Vanhasessa ja Hitlerissä paljon yhteistä

Sunnuntaina tuli tv.ssä mielenkiintoinen dokumentti amerikkalaisten tekemästä Adolf Hitlerin psykoanalyysistä.

Ohjelmaa katsoessa kauhistui miten paljon samaa Matti Vanhasessa ja Adolf Hitlerissä on.
5194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...tarkka näkö. Adolf Hitler oli historiatietojen mukaan 163-senttinen ja Matti Vanhanen on suunnilleen kaksimetrinen jäpikkä. Helpostihan tuollaisissa erehtyy. Muuten tiedoksi, että se joissakin kuvissa Matin nenän alla näkyvä tummempi kohta on nenän varjo eikä viikset.

Äänestä
  • vallanhimoisia molemmat, loppujen lopuksi ahneelle tulee ikävä loppu niin tuli Hitlerillekin samaa ennustan vahasellekin.

    Äänestä

  • Ei kysymys ole Hitlerin ja Vanhasen ulkonäön yhdenmukaisuudesta. Kyse on Vanhasen ja Hitlerin samanlaisista persoonallisuuden piirteistä kuten äitisuhde, seksuaalisuus jne.

    Äänestä

Tein tuosta Hitler-analyysista eilen oman avaukseni, johon linkki tässä

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000032346772

ja pyysin kepupsykologeja tekemään anlyysin Vanhasesta, mutta he tekivät niitä vain minusta. Kai he pitävät minua Vanhasta merkittävämpänä.

Mutta älä sentään Vanhasta nosta Hitlerin rinnalle! Ei Vanhasesta saisi millään ilveellä sellaista, joka pystyisi nostamaan edes tämän pienen, syrjäisen Suomen kansan läheskään sellaiseen hurmokseen, johon Adi nosti yhden maailman merkittävimmistä kansoista. Nosti ja vei tuhoon. Vanhasesta ei onneksi ole meitä tuhoonkaan viemään.

Tuo eräs vastineen antaja, joka sanoo Hitlerin olleen 163-senttinen, ei liene lukenut yhtään kirjaa Hitleristä, joissa yleensä on melkoisesti hänestä valokuviakin, joista hänen kokonsa voi päätellä. Kyllä hän oli aikansa keskimittaista saksalaista hieman pitempi, ehkä n. 175 senttinen, ja myös varsin vanttera. Vaikka olikin kasvissyöjä.

Tämän voin sanoa varmaan ilman, että minua rupeaisivat Hitlerin ihailijoiksi arvelemaan ketkään, jotka ovat vähänkään juttujani lueskelleet. Kuten vaikkapa tämän:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000020435908#22000000020435908

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


psykoanalyysi kirjoitti:

Sunnuntaina tuli tv.ssä mielenkiintoinen dokumentti amerikkalaisten tekemästä Adolf Hitlerin psykoanalyysistä.

Ohjelmaa katsoessa kauhistui miten paljon samaa Matti Vanhasessa ja Adolf Hitlerissä on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu