;
>>>Jumalan ja Isän haltuun
virpi = (Suomalainen nainen, tietää jo)siis nainen/
Tämä avautuu Suomen kansalle, hitaasti mutta varmasti.
Tapahtuu jotain.