takavuosina paljon puhetta puuman siirrosta takaisin suomeen. onhan puumia ollut ennenkin suomessa joten se mikään tulokas olisi, metsästettiin vaan 1800 luvulla sukupuuttoon. nyt olisi aika palauttaa puuma luontoomme; ruokaa olis moninverroin enemmän, pelkästään metsäkauris ja valkohäntäpeuroja on kymmeniä tuhansia yksilöitä eikä omat petomme pysty enää vaikuttamaan runsastuvaan hirvieläinkantaamme.
siis muutaman tuhannen puumakanta olisi meille upea asia, euroopan yhteisön suuretkin jäsenmaat voisivat olla ylpeitä piskuisesta suomesta joka palautti maahan puuman, joka niin monessa yhteydessä sanotaan suomen leijonaksi.
siis muutaman tuhannen puumakanta olisi meille upea asia, euroopan yhteisön suuretkin jäsenmaat voisivat olla ylpeitä piskuisesta suomesta joka palautti maahan puuman, joka niin monessa yhteydessä sanotaan suomen leijonaksi.
Vastaukset 33
Vanhimmat
eikä mikään puuma.
Ennen niitä pyöri joka paikassa käyräsapeli jaloissa...
me savolaisetki tykättää, oikein kommee otus. tykkee kalakukkoista.
tuas yks rietta lissee.Eepä silti,vielä nuita rietannahkoja näkys muutamia vinniin mahtuvan.
Jotenka,eekun puummija Suommeen!
Puuma on amerikkalainen laji, joka ei koskaan ole esiintynyt muilla mantereilla luonnonvaraisena.
Ihmeellisiä unia sinulla...
ja tutki vähän historiaa. "tuo pitkähäntäinen ilvestä suurempi kissapeto käynny taas torpparin lampaiden kimppuun" ote D.G.GRANSSTÖM, SUOMEN HISTORIAN PEDOT. aikoinaan kun savossa tuli kylän liepeille niin paikallisilla oli sääntönä että kuukauteen ei ihmisen pidä kotoaan ulos poistua. oli jo silloin hirmuisen pelokkaita petojen suhteen.
no kenties 10 000 vuotta sitten,mutta silloin sapelihammas tiikerinä.Toisin tiikereitä on ollut suomen aluella aikoinaan eli sama laji joka kohta lopetettu siperiassa kokonaan.
puumaa ei ikinää oo ollut Suomessa (paitsi eläintarhassa) joten se siitä.
ei ainakaan Google tuntenut..,
Puuma on ollunna hyvin ylleinen Suomessa.
Tämän hypoteesin todistaa mm. paikannimet esim. Puumala.
Nähtiinhän Ruokolahdella jellonakin kerran..
siellä on rantavedet vilisseet haita.
Vaan pari Romaania oli eksynyt sumussa merelle ja ajelehtineet sitten aikansa merellä. Viimein oli maata ollut näkyvissä ja toinen oli tokaissut hai luoto näkyy :)
Kärsämäki ol aikonaan Suomen norsujen kokkoontumispaikka.
Ja sit valassaaret...
Ne oli Texwilleri, mitkä siellä Turpakukkulalla kokoontuivat. Minäkin löysin pitkät syöksyhampaat eräältä turvesuolta, luulin niitä ensin juurakoiksi, mutta lähempi tarkistelu osoitti ne Mammutin syöksyhampaiksi. Möin ne hyvään hintaan yhdelle Etelän herralle, joka aikoi jauhattaa ne jauheeksi, en kyllä tiedä miksi, mutta eihän tuo mulle kuulukkaan.
Eppäilen että kysseessä oli siilinjärveläinen asukas, kotikylä ja muutenkin Pöljä.
Mammutin tekohampaat on nykysin rauhotettu, kukkaan niitä jauha. Tosin salametästystä ilmenee tälläkin saralla..
Siilinjärven pöljällähän ne jatkuvasti salakaataa niitä mammutteja, varmaan niitten torahampaitten takia, jos vaikka potenssi nousis. Ettekö te sitäkään ole tienneet?
Voin kyllä kertoa että ei se Puumala puumasta tule.
Eli siis susia ei saa missään nimessä esiintyä suomessa, mutta puuma olisi tervetullut? Herran jumala, puumathan juuri ihmisten kimppuun käyvät (tosin, jos niitä suomessa olisi niin sitä voisi salaa toivoa että susipelko laantuisi).
Tämä viesti oli varmasti pilaa, eikö?
puuma nimenomaan ei käy ihmisten kimppuun eikä ala pyörimään pihapiirissä niinkuin sudet ts. koirasudet, suomessahan ei villisusia olekkaan.
puuma etsii ruokansa metsistä ja jättää kotieläimet ja ihmiset rauhaan.
Juuri tuosta syystä, minäkin haluaisin, että puuma tuotaisiin taas takaisin suomeen. Puumaa saisivat nuo suden pelkääjät ihan oikeasti pelätä, niin tulisipahan heidänkin elämään vähän realismia.
Mistä niin päättelet etteikö puuma millään ilveellä käy ihmisen kimppuun kuin susi (joka ei kyllä ole käynyt ihmisen kimppuun mutta sitä ilmeisesti on niin kiva ajatella) Siinä missä te luulette suden käyvän ihmisen kimppuun niin yhtä suurella todennäköisyydellä ellei suuremmalla käy puuma ihmisen kimppuun.
No sitten. Tervetuloaa vain suomeen puuma!
Hieno ajatus, kannatan mielihyvin.
milloin tämä puuma on mielestänne
kuulunut suomen luontoon kun ei
siitä löydy tietoa mistään muualta,
jos sen levinnäisyys on alkujaankin
meren takana ainoastaan yhdellä
mantereella niin pirustako se olisi
tänne loikannut?
Sieltä samasta mistä muutkin pedot esim. ihminen.
kun saattoi odottaakkin tuohon
kysymykseeni,
puuma suomessa on todella utopistinen
ajatus.
Niin juuri, sitä saa mitä tilaa!!!
kannattaisi pikkuisen miettiä mitä kirjoittelee
ettei kokonaan nolaa itseään. puuma suomessa
ajatuksen saa sijoittaa samalle osastolle
kuten sen ruokolahden leijonan aikoinaan
jos joku vielä muistaa.
hah hah hah haa!!!!!!
jospa sitä onkin tullut luettua tuolta suuresta ja mahtavasta itä-naapurista löytyvää tietokirjallisuutta niin jo rupeaa puumakin tuntumaan kotoisalta lajilta.....
sitten on tuo suomen leijona? vituttaa kun on selkeästi puuma ja jengi ei muka tajua sitä.vittu
Missä säkissä se sinä olet ollut kaikki nämä vuodet, kun et ole kuullut, että sehän sittenkin oli se leijona siellä ryokolahdella silloin. Sehän oli se venäjän sirkuksen harvinainen valkoinen tiikeri, joka kuolleena sitten aikainpäästä loytyi. Hyi, hyi sinua, kun et seuraa aikaasi.
Otahan pikkusen lissää niitä rohtoja, niin ruppee selekiimään.
eipä se auta tämän ajan seuraaminen, kun pittäis käyvä jostain luolasta ehtimässä vaikka parit kivikauden ukkojen jahtikuvat josko niissä ois tuo puuma.
Futaavalla pojallani oli ennen Puumat (tai kansainvälisesti Pumat) jalassa. Nyt on vielä hirveämmät otukset eli Predatorit (Adidakset).